Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 18 października 2024 08:25
Reklama
Reklama Baner reklamowy A1 SUB, AKADEMIA ZAMOJSKA

Wojsko się zmienia. Żołnierze mogą mieć brody i tatuaże. Kolczyki też?

Żołnierzom zezwolił na to szef Ministerstwa Obrony Narodowej. Nowe przepisy zaczęły obowiązywać 1 września.
Wojsko się zmienia. Żołnierze mogą mieć brody i tatuaże. Kolczyki też?
I niezależnie od płci – policjant na służbie nie może paradować z reklamówką albo torbą foliową

Autor: Canva

Sprawa może wydawać się błaha, ale dla wojskowych to duża zmiana. Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony narodowej, 1 września 2024 zmienił regulamin dotyczący wyglądu żołnierzy. 

Zarost jest już ok.

To, co może i jak ma wyglądać wojskowy, jest opisane w „Regulaminie ogólnym żołnierza Wojska Polskiego”. A ten – w nieobowiązującej już wersji – m.in. precyzował, że noszenie zarostu przez żołnierzy było możliwe tylko wtedy, gdy były do tego wskazania medyczne.

„Odpowiednie zaświadczenie od lekarza żołnierze musieli przedstawić w jednostce, w której służą. Takie rozwiązania wzbudzały jednak kontrowersje” – wyjaśnia polska-zbrojna.pl.

Teraz zasady są inne. Żołnierz może mieć zarost, ale „nie dłuższy niż 3 centymetry”. I musi być on „schludny i zadbany” oraz „gwarantujący estetyczny wygląd żołnierza”.

Kolejna zmiana dotyczy tatuaży

Kiedyś kojarzone z subkulturą więzienną, dziś są codziennością. Jednak w myśl przepisów żołnierz nie mógł ich eksponować. Jeżeli miał wytatuowane przedramiona, to nie mógł podwijać rękawów.

Z tym także koniec, bo „występujący indywidualnie” może pokazywać tuszem ozdobione ramiona i przedramiona. Jest jednak pewne zastrzeżenie – jak określono to w regulaminie, nie mogą to być tatuaże „wyrażające treści powszechnie uznawane za nieakceptowalne".

Kolczyki wciąż zakazane

Jeżeli na tej podstawie ktoś sądzi, że zobaczy kiedyś żołnierza z kolczykami w uszach, to się myli. Zmiany w regulaminie nie idą aż tak daleko. Takie ozdoby nadal są zakazane.

A jak jest w policji?

To reguluje Zarządzenie Komendanta Głównego. W 2023 roku trochę poluzował zasady.

„Aktualnie policjanci nie mogą posiadać widocznego tatuażu na głowie, szyi i dłoniach. Zabronione jest też posiadanie przez policjanta widocznego tatuażu na innych częściach ciała, którego symbolika, forma lub treść mogą być postrzegane jako godzące w powagę munduru oraz społeczny wizerunek policyjnej formacji” – tłumaczy policja.

Zarost jest dopuszczalny, ale ma być schludny. Można mieć także długie włosy, ale muszą być podczas służby związane.

Kolczyki u mężczyzn w policji też są zakazane. Mogą je nosić kobiety, ale tylko w uszach. Panie za to nie mogą malować paznokci na jaskrawe kolory. 

I niezależnie od płci – policjant na służbie nie może paradować z reklamówką albo torbą foliową.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: chyży rójTreść komentarza: [email protected]Data dodania komentarza: 18.10.2024, 00:32Źródło komentarza: „Rozwody kościelne” coraz popularniejsze. Także za sprawą celebrytówAutor komentarza: Clark GriswaldTreść komentarza: Jasne, powinien też wezwać najbliższego kapłana z ostatnim namaszczeniem...Data dodania komentarza: 17.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Biała Podlaska. Policjant uratował 61-latkę, która źle się poczuła za kierownicąAutor komentarza: czyt.Treść komentarza: Trudno odgaść: erio, czy taki żart.Data dodania komentarza: 17.10.2024, 17:28Źródło komentarza: Biała Podlaska. Policjant uratował 61-latkę, która źle się poczuła za kierownicąAutor komentarza: czyt.Treść komentarza: Romanie, granica, była, jakieś 2/3Polski dalej, "przed wojną"Data dodania komentarza: 17.10.2024, 17:26Źródło komentarza: Wycinka pod elektroniczną zaporę na Bugu budzi kontrowersjeAutor komentarza: czytTreść komentarza: Perebory, być może, to język Ruski. Dziwne, nie. Ruskie tutaj? Niczego nie wiemy, wszystko zapomniane. Jeszcze w 1908 roku, Kosciół łaciński, stawia znak graniczny, jak sztandar ze SłupamiGedymina(uproszczone...) i Basztą, po prawej, symbolizującą Królestwo/KOronę. W m. Ryki. Ten sam achitekt i budowniczy, taki sam, neogotycki kościół, buduje w MalowejGórze. PiusDziekoński. A tymczasem, MuzeumPołudniowegoPodlasia, POŁUDNIOWEGO! (znaczy, na południe od centrum Podlasia centalnego - to wymysł, jakiegoś pseudo/kogoś ze szkoły w Siedlcach - przemilczam i nie szukam nazwiska. Zakazana historia, zapomniany język, zwyczaje, kulura, które przepadły na zawsze. A Resztki, są zamilczane, jako wstydliwe i niegodne. To są klamstwa o naszych, Czcigodnych Przodkach.Data dodania komentarza: 17.10.2024, 17:24Źródło komentarza: Będzie można podziwiać perebory
Reklama
Reklama
Reklama