Jak podkreśla dr Marcin Bochenek, kierownik artystyczny i choreograf, Zespół Pieśni i Tańca „Podlasie” od 1970 roku jest ambasadorem kultury polskiej w kraju i za granicą. Jego działalność oparta jest głównie na popularyzacji tańca i rodzimego folkloru. W swojej historii uczestniczył w 55 międzynarodowych festiwalach folklorystycznych, zyskując uznanie w kraju i za granicą, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Dowodem jakości oraz systematycznej pracy jest pozytywna ocena działalności artystycznej Rady Ekspertów CIOFF, (Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej organizacji na prawach członkowskich UNESCO) uprawniająca do reprezentowania kraju na arenie międzynarodowej.
Uczestniczą w największych festiwalach
- Zespół Podlasie w ostatnich latach uczestniczył w największych festiwalach folklorystycznych w Ameryce Północnej, Południowej, Azji Południowo-Wschodniej, w Europie, a także na Bliskim Wschodzie. Był organizatorem projektów, koncertów, warsztatów i wielu wydarzeń kulturalnych. W swoim bogatym dorobku posiada album studyjny „Zagrajże muzyko” zrealizowany w Studiu Polskiego Radia S4, który dostępny jest w największych portalach muzycznych: Spotify, Apple Music, TIDAL, Amazon Music itp. - mówi dr Marcin Bochenek.
Dodaje, że w 2024 roku na podstawie poziomu i dokonań artystycznych Zespół Pieśni i Tańca Podlasie zakwalifikował się na trzy festiwale, dwa z nich odbywają się już wkrótce w USA: World FolkFest - International Dance Festival - Utah Springville, Magic Valley Folk Festival - Idaho, Burley oraz jeden Nan Ying International Folklore Festival 2024 odbędzie się w październiku na Tajwanie.
Wskazuje, że organizacja wyprawy jest jak zawsze wymagającym przedsięwzięciem. Do USA Zespół Pieśni i Tańca Podlasie AWF Biała Podlaska wybiera się 18 lipca w 30-osobowym składzie tancerzy i muzyków. Do tego dochodzi transport strojów, instrumentów i scenografii. Bogactwo repertuaru zespołu, a także wymagania festiwalowe powodują, że podczas tego typu wypraw zespół zabiera aż 96 pojedynczych kompletów strojów.
Wystąpią na scenie w USA
- Na scenach w USA Podlasie zaprezentuje swoje spektakle, a także tańce z takich regionów, jak: Podlasie, Kurpie Zielone, Beskid Żywiecki, Kraków Wschodni. Nie zabraknie także tańców i akcentów lubelskich. W poszczególnych festiwalach w USA, które odbywają się pod auspicjami CIOFF Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali i Sztuki Ludowej oprócz polskiego zespołu wezmą udział także zespoły z Kolumbii, Tajwanu, Austrii, Bułgarii, Czarnogóry, Ukrainy, a także USA. Wszystkie zespoły zostały zakwalifikowane na podstawie materiałów i dotychczasowych osiągnięć - tłumaczy dr Marcin Bochenek.
Dodaje, że dla zespołu jest to jak zawsze wielkie wyróżnienie i możliwość uczestniczenia w największych tanecznych wydarzeniach na świecie. - Dla studentów bialskiej filii Akademii Wychowania Fizycznego, którzy w przyszłości będą nauczycielami, instruktorami tańca to kolejne bogate doświadczenie, a podróże stanowią zwieńczenie ciężkiej pracy w sali tanecznej. To także kolejna wyprawa do Ameryki Północnej, rok temu zespół uczestniczył w kanadyjskim festiwalu międzynarodowym „Mosaic Festival of Culture” - mówi dr Marcin Bochenek.
Zauważa, że całość nie mogłaby się odbyć bez wsparcia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Urzędu Miasta Biała Podlaska, a także wsparcia władz uczelni Akademii Wychowania Fizycznego, filii w Białej Podlaskiej z prorektorem profesorem Jerzym Sadowskim na czele.
- W zbliżającym się roku kalendarzowym Zespół Pieśni i Tańca Podlasie AWF Biała Podlaska będzie obchodził okrągły Jubileusz 55-lecia, który już dziś jest planowany i szczegółowo przygotowywany. Nie zabraknie spektakli, wyjątkowych wydarzeń i niespodzianek, na które już dziś serdecznie zapraszamy - zachęca dr Marcin Bochenek.
Partnerem podróży artystycznych Zespołu Pieśni i Tańca Podlasie AWF Biała Podlaska jest Województwo Lubelskie, „Lubelskie Smakuj Życie”.
Napisz komentarz
Komentarze