Konkurs „Put Radzyn on the map”został zorganizowany we współpracy z Fundacją Totalizatora Sportowego, wspierającą działania w ramach programu „Polska dziś i jutro". Celem inicjatywy było utworzenie anglojęzycznych artykułów na Wikipedię, poświęconych miejscom, zabytkom, organizacjom, osobom i wydarzeniom z powiatu radzyńskiego – przypomina Anna Małoszewska ze stowarzyszenia Radzyń Moje Miasto. To właśnie jego członkowie, Olga Król i Jarosław Król, byli koordynatorami przedsięwzięcia.
Projekt adresowany był do uczniów 7 i 8 klas szkół podstawowych i młodzieży szkół średnich. Swoje opisy mogli zgłaszać do 1 czerwca. Prace oceniało trzyosobowe jury: Kacper Szymański - od 2021 roku najmłodszy administrator polskojęzycznej Wikipedii, Katarzyna Winiarska - nauczycielka języka angielskiego w szkole podstawowej i językowej w Lubartowie oraz Kamil Jędruchniewicz - historyk, regionalista, nauczyciel historii w Zespole Szkół Ekonomicznych w Międzyrzecu Podlaskim.
- Uczestnicy konkursu wykazali się kreatywnością, tworząc świetne prace. Powstały artykuły o różnorodnej tematyce: od Kaplicy Aniołów Stróżów czy oranżerii, przez Dąb Dewajtis, aż po firmę ZEMAT. Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania. Ostatecznie wybrano trzy zwycięskie zespoły. Laureatami zostali: uczniowie Zespołu Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu za artykuł o Unitach Podlaskich w Wohyniu, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Podlaskiej w Komarówce Podlaskiej za tekst o Władysławie Szaniawskim i uczniowie Zespołu Oświatowego im. Jana Pawła II w Brzozowicy Dużej za pracę o Tomaszu Młynarczyku – informuje Anna Małoszewska.
Zwycięzcy w dniach 11-14 lipca w nagrodę odwiedziły Pragę.
- Wycieczka obejmowała zwiedzanie najpiękniejszych miejsc i zabytków stolicy Czech, w tym Mostu Karola, Hradczan i katedry św. Wita, a także Starego Miasta z zabytkowym zegarem astronomicznym. Uczniowie odwiedzili również adrszpaskie Skalne Miasto, Zamek Trosky i Dolomitowe Jaskinie Bożkowskie – wylicza Małoszewska.
Kacper Szymański, administrator polskojęzycznej Wikipedii i jeden z jurorów konkursu zapewnia, że Wikimedia Polska z chęcią angażuje się w takie przedsięwzięcia. - Jako stowarzyszenie Wikimedia Polska z miłą chęcią wspieramy i będziemy wspierać wszelkie projekty, które mają na celu aktywizację młodzieży oraz zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego. Uważamy, że takie projekty są wręcz niezbędne do zachowania wszelkich tradycji lokalnych – mówi Szymański.
Napisz komentarz
Komentarze