Inicjatorem przedsięwzięcia było Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie, wydarzenie realizowane było w ramach projektu dofinansowanego ze środków Fundacji Totalizatora Sportowego. - Wydarzenie bierze udział w programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego. Celem tego projektu jest m. in. pielęgnowanie polskości i wartości patriotycznych przez mieszkańców województwa lubelskiego, jak również uświadomienie znaczenia Powstania Warszawskiego dla polskiej tradycji i narodowego dziedzictwa. W tym roku przypada bowiem 80. rocznica wybuchu tego powstania - mówi Ilona Niewęgłowska dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Konstantynowie.
Dodaje, że głównym założeniem przedsięwzięcia jest zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem i odbudową polskiej państwowości, poprzez podkreślenie sylwetek zasłużonych Polek biorących udział w Powstaniu Warszawskim. - Jedną z takich kobiet była Rozalia Halińska, której grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w Konstantynowie. W tym roku złożyliśmy kwiaty na jej grobie w strojach z okresu II wojny światowej. W powstaniu walczyły także znane i lubiane aktorki m.in. Alina Janowska, Danuta Szaflarska i Irena Kwiatkowska – sylwetki tych kobiet i ich bohaterska działalność zostały zaprezentowane na stoiskach informacji historycznej oraz na warsztatach rysunku, z których powstanie wystawa - przekazuje Ilona Niewęgłowska.
Wskazuje, że podczas całej kampanii było można spotkać kobiety przebrane w stroje z czasów Powstania Warszawskiego za sanitariuszki, łączniczki, co było dodatkowym atutem zaprezentowanej tego dnia żywej lekcji historii. Rozdawane były również ulotki informacyjne oraz wiele gadżetów patriotycznych min. flagi, kotyliony i naramienniki z kotwicą.
- Dla uczestników wydarzenia przygotowane były stoiska z dodatkowymi atrakcjami dla dużych i małych: dawne gry i zabawy, wystawa strojów i eksponatów z czasów II wojny światowej, w tym pamiątki po Szarych Szeregach działających w okolicy Białej Podlaskiej oraz repliki broni ze zbiorów braci Krystiana i Dawida Manukyn, animacje dla dzieci, gra terenowa, degustacja grochówki, stoiska gastronomiczne z miejscem do piknikowania - informuje dyrektor GCK.
Zauważa, że tego dnia można było zwiedzać także pałac i obejrzeć przygotowaną wystawę z eksponatów z dawnej Izby Pamięci Szkoły Podstawowej w Konstantynowie. - Podsumowaniem niedzielnego wydarzenia był spektakl pt. „Godzina W” w wykonaniu Teatru Ognia Antidotum, który niesamowicie zobrazował w ogromnym skrócie wydarzenia, które miały miejsce 80 lat temu. W projekt zaangażowani byli także: Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Konstantynów, Gminna Biblioteka Publiczna im. K. Sawczuka w Konstantynowie, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Konstantynowskiej, Zuchy i Harcerze z Konstantynowa oraz Przyjaciele Dobrego Serca - podsumowuje Ilona Niewęgłowska.
Napisz komentarz
Komentarze