Jeżeli wyjeżdżasz na wypoczynek, pamiętaj, by odpowiednio przygotować swój dom lub mieszkanie. Kilka prostych kroków może uchronić cię przed kradzieżą czy zalaniem.
Solidne zabezpieczenia
Przede wszystkim upewnij się, że masz zamknięte okna. Nawet jeśli będzie lekko uchylone, włamywacz może w łatwy sposób dostać się do domu. Według policyjnych statystyk, najczęściej jednak włamywacz wchodzi do domu po prostu drzwiami..
– Próba wejścia do obiektu – mieszkania przez okno, balkon, okienko w piwnicy może być zauważona przez przypadkowego przechodnia i natychmiast padną podejrzenia, że jest to włamanie. Włamywacz wybiera więc drzwi, w których zamki może otworzyć szybko, cicho i bez większych podejrzeń – mówią policjanci.
Radzą, aby odstraszyć intruza samym wyglądem drzwi. Co to oznacza?
–Twoje drzwi muszą wyglądać na solidne, taki efekt tworzą drzwi podwójne. Jeśli masz możliwość, zamontuj atestowane zamki, dobry system alarmowy, wzmocnienia blokady antywłamaniowe. Jeśli drzwi są obite blachą, wymuszają konieczność użycia hałaśliwych narzędzi – radzą policjanci.
Włamania to niejedyne zagrożenie dla domostwa podczas twojej nieobecności.
– Dodatkowo odetnij media. Wyłącz korki, zakręć wodę i gaz. To może uchronić zarówno ciebie jak i sąsiadów przed zalaniem czy pożarem instalacji elektrycznej. Jeśli jednak masz jedzenie w lodówce, zostaw ten obieg prądu włączony – radzi agentka Północ Nieruchomości, Wiola Kozak.
Dobry sąsiad to skarb
Zainstaluj domofon, jeśli jest to możliwe. Mieszkając w bloku, nie otwieraj drzwi domofonu każdemu, kto zadzwoni. A mieszkając na osiedlu domków jednorodzinnych, stwórz z najbliższymi sąsiadami system wzajemnej ochrony, przełamując barierę milczenia i izolacji. Najlepiej o przypilnowanie mieszkania poproś właśnie sąsiada. W razie potrzeby zostaw mu dodatkowe klucze. To dobre rozwiązanie również, gdy masz w domu dużo roślin, które potrzebują podlewania.
– coraz większa liczba osób inwestuje w alarm lub system monitoringu. Kamery z odpowiednią aplikacją pozwalają doglądać mieszkanie nawet z najbardziej odległego zakątka świata. Dzisiejsze rozwiązania technologiczne pozwalają także na zainstalowanie urządzeń „symulujących obecność” w domu. Polegają na tym, że włączają się automatyczne i imitują światło bądź telewizor czy radio. Dla włamywacza to sygnał, że jednak ktoś jest w domu – wyjaśnia agentka.
Ze zdjęciami z wakacji lepiej poczekać do powrotu. W sieci takie posty widoczne są nie tylko dla naszych znajomych. Złodzieje i włamywacze w ten sposób sprawdzają, która nieruchomość jest bez opieki. Poza tym nie informuj o urlopie wszystkich z bloku ani znajomych z Internetu. Wieści szybko się rozchodzą i mogą trafić do niewłaściwych osób. Co może skończyć się włamaniem lub dewastacją mienia.
Ubezpiecz siebie i dobytek
Jeżeli nie masz ubezpieczonego mieszkania, wykup polisę. Wybierając odpowiednią ofertę, dokładnie przeczytaj jej warunki.
– Niektóre umowy nie obejmują kradzieży czy zwarć elektrycznych. Pamiętaj, że nie musisz od razu wykupować ubezpieczenia na rok. Na rynku można znaleźć także oferty krótkoterminowe, idealne na czas urlopu – przypomina agentka Wiola Kozak
Jeśli przygotowujesz się do podróży po krajach Unii Europejskiej, sprawdź też ubezpieczenie zdrowotne. Jest ono potrzebne nie tylko wtedy, gdy przebywamy w Polsce, ale także w przypadku nagłego zachorowania podczas tymczasowego pobytu w innym kraju UE. Warto przypomnieć, że obywatelom UE przysługuje prawo do leczenia, którego nie można odłożyć do czasu powrotu do domu. Opieka będzie odbywać się na takich samych warunkach jak dla osób ubezpieczonych w kraju, w którym przebywają.
Napisz komentarz
Komentarze