Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 10:04
Reklama
Reklama

Druhowie z OSP Kożanówka. Od 40 lat służą społeczeństwu [FILM, ZDJĘCIA]

W gminie Rossosz odbyła się wyjątkowa uroczystość. Sołectwo Kożanówka z sołtys Martą Żelisko na czele i OSP Kożanówka zaprosili mieszkańców gminy i gości na jubileusz 40-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Kożanówce. Słowo Podlasia objęło wydarzenie patronatem medialnym.
Druhowie z OSP Kożanówka. Od 40 lat służą społeczeństwu [FILM, ZDJĘCIA]
Druhnom i druhom strażakom z OSP Kożanówka w dniu jubileuszu 40-lecia wręczono medale i odznaczenia

Autor: Justyna Lesiuk-Klujewska

Uroczystość odbyła się 15 września. Wspólne świętowanie rozpoczęło się mszą św. w kaplicy w Kożanówce, a następnie strażacy i mieszkańcy przemaszerowali na plac przy dawnej szkole w Kożanówce. Tam nastąpiło uroczyste wręczenie strażakom medali i odznaczeń. 

To było ich wyjątkowe święto, druhów z OSP Kożanówka. Fot. Justyna Lesiuk-Klujewska

– Jest to piękne wydarzenie pokazujące wieloletnie zaangażowanie mieszkańców w zapewnianie poczucia bezpieczeństwa oraz budowanie więzi społecznych w swojej miejscowości i gminie. Mimo tego, że jest to stosunkowo młoda i nieduża jednostka, to działa bardzo prężnie i aktywnie, niosąc pomoc w razie zdarzeń drogowych, pożarów i innych niebezpieczeństw, a także bierze udział w różnych wydarzeniach gminnych oraz społecznych – mówił obecny na wydarzeniu członek Zarządu Powiatu Bialskiego, Mateusz Majewski. – Ponadto, w zakresie zawodów sportowo-pożarniczych OSP Kożanówka może pochwalić się nie tylko męską drużyną, ale również jedną z nielicznych w naszym powiecie drużyna żeńską, a obie drużyny osiągają wysokie wyniki w zawodach. Życzę strażakom ochotnikom z Kożanówki przede wszystkim zdrowia i bezpiecznego powrotu z każdej akcji, wielu sukcesów, a także zapału w pełnieniu swojej służby i podnoszeniu kwalifikacji oraz dalszego rozwoju jednostki – dodał.

Mateusz Majewski wręczył strażakom w imieniu swoim i starosty bialskiego Mariusza Filipiuka pamiątkowy grawerton. 

Grawerton od radnego powiatowego Mateusza Majewskiego i starosty bialskiego, Mariusza Filipiuka. Fot. Justyna Lesiuk-Klujewska

Słowa podziękowania w kierunku jubilatów skierował też bryg. Sylwester Sadowski z Komendy Miejskiej PSP w Białej Podlaskiej. 

– Wszystkim strażakom gratuluję i życzę sukcesów i wytrwałości w dalszej służbie na rzecz naszych małych lokalnych społeczności. Strażacy z mniejszych jednostek często pomagają większym, w tym Państwowej Straży Pożarnej, przy różnych zdarzeniach, takich jak wypadki, katastrofy i pożary. Działanie strażaków zasługuje na szacunek. Dzięki wam mieszkańcy regionu mogą czuć się bezpiecznie – mówił bryg. Sylwester Sadowski. 

Rodzinny festyn

O dobrą zabawę zadbało sołectwo Kożanówka, które zorganizowało festyn strażacki. Dzieci bawiły się z centrum rozrywki "Moc uśmiechu". Było mnóstwo atrakcji, takich jak: prezentacja wozów strażackich, dmuchance, tatuaže brokatowe, skręcanie balonów,  lody, gofry, ciasto, wata cukrowa , restauracja Krótka 2.

Grochówka zrobiła furorę. Fot. Justyna Lesiuk-Klujewska

Nie zabrakło bloku imprez sportowych, tradycyjnej grochówki, kiełbasek z grilla, teatralnych czarownic z "Czeladońki" oraz słodkości przygotowanych przez mieszkanki Kożanówki.

Sołectwo w organizacji festynu wsparło OSP z Romaszek. 

Zabawa trwała do późnych godzin. 

Odznaczeni:

Za wysługę 10  lat otrzymali:

  • Jarosław Dudek,

  • Mariusz Szubarczyk,

  • Grzegorz Pasternak,

  • Krzysztof Pasternak,

  • Kamil Maciejuk,

  • Rafał Pajnowski,

  • Sebastian Mojsa,

  • Patryk Koprianiuk

Za wysługę 25 lat otrzymali:

  • Grzegorz Pajnowski,

  • Marek Wiczuk.

Za wysługę 30 lat otrzymali:

  • Dariusz Koprianiuk. 

Za wysługę 35 lat otrzymali:

  • Andrzej Pajnowski,

  • Tomasz Kprianiuk,

  • Stanisław Terebelski.

Za wysługę 40 lat otrzymali:

  • Bernard Żuk,

  • Stanisław Koprianiuk,

  • Krzysztof Koprianiuk,

  • Ryszard Ossowski,

  • Tadeusz Korszun,

  • Marek Kprianiuk,

  • Andrzej Koprianiuk,

  • Piotr Bujnik. 

Brązowy medal za zasługi otrzymali:

  • Sebastian Mojsa,

  • Rafał Pajnowski.

Srebrny medal za zasługi otrzymali:

  • Jarosław Dudek,

  • Krzysztof Pasternak,

  • Mariusz Szubarczyk. 

Złoty medal za zasługi otrzymali:

  • Krzysztof Koprianiuk,

  • Grzegorz Pajnowski,

  • Stanisław Terebelski. 

Odznakę "Strażak wzorowy" otrzymali:

  • Aneta Dudek,

  • Julia Koprianiuk,

  • Małgorzata Pajnowska.


Rys historyczny Ochotniczej Straży Pożarnej w Kożanówce według historyka i regionalisty, Marka Kulawca:

Wiosną 1984 roku, z inicjatywy mieszkańców Kożanówki został powołany Związek Ochotniczej Straży Pożarnej w Kożanówce. Pierwsze zebranie odbyło się 29 marca 1984 toku. Wybrano na nim Komitet Organizacyjny. Na kolejnym zebraniu 10 kwietnia zarejestrowano jednostkę. Na prezesa wybrano Ludwika Kossowskiego. Do zarządu weszli także: Henryk Wiczuk, Stanisław Pajnowski, Stefan Polubiec, Stanisław Koprianiuk, Marian Sawonik, Marian Barańczuk i Bronisław Karwacki. Na zebraniu podjęto również decyzję o budowie remizy strażackiej. Mieszkańcy chętnie wstępowali w szeregi OSP i w grudniu 1984 roku jednostka liczyła już 38 strażaków. Dzięki dużemu zaangażowaniu członków straży i innych mieszkańców Kożanówki szybko ukończono budowę. Warto przypomnieć, że wykopy i zalanie fundamentów wykonano w ciągu zaledwie 19 godzin. W krótkim czasie wykonano i ustawiono wieżę z syrena alarmową. W maju 1985 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Kożanówce otrzymała wóz zaczepiany, motopompę z pełnym wyposażeniem węży wodnych i komplet mundurów bojowych. W 1985 roku remizę oddano do użytku.

Uroczystość otwarcia odbyła się 9 czerwca 1985 roku. Strażacy z Kożanówki otrzymali pierwsze odznaczenia. Ludwik Kossowski został odznaczony brązowym medalem „Zasłużony dla pożarnictwa”, a odznakę „Strażaka wzorowego” otrzymali: Marian Sawonik, Bronislaw Karwacki, Tomasz Pajnowski, Marian Barańczuk, Piotr Bujnik Stefan Polubiec. W ciągu 40 lat istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kożanówce, strażacy z tej jednostki często byli odznaczani złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami „Za zasługi dla pożarnictwa” i odznakami „Strażak wzorowy”.

Pierwsza akcja ratowniczo-gaśnicza

7 maja 1986 roku jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Kożanówce po raz pierwszy wyjechała do pożaru. W czasie 40 lat służby Ochotnicza Straż Pożarna w Kożanówce wielokrotnie wyjeżdżała na akcje gaśnicze na terenie naszej gminy. Były to pożary lasów, łąk, domów i zabudowań gospodarczych oraz innych obiektów. Największe z nich to: pożar lasu w Kożanówce w uroczysku ,, Zaniuszczyzna" w 1989 r., pożary lasu w Bordziłówce w 1990 r. i 2003 r., pożar stodoły w Kożanówce w 1992 r., pożar lasu w Romaszkach w 1999 r., pożar domu w Kożanówce w 2001 r.,

W 1987 roku utworzono młodzieżową drużynę pożarniczą, która liczyła początkowo 10 członków. Młodzi strażacy startowali w wielu zawodach strażackich i rozwijali swoje umiejętności. W 2003 roku młodzieżowa drużyna pożarnicza w Kożanówce przestała istnieć. Członkowie, którzy ukończyli 18 lat, przeszli do OSP, a nowych chętnych wśród młodzieży nie było. W 2016 roku powstała kobieca drużyna pożarnicza. W sierpniu 1998 roku podjęto uchwałę o ustanowieniu sztandaru Ochotniczej Straży Kożanówce. W 1999 roku z okazji 15. rocznicy powstania OSP w Kożanówce odbyły się msza święta, przekazanie i poświęcenie sztandaru, a następnie uroczystość na boisku szkolnym. 

Samochód Żuk

W miarę upływu czasu Ochotnicza Straż Pożarna w Kożanówce rozwijała się i unowocześniała. W 2003 roku otrzymała samochód Żuk, dzięki czemu wyjazdy na akcje gaśnicze stały się szybsze i sprawniejsze. W 2004 roku sprzedano wóz strażacki przystosowany do ciągnika, służący w OSP Kożanówka przez wiele lat. Na bieżąco dokonywano systematycznych napraw strażnicy i sprzętu np. w 2005 roku pokryto dach blacha, zalano posadzkę pod zadaszeniem, w 2003 roku dokonano konserwacji wieży, w miarę potrzeb przeprowadzano remonty motopompy i wiele innych. Wszystkie prace wykonywano siłami członków Straży z wielkim wsparciem wójta gminy Kazimierza Weremkowicza. W 2017 roku Strażacy Ochotnicza Straż Pożarna z Kożanówki otrzymała nowy samochód strażacki marki Mercedes. Strażacy z Kożanówki ciągle rozwijali swoje umiejętności. Brali udział w szkoleniach organizowanych przez Komendę Rejonową Straży Pożarnych w Białej Podlaskiej, turniejach wiedzy pożarniczej, kursach mechaników. Rozwijali też sprawność fizyczną, czego dowodem jest liczny udział w zawodach pożarniczych, na których osiągali wysokie pozycje. Pierwsze zawody z udziałem OSP Kożanówka odbyły się 10 czerwca 1984 toku. Drużyna OSP w Kożanówce i młodzieżowa drużyna pożarnicza startowały w gminnych zawodach sportowo- pożarniczych, często pokonując drużyny z jednostek liczniejszych i lepiej wyposażonych (np. 1993 r., 1998 r. I miejsce), w zawodach powiatowych i rejonowych (1989 r. III miejsce w rejonowych zawodach w Leśnej Podlaskiej). 
 

Włączali się w życie społeczne

Działalność Ochotniczej Straży Pożarnej to nie tylko gaszenie pożarów. Strażacy włączali się w życie społeczności wiejskiej i gminnej. Angażowali się w akcje społecznie użyteczne. Wykonywali remonty dróg, sadzili przy drogach drzewka (1985 r.). Wykonali boisko do piłki nożnej, boisko do piłki siatkowej przy szkole w Kożanówce (1994 r.). Pracowali przy budowie drogi Rossosz-Polubicze (1994 r.) Przeprowadzali remonty strażnicy i dbali o estetykę placu przy strażnicy - karczowanie krzaków, koszenie trawy na boisku, naprawa siatki ogrodzeniowej. OSP w Kożanówce włączała się w akcje charytatywne, takie jak zbiórka pieniędzy na wsparcie dla strażaka, który uległ wypadkowi (1992 r.) czy zbiórka darów dla powodzian (1997 r.). Zorganizowali dla dzieci z przedszkola pokaz sprzętu gaśniczego (1994 r.), a dla młodzieży turniej tenisa stołowego (2000 r.). Strażacy jeździli na pielgrzymki do Pratulina i Częstochowy. Współtworzyli asystę Grobu Pańskiego, włączali się w organizowanie „Biesiady po żniwach” (2002 r.). Poczet sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kożanówce uczestniczył we mszach świętych i przemarszach z okazji Święta Niepodległości i dożynkach.

W latach 2009-2023 prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Kożanówce był Grzegorz Pajnowski, a od 2024 roku jest nim Jarosław Dudek. Działalność Ochotniczej Straży Pożarnej w Kożanówce zawiera się w haśle, widniejącym na sztandarze tej jednostki ,,Bogu na chwałę, ludziom na pomoc”. To motto, którym kierują się strażacy nie tylko w swojej służbie, ale i w życiu prywatnym.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: BartekTreść komentarza: Nie sposób nie dostrzec emocji, jakie towarzyszą Twojej wypowiedzi, ale wydaje mi się, że przedstawiasz rzeczywistość w sposób nazbyt uproszczony i jednowymiarowy. Oczywiście, dorosłość wymaga odpowiedzialności, a założenie rodziny jest jej istotnym elementem, ale przecież nie jest to jedyna definicja dojrzałości czy wartości człowieka. To, że ktoś nie ma jeszcze rodziny, nie oznacza, że jego opinie na temat patriotyzmu, obronności czy poświęcenia nie mają znaczenia. Twoja krytyka młodych ludzi, którzy mówią o wojnie czy bohaterstwie, opiera się na założeniu, że każdy, kto nie doświadczył wojny, idealizuje ją i traktuje jako romantyczną przygodę. To spore uogólnienie. Faktycznie, są osoby, które mogą nie rozumieć w pełni, czym jest wojna, ale równie dobrze można powiedzieć, że ktoś, kto nigdy nie służył w wojsku, może mieć bardzo realistyczne i świadome podejście do tych spraw. Nie jest to czarno-białe. Co więcej, podkreślasz, że polska tradycja heroizmu, którą wiążesz z upadkiem I i II Rzeczypospolitej, jest przyczyną problemów naszego kraju. Nie sposób jednak nie dostrzec, że właśnie ta tradycja dała nam bohaterów, którzy walczyli o niepodległość i wolność – nie tylko w zbrojnych konfliktach, ale też w codziennej pracy, działalności politycznej i społecznej. Zgadzam się, że wojna to koszmar – brud, smród, krew i cierpienie. Nikt, kto naprawdę rozumie jej naturę, nie traktuje jej jako romantycznej przygody. Ale czy oznacza to, że nie powinniśmy o niej rozmawiać, przygotowywać się do obrony kraju, czy doceniać poświęcenia tych, którzy byli gotowi walczyć za swoje ideały? Krytyka młodych, którzy szukają swojego miejsca w tradycji wojskowej czy patriotycznej, wydaje się nieco niesprawiedliwa. To nie znaczy, że są naiwni – być może po prostu szukają sensu, który jest głęboko zakorzeniony w naszej historii i kulturze. Ostatecznie, odwaga i odpowiedzialność nie mają jednej definicji. Można być odpowiedzialnym i odważnym w rodzinie, ale również w służbie publicznej, w wojsku, czy po prostu w codziennym życiu. Każdy etap życia ma swoje wyzwania i nie powinniśmy deprecjonować jednych wyborów na rzecz innych.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 09:01Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczaninAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: "dlatego, że", nieuku, zapamiętaj. Nie ma żadnego "dlatego, bo".Data dodania komentarza: 21.11.2024, 08:45Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: cybTreść komentarza: Wina pieszego jak nic. Wszedł z marszu na przejście nawet się nie rozglądając. Na szczęście jego głupota się do czegoś przydała.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 06:06Źródło komentarza: Mają kierowcę z nagrania. Kolejny z zakazem prowadzenia pojazdów [WIDEO]Autor komentarza: GrantTreść komentarza: Wszystko fajnie, ale dobrze by bylo, gdyby ten mlody czlowiek najpierw nauczyl sie czym jest doroslosc w ramach odpowiedzialnosci za wlasna rodzine - zone, dzieci i to na wlasny rachunek. Potem, jak sprawdzi sie jako mezczyzna mozna rozpaczac rojenia o bohaterstwie, wojsku, okopach i braterstwie. Tak, rojenia, gdyz nikt zw zdecydowanej wiekszosci tych "herosow" wypowiadajacych sie w mediach nigdy nie widzial prawdziwej wojny. Tym ludziom wojna jawi sie jako cos romantycznego, wznioslego. Tymczasem wojna jest czyms zupelnie odwrotnym od ich rojen. Poza tym tego typu podejscie do tych spraw jest jedna z przeklenstw Polski i przyczynkiem do upadku I oraz II RP. Polak - jest zdolny umierac nawet dla pochwaly. Poklepac po plecach, opowiedziec bajke o "rycerzach Jedi" z dawnych czasow i juz nastepny "heros" gotowy do szpanerstwa. Wojna drogi Panie i sluzba na tej wojnie to ostatecznosc i to nie romantyczna przygoda - tylko brud, smrod, krew, smierc, jek konajacych i wyjacych z bolu, strach i samotnosc.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 19:21Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczaninAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: A gdzie wolność słowa? To już nie można podzielić się swoją opinią jeżeli nie podoba się Pani Edycie? Można tylko chwalić? Napisałam szczera opinie i komentarz został zablokowany. Kolejny nie został nawet opublikowany. Byłam pacjentka i nie polecam. Napiszę to również w innych miejscach, bo ten pewnie też nie zostanie opublikowany.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 18:29Źródło komentarza: Niedźwiedzie Biznesu 2024, Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Centrum Psychoterapii i Rozwoju LUSTRO [Kategoria: MIKROPRZEDSIĘBIORSTWO]
Reklama
Reklama