Jubileusz 50-lecia Muzeum Południowego Podlasia połączony był z obchodami Dni Patrona Miasta. Uroczystość była okazją do oficjalnego otwarcia dla zwiedzających czterech nowych sal wystawienniczych, które powstały w oficynie zachodniej pałacu Radziwiłłowskiego.
– Zależało mi, żeby bialskie muzeum dostało nowe sale wystawiennicze. Mam nadzieję, że chociaż w części spełniliśmy oczekiwania mieszkańców i pracowników muzeum. To jedna z większych inwestycji w kulturę, jaką zrealizowano w naszym mieście, i na pewno nie ostatnia, bo mam nadzieję, że w przyszłości uda się przywrócić kolejne sale – mówi prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk.
Remont sal kosztował 500 tys. zł, na samo wyposażenie wydano 100 tys. zł. W nowych salach otwarta została dla zwiedzających wystawa "50 na 50-lecie", która pokazuje 50 eksponatów reprezentujących wszystkie kolekcje znajdujące się w zbiorach bialskiego muzeum.
– Każdy z naszych pięciu działów wybrał po dziesięć eksponatów. Nie zawsze są to te najcenniejsze czy najstarsze obiekty. Mamy tutaj również takie eksponaty, które nigdy nie były pokazywane, oraz ukazujące fragmenty kolekcji – stwierdza Małgorzata Nikolska, dyrektor MPP.
Wśród wielu eksponatów na jubileuszowej wystawie bialczanie zobaczą np. fragment kominka z dawnego pałacu Radziwiłłowskiego, XVIII-wieczny pamiętnik panny zamieszkującej w jednym z folwarków pod Białą Podlaską, która wyjechała na pensję do Warszawy i została nauczycielką. Odwiedzający nowe sale muzeum poznają też ogromny fragment historii regionalnej, m.in. dzięki kolekcjom zdjęć, zwłaszcza tych ukazujących wygląd miasta w XX-leciu wojennym. Bogate zbiory prezentuje również dział numizmatyki, gdzie wystawione zostały nie tylko monety, ale również pieczęcie i żetony związane z Podlaską Wytwórnią Samolotów.
Jednak wielu zastanawia się, dlaczego na wystawie podsumowującej 50-lecie placówki zabrakło ikon, których bialskie muzeum posiada największą kolekcję w Polsce. Początkowo były plany, żeby właśnie w oficynie zachodniej utworzyć muzeum ikon, ale niedawno ten pomysł zmodyfikowano. – Ikony mają w naszym muzeum stałą wystawę, za dobór eksponatów odpowiadali kustosze. Zamysł był taki, żeby zaprezentować te eksponaty, które dotąd nie były pokazywane – wyjaśnia dyrektor Nikolska.
Z okazji jubileuszu Muzeum Południowego Podlasia otrzymało ministerialną nagrodę – brązowy medal Gloria Artis za zasługi dla polskiej kultury. Wyróżnieni przez resort kultury zostali również dyrektor i pracownicy, otrzymując wyróżnienia "Zasłużony dla kultury".
Z historii Muzeum Południowego Podlasia
Datą wyznaczającą powstanie w mieście placówki muzealnej, wtedy jeszcze jako Muzeum Regionalne, jest 26 października 1966 r. Władze miejskie przeznaczyły na jego tymczasową siedzibę salę konferencyjną Miejskiej Rady Narodowej przy ulicy Pocztowej 4 oraz niewielki magazyn. Dwa lata później Muzeum nadano statut, zatrudniono też pierwszych etatowych pracowników i określono teren działania i charakter zbiorów placówki.
W 1973 roku powołano Oddział Martyrologiczny Muzeum w piwnicach budynku administracyjnego Bialskich Fabryk Mebli, w miejscu gdzie w czasie okupacji mieściło się więzienie śledcze komisariatu policji granicznej.
W związku ze zmianami administracyjnymi w 1975 r. i faktem, że Biała Podlaska stała się miastem wojewódzkim, Muzeum zyskało nową rangę i nazwę Okręgowego. Utworzono działy merytoryczne: etnografii, historii, sztuki oraz dział naukowo-oświatowy zajmujący się edukacją i obsługą zwiedzających. W 1995 r. powstał dział archeologii.
Do 1989 r. funkcjonował zamiejscowy Oddział Muzeum w Łosicach.W 1998 r., po likwidacji województwa bialskopodlaskiego, Muzeum Okręgowe przyjęło nazwę Muzeum Południowego Podlasia, w tym samym roku wpisane zostało do Państwowego Rejestru Muzeów.
* źródło: www.muzeumbp.pl
Tekst: Monika Pawluk
Wideo: Maciej Maciejuk
Napisz komentarz
Komentarze