Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 08:56
Reklama
Reklama

GRANICA: Rusza budowa zapory elektronicznej na Bugu

Prace związane z budową zapory elektronicznej na Bugu zaczęły się na wysokości Włodawy. Jej długość w naszym regionie wyniesie 172 km. Centrum nadzoru nad instalacją będzie się znajdował w Komendzie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie.
GRANICA: Rusza budowa zapory elektronicznej na Bugu
Bariera elektroniczna została tak zaprojektowana, aby zasięg jej działania obejmował całą zaplanowaną do ochrony długość granicy z Białorusią na rzece granicznej

Źródło: NOSG

Na terenie, gdzie rozpoczęto już prace, trwa oczyszczanie brzegu rzeki z drzew i krzewów. - Na tak przygotowanym obszarze ustawiane są słupy do kamer oraz montowana jest instalacja zasilająca i transmisyjna – informuje sierż. SG Paweł Smyk z zespołu prasowego NOSG.

Na terenie objętym nadzorem oddziału nadbużańskiego SG elektroniczna bariera na rzece będzie miała łącznie 172 km. 

- W jej skład wejdzie m.in. około 1800 słupów kamerowych, około 4500 kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz specjalne czujniki zapewniające wykrywanie różnych cech fizycznych obiektów. Przewidywany jest montaż około 200 km kabli zasilających i tyle samo transmisyjnych, a także posadowienie około 10 kontenerów teletechnicznych. Centrum nadzoru nad barierą znajdować się będzie w Komendzie NOSG w Chełmie. W skład bariery wejdzie także siedem stanowisk końcowych zlokalizowanych na terenie placówek oddziału. Dodatkowo system ma być zintegrowany z już istniejącymi wieżami obserwacyjnymi oraz siecią teleinformatyczną Straży Granicznej – wylicza sierż.  Smyk.

Całość inwestycji będzie kosztować ponad  279 mln zł, a firmy z Gdańska i Wrocławia, którym  powierzono wykonanie zadania, mają je zrealizować w ciągu 12 miesięcy. 

- Bariera elektroniczna została tak zaprojektowana, aby zasięg jej działania obejmował całą zaplanowaną do ochrony długość granicy z Białorusią na rzece granicznej, bez występowania stref martwych, z uwzględnieniem występujących form ukształtowania terenu, wód powierzchniowych stojących i płynących oraz roślinności. Dzięki temu funkcjonariusze Straży Granicznej otrzymają narzędzie do ochrony granicy państwowej wykrywające zdarzenia związane z przekraczaniem granicy i umożliwiające całodobową obserwację pasa drogi granicznej – zapewnia sierż. Paweł Smyk.

Na postawienie zapory na Bugu Polska pozyskała fundusze z UE w ramach Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej w ramach Funduszu Zintegrowanego Zarządzania Granicami na lata 2021-2027.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Miejscowy 16.09.2024 11:08
Dlaczego nie zaczęto od woj.podlaskiego,tj.tam gdzie najwięcej przełażą te ,,enżeniery,doktory i inne typy o ,,rzadkich w ewropie specjalnośćiach"??? Tak spieszą się te ,,specjalisty" ze lezą przez lasy,mokradła,aby tylko dostać się-- ,wiadomo po co.A tu, bardzo potrzebną budowę zaczynają,inne specjalisty,tym razem rodzimi - od konca.

jan 16.09.2024 14:13
Bo tam to już jest. U nas wytną wszystko i jedyne co się zmieni to bezsensownie zdegradują wygląd dzikiej rzeki. Jeżdzę codziennie z Janowa Podlaskiego do Terespola i często w nocy w zależnosci jak pracuję. Patrole na 30 km trasie to co 10 raz spotykam, gdy jeszcze 4-5 lat temu przed kryzysem imigracyjnym potrafiło ich być codziennie na tej trasie po 4-5, więc kto mi wytłumaczy co tu się dzieje? Kto ma łapać przemytników ludzi???

Alex DeLarge 16.09.2024 09:35
a wystarczyło by pole minowe i po problemie :)

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama