Od czego trzeba zacząć?
Mając zamiar zatrudnić we własnej firmie obcokrajowca, trzeba najpierw go znaleźć. Nie jest to trudne, gdyż obecnie takie osoby same szukają pracodawców. Oczywiście wiąże się z to z ryzykiem, gdyż nie wiadomo jakie umiejętności posiada pracownik z Ukrainy czy innego państwa, dlatego dobrym sposobem jest zatrudnianie cudzoziemców przez specjalny serwis, w którym wystarczy tylko dodać ogłoszenie, a dylemat gdzie znaleźć Ukraińców do pracy rozwiąże się sam.
Jakie formalności trzeba załatwić, by zatrudnić obcokrajowca?
Zatrudniając obcokrajowca, procedury zaczynają się od:
- załatwienie pozwolenia na pracę. W tym celu pierwsze kroki trzeba skierować do Wojewody. W przypadku pracowników z Ukrainy można liczyć na procedurę uproszczoną zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, co znacznie przyśpieszy cały proces, a także pozwoli zaoszczędzić pieniądze.
- zarejestrowania oświadczenia w odpowiednim urzędzie pracy, bo tylko na jego podstawie obywatel ukraiński może przekroczyć granicę, czyli mówiąc wprost, musi mieć potwierdzenie, że w Polsce czeka na niego zatrudnienie. Takie oświadczenie trzeba przekazać przyszłemu pracownikowi, by mógł wjechać do Polski.
Jeśli uda się załatwić te formalności związane z dokumentacją, a przyszły pracownik przekroczył granicę, pozostałe kwestie nie będą już takie trudne.
Jaką umowę musi mieć obcokrajowiec?
Podpisanie umowy z nowym pracownikiem jest kolejną priorytetową sprawą, bo tylko na jej podstawie obcokrajowiec może zostać dopuszczony do pracy.
W zależności od jej charakteru Ukrainiec bądź inny cudzoziemiec może pracować na:
- tradycyjną umowę o pracę w pełnym wymiarze godzin
- umowę o dzieło
- umowę zlecenie
Można powiedzieć, że jest to już kwestia ustaleń pomiędzy pracodawcą a pracownikiem.
Należy jednak pamiętać, iż stawka na umowie nie może być niższa od obowiązującej w Polsce, w okresie, kiedy następuje zatrudnienie.
Bez względu, jaki rodzaj umowy zostanie podpisany, pracodawca musi zapewnić minimalne wynagrodzenie.
Umowa o pracę- jakie formalności trzeba załatwić?
Oferując umowę o pracę, każdy pracodawca będzie miał do wypełnienia kolejne formalności, bo przyszły pracownik musi:
- posiadać badania lekarskie, jeśli wykonywana praca tego wymaga
- przejść szkolenie BHP i PPOŻ
- zostać zgłoszony do ubezpieczenia, czyli wizyta w ZUS-e jest konieczna
Na jaki czas można zatrudnić Ukraińca?
W świetle prawa obcokrajowiec nie może pozostawać w zatrudnieniu na terenie Polski dłużej niż pół roku. Jeśli wywiązuje się z obowiązków, a pracodawca chce, by pozostał na stanowisku, może skierować ponowny wniosek o wydanie zezwolenia na pracę. Można jednak to zrobić dopiero po upływie trzech miesięcy od zatrudnienia.
Napisz komentarz
Komentarze