Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 kwietnia 2025 10:35
Reklama
Reklama

Co z pałacem w Branicy? Wójt odesłał kupca z niczym

Obecny wójt nie może na razie aplikować o środki na rewitalizację byłej siedziby Potockich, bo poprzednik nie zostawił mu żadnej dokumentacji. Pewne jest natomiast to, że zabytek nie zostanie sprzedany, choć kupiec się pojawił.
Reklama
Co z pałacem w Branicy? Wójt odesłał kupca z niczym
Wójt nie może na razie aplikować o środki na rewitalizację byłej siedziby Potockich. Zabytek nie zostanie jednak sprzedany, choć kupiec się pojawił

Źródło: Słowo Podlasia /archiwum

Zabytek w Branicy był podmiejską rezydencja Potockich. W 1884 roku został przebudowany przez Stanisława Szlubowskiego, sędziego pokoju. Uznaje się, że w tamtym czasie Branica była przykładem nowoczesnego zarządzania dobrami. Po II wojnie światowej pałacyk rozbudowany niegdyś przez Szlubowskiego został zaadaptowany na potrzeby szkoły. Od września 2018 roku stoi niezagospodarowany.

Reklama
Wyprowadzili szkołę, o zabytek nie zadbali

Kilka lat temu nadzór budowlany uniemożliwił użytkowanie pałacyku w Branicy, do czasu przeprowadzenia w nim remontów. Władze gminy remontu nie przeprowadziły, a szkołę tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego 2018/19 przeniosły do przysposobionej naprędce świetlicy. 

Wiosną 2019 roku ówcześni radni komisji kultury, oświaty i sportu wybrali się na posiedzenie wyjazdowe właśnie do Branicy, by sprawdzić, co z zabytkiem się dzieje. Swoje spostrzeżenia zawarli w stanowisku, które zostało odczytane na sesji rady.  „Komisja stwierdza fatalny stan obiektu, który jako dziedzictwo narodowe powinien być chroniony poprzez odpowiednią politykę władz gminy, tj. pozyskiwanie funduszy zewnętrznych" – pisali członkowie komisji i wymieniali: zagrzybione ściany, fatalny stan dachu, który grozi zawaleniem, braki w poszyciu dachowym. To zdaniem radnych wpływało  na zalewanie wnętrza pałacu, w czasie opadów. 

Radni przypominali, że w 2010 roku w planach wieloletnich wydatków inwestycyjnych zapisano 1 mln zł na restaurację pałacu do 2012 roku. Przedsięwzięcie nie zostało podjęte. Radni przypominali, że w 2017 roku uchwała gminy wprowadzała "Program Opieki nad Zabytkami w gm. Radzyń". Pomimo tych działań, pałac w Branicy nie doczekał się żadnych robót. "W obecnej sytuacji nie widać żadnych działań wójta gminy pana Wiesława Mazurka, które przyczyniłyby się do realizacji przyjętych uchwał(...)" – czytamy w stanowisku z 2019 roku. Radni uznali wówczas za "zatrważający" fakt, że przez 9 lat wójt nie podjął "podstawowych kroków w celu ratowania jednego z najcenniejszych obiektów w gminie."

Temat branickiego pałacu co jakiś czas wracał na arenę publicznych potyczek radnych z byłym wójtem. W 2022 roku, podczas debaty nad absolutorium dla włodarza gminy, sytuację zabytku wytykał wójtowi radny Michał Wierzchowski. - Czy coś pan zrobił, gdy dzieci przeniesiono do innego budynku, gdy pałac nie nadawał się do zagospodarowania? Nawet odśnieżenie dachu, który groził zawaleniem, było problemem z tego co się dowiedziałem – mówił radny i narzekał właśnie na brak informacji dla radnych w sprawie działań gminy na rzecz zabytku. - Nie wiemy nic. Przykład – planowana sprzedaż pałacu w Branicy. Czy wiemy w jakim trybie ta sprzedaż, na ile wyceniono pałac? 

Pałac nie na sprzedaż

Do sprzedaży zabytku w poprzedniej kadencji oczywiście nie doszło, ale nie doszło też do wykonania jakiegokolwiek kroku w kierunku jego ratowania.  - Przez ostatnie lata nie zostało tam nic zrobione – mówi dziś obecny wójt Daniel Grochowski. - Pałacyk w Branicy Radzyńskiej wymaga pilnej interwencji konserwatorskiej. Wraz ze służbami konserwatorskimi i architektami przeprowadziliśmy tam wizję lokalną, która wskazała potrzeby i kierunek w którym powinniśmy zmierzać.

Grochowski przyznaje, ze o sprzedaży zabytku obecnie nie ma już mowy, ale że takie plany wcześniej były, wie na pewno. 

- Zgłosiła się do mnie osoba, która złożyła ofertę zakupu tego obiektu. Usłyszałem, że jest już po wyborach i ona jest gotowa do zakupu. Nie wiem jakie były umowy z poprzednikiem, ale ja wycofuje się z tej transakcji. Będę zmierzał ku temu, by pozyskać środki na rewitalizacje tego obiektu – jednoznacznie zamyka temat sprzedaży Grochowski.

Okazją do pozyskania pieniędzy na ratowanie zabytku mógł być tegoroczny wrześniowy nabór do konkursów na wsparcie inwestycji w kulturze. Niestety gmina nie mogła aplikować. - Chciałem się wstrzeli w ten termin, ale nie mamy żadnej dokumentacji, żadnych projektów. Myślę, że nie było zamiarem poprzednich władz gminy zadbanie w najbliższym czasie o ten obiekt – mówi Daniel Grochowski, ale planuje w przyszłym roku dokumentację pałacu przygotować, by aplikować o finansowanie, gdy nadarzy się okazja. 

Nowe władze gminy wiedzą, pod jaką działalność odrestaurowany pałacyk przeznaczyć. Będzie tak Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. - Takie jego przeznaczenie zostało wpisane do Gminnego Programu Rewitalizacji i w tym kierunku będziemy zmierzać – mówi wójt. 

GPR na lata 2023-2030 radni gminy Radzyń Podlaski przyjęli podczas ostatniej, wrześniowej sesji.

CZYTAJ TEŻ: 

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WFNTreść komentarza: A czy ktoś zwrócił uwagę na szerokość tej ulicy? Wg ustawy minimalna szerokość pasa ruch w ciągu p-j bez zastosowania spowalniania ruch to 3.5m, z zastosowaniem spowalniania 2.75m. Ps. ZAKAZ PARKOWANIA I POSTOJU TEŻ POWINIEN OBOWIĄZYWAĆ.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 06:58Źródło komentarza: Biała Podlaska. Mieszkańcy pytają o dojazd dla służbAutor komentarza: emerytTreść komentarza: Starszym osobom (w zależności o stanu zdrowia) powinni przydzielać opiekuna. Emerytura jaką utrzymuje powinna byś na wydatki seniora. Natomiast opiekun powinien być finansowany w całości przez członka rodziny np. takiego studenta. Opiekun nie na godziny tylko całodobowo. Warto też zastanowić się czy kształcić takich idiotów czy może przekwalifikować na pomocników osób starszych. Po wpisie wnioskuję że na @student 21 szkoda pieniędzy z podatków na jego kształcenieData dodania komentarza: 3.04.2025, 05:47Źródło komentarza: Biała Podlaska. 80-letni kierowca nie ustąpił pierwszeństwa motocykliścieAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: Za to ty niezależnie od wieku byłeś, jesteś i będziesz imbecylem.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 01:46Źródło komentarza: Biała Podlaska. 80-letni kierowca nie ustąpił pierwszeństwa motocykliścieAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: Piłeś - nie pisz. Ćpałeś - nie pisz. Nie umiesz - nie pisz.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 23:01Źródło komentarza: Mięso do kontroli. Inspektorzy nazwali grzechy handlowcówAutor komentarza: .......Treść komentarza: To tylko kwestia czasu jak Unia europejska wprowadzi zakaz prowadzenia pojazdów starcom . Myślę , że takim progiem ( wiekiem ) będzie 70 lat. O ile 60-70 latek jest jeszcze w stanie prowadzić auto to już po skończeniu 70 roku nie powinno się prowadzić auta . I żadne badania tu nie powinny wchodzić w grę . Mężczyzna odchodzi na emeryturę w wieku 65 lat tak samo powinno kończyć się z kierowaniem pojazdem w pewnym wieku . Tu jak widać 80 latek wymusił pierwszeństwo .Data dodania komentarza: 2.04.2025, 20:38Źródło komentarza: Biała Podlaska. 80-letni kierowca nie ustąpił pierwszeństwa motocykliście
Reklama
Reklama