Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:01
Reklama dotacje rpo
Reklama

Sukces naszych artystów w Bukowinie Tatrzańskiej

Natalia Raczkowska z Lipinek, zespół "Jarzębina" z Zabłocia oraz "Na Swojską Nutę” z Zahorowa podczas Festiwal Folkloru Polskiego 58. „Sabałowe Bajania” zdobyli zaszczytne miejsca.
Sukces naszych artystów w Bukowinie Tatrzańskiej
Natalię wspierali rodzice Renata i Dariusz Raczkowscy oraz Jadwiga Szypiło, która czuwała nad repertuarem i techniką śpiewu Natalii

Natalia Raczkowska z Lipinek zdobyła zaszczytne 3. miejsce w Konkursie Śpiewu Solowego.

– To ogromny sukces młodej mieszkanki gminy Sosnówka na ogólnopolskiej scenie folklorystycznej – cieszy się dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sosnówce, Jolanta Mikulska

Natalię wspierali rodzice Renata i Dariusz Raczkowscy oraz Jadwiga Szypiło, która czuwała nad repertuarem i techniką śpiewu Natalii, a także cala rodzina.

Zespół "Jarzębina" z Zabłocia w gminie Kodeń zdobył trzecią nagrodę na 58. Festiwalu Folkloru Polskiego "Sabałowe Bajania" w Bukowinie Tatrzańskiej w kategorii "Zespoły śpiewacze". Oczko wyżej, bo na 2. miejscu znalazł się zespół "Na swojską nutę" z Zahorowa w gminie Piszczac. 

– Dziękujemy wszystkim za wsparcie (kciuki i życzenia powodzenia)! Dziękujemy wójtowi gminy Kodeń Jerzemu Trociowi za zorganizowanie wyjazdu i pobytu, umożliwiającego nam uczestnictwo w Ogólnopolskim Konkursie Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych w Bukowinie Tatrzańskiej.
To już kolejny sukces zespołu w ostatnim czasie, z którego bardzo się cieszymy! – zaznaczają członkinie zespołu. 

"Jarzębina" zajęła 3. miejsce w Bukowinie Tatrzańskiej. Fot. Jarzębina Zabłocie (fb)

Festiwal Folkloru Polskiego 58. „Sabałowe Bajania odbył się od 10 do 14 lipca.  Była to 58. edycja wydarzenia. Wzięło w niej udział ponad 250 uczestników konkursu, ponad 60 twórców ludowych, a także znane i lubiane zespoły folkowe.

Komisja w składzie: dr Artur Czesak – językoznawca, mgr Benedykt Kafel – etnograf, dr Dorota Majerczyk – etnolog, prof. dr hab. Zbigniew Przerembski – etnomuzykolog oraz prof. em. dr hab. Stanisław Węglarz – antropolog kulturowy miała w tym roku nie lada zadanie, gdyż poziom artystyczny był wysoki. Komisja przesłuchała łącznie 47 gawędziarzy (31 dorosłych, 10 młodzieżowych, 6 dziecięcych), 53 instrumentalistów (32 dorosłych, 16 młodzieżowych, 5 dziecięcych), 39 śpiewaków solistów (32 dorosłych, 5 młodzieżowych, 2 dziecięcych), 47 grup śpiewaczych (40 dorosłych, 4 młodzieżowych, 3 dziecięcych), parę pytacy, 2 drużbów oraz starostę weselnego. Artyści przyjechali z dziesięciu województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego, świętokrzyskiego oraz wielkopolskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

CICHYKOLEGAKOLEGI 21.07.2024 12:42
ZESPÓL ,,NA SWOJSKA NUTE,, ZAJĄŁ 2 MIEJSCE PRAKTYCZNIE NIC NIE MA O TYM NAPISANE

Podlasianka 20.07.2024 14:57
Z zaskoczeniem przeczytałam relację z występów artystów na Festiwalu w Bukowinie. Już w pierwszym zdaniu autorka zespół z Zahorowa wymienia na ostatnim miejscu, mimo, że zdobył wyższe miejsce niż faworyzowana przez nią "Jarzębina". Dziennikarka pisała głównie o sukcesach zespołu z Zabłocia, zdobywcy dalszego, trzeciego miejsca. Zamieściła też ich zdjęcie. Występy zespołu z Zahorowa zostały skwitowane tylko jedną lakoniczną wzmianką. Nie jest to rzetelne i uczciwe dziennikarstwo.

czyt 20.07.2024 15:15
To nie ma większego znaczenia. Zniszczenie Kultury, rozpoczeło się dawno. ~1920, porzucenie Języka! Co zostało ze Śpiewu, skoro nie ma języka. .. Ale niech tam. Już NinaMikołajuk+ śpiewała po, i zdobywała nagrody. Stroje: te kamizelki, to W Y T W Ó R. ja wiem, Gminy zafundowały, nie ma innych. Trzeba zamówić i znaleźć (zachowały się zdjęcia). Są jakieś wzory, bo Odzienie, zwyczajnie się znosiło i poszło na Szmeeet, szmeet. Wybaczcie, ciąglę próbuję, jako Etnosocjolog. Ratujmy COSIĘDA

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama