Jak poinformowała Ilona Niewęgłowska, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Konstantynowie, na scenie wystąpili lokalni artyści, m.in. Zdzisław Marczuk z uczennicami, zespoły: Pogodna Jesień, Melizmat, Wiejska Melodia z Komarna oraz solistki uczące się przy GCK w Konstantynowie: Olga Dąbrowska, Dominika Stolarek, Dominika Szewczuk, Gabriela Stańczuk-Zarzycka i Magda Karczmarz, która też uczyła się w GCK, a obecnie uczy się w Białej Podlaskiej.
– Po tych występach zaprezentowała się Gosia Kopacz z Białej Podlaskiej, a kolejno wystąpił zespół Śpievka, który przedstawił ludowe utwory w nowoczesnej aranżacji. Następnie zaśpiewał Dawid Narożny z Pięknych i Młodych, a po występach zaprosiliśmy wszystkich na dyskotekę, przy muzyce, którą puszczał dj – mówiła Ilona Niewęgłowska. Wręczane były też nagrody. – Przyznano nagrodę Zdziśka Muzykanta za działalność na rzecz kultury ludowej, nagrodę Osobowość Roku otrzymała Krystyna Niedziółka, to członkini kgw i lokalna działaczka, a nagrodę Firma Roku dostało przedsiębiorstwo Jak-Pol Anna i Józef Kempińscy z Konstantynowa – firma z długoletnimi tradycjami. Osobowość Roku i Firma Roku zostały wybrane poprzez głosowanie na Facebooku – przekazała Ilona Niewęgłowska.
Dodała, że w czasie Podwieczorku u Platerów można było też obejrzeć rękodzieło przygotowane przez Warsztat Terapii Zajęciowej, GOPS i Dom Pomocy Społecznej w Konstantynowie, a także poroża, które zebrali Grażyna Ciołek i Ignacy Michalak.
– Ponadto można było odwiedzić stoisko z potrawami “ze stołu hrabiego”, które przygotowały koła gospodyń wiejskich z gminy Konstantynów. Przyjechał też Cezary Wróblewski z Wrocławia, który pokazywał sposoby parzenia herbaty. Gminna Biblioteka Publiczna i Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Konstantynowskiej przygotowały Salonik Czytelniczy. Mieliśmy też stoisko promujące jazdę na rowerze, przygotowane przez Piotra Bielaka, uczestnika X edycji programu Mam Talent. Dodatkowo Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy Biała Podlaska przygotował różne gry i zabawy oraz poczęstunek. Kasa Ubezpieczenia Rolniczego z Białej Podlaskiej prowadziła konkurs o BHP – o bezpieczeństwie rolnym dla rolników i osób związanych z środowiskiem wiejskim. Pasieka Nadbużańska sprzedawała miody i wyroby pszczele, był też Stanisław Lipiński, który samodzielnie wykonuje witraże – podsumowała Ilona Niewęgłowska.
– To pierwszy Podwieczorek u Platerów w Konstantynowie, a 24. impreza w pałacu. Do tej pory organizowaliśmy wydarzenie pod nazwą Dni Konstantynowa, a w ubiegłym roku odbył się Bal Szlachecki w Kozieradach. Teraz mamy nową formułę, wynika to z nazwy projektu realizowanego przez Gminne Centrum Kultury z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich nadzorowanego przez Bialskopodlaską Lokalną Grupę Działania. Pozyskaliśmy dotację wysokości 50 tys. zł na organizację imprezy, nie pokrywa to wszystkich kosztów, ale to dobry zastrzyk finansowy. Na stoiskach kgw było bardzo dużo potraw, którymi wszyscy mogli częstować się nieodpłatnie. Występy na scenie, też w dużej mierze zostały pokryte z dotacji – mówił wójt Romuald Murawski.
Wskazał, że wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. – Konstantynów ma swoją specyfikę, impreza była organizowana w parku – terenie zamkniętym, więc było bezpiecznie, wszyscy wiedzą, że jesteśmy gościnni, więc chętnie przyjeżdżają. Park pękał w szwach – zaznaczył. Dodał, że po porannych opadach, pogoda się zmieniła, więc można było wspaniale świętować. – Myślę, że impreza odbędzie się też w przyszłym roku, ale być może pod inną nazwą – wyjaśnił.
Napisz komentarz
Komentarze