Uroczystość rozpoczęła się w Zespole Placówek Oświatowych w Kodniu. Miłośnik rodzimej historii i autor książek o Kodniu, Jarosław Onyszczuk, przedstawił zebranym gościom zarys historii powstania. Głos zabrał również dyrektor placówki Jacek Malarski, który podkreślił wartość patriotyzmu lokalnego i kultywowania pamięci poległych.
Właśnie taką postawą wyróżniają się przedstawiciele młodego pokolenia. Uczniowie oddziałów gimnazjalnych przygotowali część artystyczną, przedstawiającą dzieje narodu polskiego od rozbiorów po odzyskanie niepodległości.
Doniosłym momentem akademii było przekazanie przez mieszkankę Kodnia Barbarę Bil ocalałego kamienia z dawnego pomnika Niepodległości, który został wzniesiony przez tutejszą społeczność w dziesiątą rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, a później zniszczony w trakcie wojny i zrównany z ziemią przez władze komunistyczne. Należąca kiedyś do monumentu i odnaleziona tablica z inskrypcją stanowi podwaliny rekonstrukcji budowli, która będzie realizowana podczas setnych obchodów Święta Niepodległości.
Rokroczną tradycją stał się marsz upamiętniający zwycięską bitwę o Kodeń, która miała miejsce w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Była to jedyna wygrana bitwa w całym Królestwie Polskim pierwszej nocy powstania styczniowego.
Uczestnicy zgromadzili się w miejscu koncentracji powstańców przed atakiem – w lasku Borek. Stamtąd pochód przemaszerował do Kodnia. Wędrującym towarzyszyły pokazy pirotechniczne. W uroczystościach oprócz mieszkańców wzięły udział również władze samorządowe i kościelne.
Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 30 stycznia
Sylwia Bujak
Napisz komentarz
Komentarze