Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:00
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Muzeum świętuje 50-lecie istnienia

Nowe sale wystawiennicze, logo oraz ministerialne nagrody dla pracowników. To prezenty, jakie z okazji jubileuszu otrzymało Muzeum Południowego Podlasia. A okazja jest nie byle jaka, bo placówka działa już od pół wieku!
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Jubileusz 50-lecia Muzeum Południowego Podlasia połączony był z obchodami Dni Patrona Miasta. Uroczystość była okazją do oficjalnego otwarcia dla zwiedzających czterech nowych sal wystawienniczych, które powstały w oficynie zachodniej pałacu Radziwiłłowskiego.

– Zależało mi, żeby bialskie muzeum dostało nowe sale wystawiennicze. Mam nadzieję, że chociaż w części spełniliśmy oczekiwania mieszkańców i pracowników muzeum. To jedna z większych inwestycji w kulturę, jaką zrealizowano w naszym mieście, i na pewno nie ostatnia, bo mam nadzieję, że w przyszłości uda się przywrócić kolejne sale – mówi prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk.

Remont sal kosztował 500 tys. zł, na samo wyposażenie wydano 100 tys. zł. W nowych salach otwarta została dla zwiedzających wystawa "50 na 50-lecie", która pokazuje 50 eksponatów reprezentujących wszystkie kolekcje znajdujące się w zbiorach bialskiego muzeum.

– Każdy z naszych pięciu działów wybrał po dziesięć eksponatów. Nie zawsze są to te najcenniejsze czy najstarsze obiekty. Mamy tutaj również takie eksponaty, które nigdy nie były pokazywane, oraz ukazujące fragmenty kolekcji – stwierdza Małgorzata Nikolska, dyrektor MPP. 

Wśród wielu eksponatów na jubileuszowej wystawie bialczanie zobaczą np. fragment kominka z dawnego pałacu Radziwiłłowskiego, XVIII-wieczny pamiętnik panny zamieszkującej w jednym z folwarków pod Białą Podlaską, która wyjechała na pensję do Warszawy i została nauczycielką. Odwiedzający nowe sale muzeum poznają też ogromny fragment historii regionalnej, m.in. dzięki kolekcjom zdjęć, zwłaszcza tych ukazujących wygląd miasta w XX-leciu wojennym. Bogate zbiory prezentuje również dział numizmatyki, gdzie wystawione zostały nie tylko monety, ale również pieczęcie i żetony związane z Podlaską Wytwórnią Samolotów.

Jednak wielu zastanawia się, dlaczego na wystawie podsumowującej 50-lecie placówki zabrakło ikon, których bialskie muzeum posiada największą kolekcję w Polsce. Początkowo były plany, żeby właśnie w oficynie zachodniej utworzyć muzeum ikon, ale niedawno ten pomysł zmodyfikowano. – Ikony mają w naszym muzeum stałą wystawę, za dobór eksponatów odpowiadali kustosze. Zamysł był taki, żeby zaprezentować te eksponaty, które dotąd nie były pokazywane – wyjaśnia dyrektor Nikolska.

Z okazji jubileuszu Muzeum Południowego Podlasia otrzymało ministerialną nagrodę – brązowy medal Gloria Artis za zasługi dla polskiej kultury. Wyróżnieni przez resort kultury zostali również dyrektor i pracownicy, otrzymując wyróżnienia "Zasłużony dla kultury".

Z historii Muzeum Południowego Podlasia

Datą wyznaczającą powstanie w mieście placówki muzealnej, wtedy jeszcze jako Muzeum Regionalne, jest 26 października 1966 r. Władze miejskie przeznaczyły na jego tymczasową siedzibę salę konferencyjną Miejskiej Rady Narodowej przy ulicy Pocztowej 4 oraz niewielki magazyn. Dwa lata później Muzeum nadano statut, zatrudniono też pierwszych etatowych pracowników i określono teren działania i charakter zbiorów placówki.

W 1973 roku powołano Oddział Martyrologiczny Muzeum w piwnicach budynku administracyjnego Bialskich Fabryk Mebli, w miejscu gdzie w czasie okupacji mieściło się więzienie śledcze komisariatu policji granicznej.

W związku ze zmianami administracyjnymi w 1975 r. i faktem, że Biała Podlaska stała się miastem wojewódzkim, Muzeum zyskało nową rangę i nazwę Okręgowego. Utworzono działy merytoryczne: etnografii, historii, sztuki oraz dział naukowo-oświatowy zajmujący się edukacją i obsługą zwiedzających. W 1995 r. powstał dział archeologii.

Do 1989 r. funkcjonował zamiejscowy Oddział Muzeum w Łosicach.W 1998 r., po likwidacji województwa bialskopodlaskiego, Muzeum Okręgowe przyjęło nazwę Muzeum Południowego Podlasia, w tym samym roku wpisane zostało do Państwowego Rejestru Muzeów.

* źródło: www.muzeumbp.pl

Tekst: Monika Pawluk

Wideo: Maciej Maciejuk

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama