Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:40
Reklama dotacje rpo
Reklama

Ogólnopolski konkurs poetycki rozstrzygnięty, nagrody rozdane [ZDJĘCIA, WYNIKI]

I Ogólnopolski Konkurs Poetycki "O Złoto Topoli" został rozstrzygnięty. Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej gali finałowej. Słowo Podlasia objęło nad wydarzeniem patronat medialny.
Ogólnopolski konkurs poetycki rozstrzygnięty, nagrody rozdane [ZDJĘCIA, WYNIKI]
Zwycięzcom i wyróżnionym nagrody wręczyła dyrektor GBP w Wisznicach, Justyna Bajkowska i poeta, Andrzej Halicki

Autor: Justyna Lesiuk-Klujewska

Organizatorem konkursu jest Gminna Biblioteka Publiczna w Wisznicach. – Pomysł na zorganizowanie I Wisznickiego Ogólnopolskiego konkursu poetyckiego "O złoto Topoli" zrodził się w ubiegłym roku w lutym. Wtedy to w naszej bibliotece odbyło się popołudnie z poezją z panem Andrzejem Halickim. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, jak zacząć pisać i jak brać udział w konkursach takich jak nasz – opowiada dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wisznicach, Justyna Bajkowska.

Nadesłano 390 wierszy
Nadesłano 390 wierszy. Fot. Justyna Lesiuk-Klujewska

 

Wtedy to ruszyło przyjmowanie wierszy. Konkurs był skierowany do poetów z całej Polski, którzy ukończyli 15 rok życia. Zadaniem konkursowym było napisanie 3 wierszy o dowolnej tematyce. Patronat honorowy objął wójt gminy Wisznice Piotr Dragan. Przewodniczącym jury konkursowego jest znany poeta, Andrzej Halicki. Poeta wyjaśnia, że tytuł konkursu nawiązuje do drzewa topoli, które stanowi element herbu Wisznic. 

– Złoto Topoli. Brzmi intrygująco. I takie intrygujące, nieoczywiste i pełne tajemnic były wiersze nadesłane przez uczestników ogólnopolskiego konkursu poetyckiego zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Wisznicach. Kilkaset utworów będących świadectwem ogromnej wrażliwości poetów – mówił Andrzej Halicki.

Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. 130 uczestników nadesłało po 3 liryki, co dało w sumie 390 utworów. Gala Finałowa I Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego ,,O Złoto Topoli” odbyła się 28 września w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Wisznicach. – Biorę udział w konkursach literackich w całej Polsce. Zauważyłam, że zazwyczaj na konkurs, który przygotowywany jest po raz pierwszy, wpływa 30-50 prac, czasem 80. Tu mamy prawie 400 wierszy. To jest fenomen – zaznaczał na gali finałowej Andrzej Halicki. Dodał, że poziom utworów był powyżej przeciętnej krajowej.

Szukaliśmy wierszy "wrażliwych"
 

Oprócz Andrzeja Halickiego w komisji zasiadły wieloletnia dyrektor GBP Wisznice Alina Maniowiec oraz bibliotekarka GBP Wisznice (filia w Horodyszczu) Lucyna Szajda. Komisja, oceniając wiersze brała pod uwagę wrażliwość autora utworu. – Chodziło o wiersze wrażliwe. Czasem jest tak, że wiersz jest poprawny warsztatowo, ale brakuje "tego czegoś". My szukaliśmy wierszy, które wychodziły poza schemat, które są "o czymś" i dowodzą ogromnej wrażliwości autora. Jednocześnie muszę podkreślić, że wiersze niewyróżnione też są bardzo dobre – kontynuował. 

Zanim poeta ogłosił wyniki konkursu, miała miejsce premiera tomiku poezji Andrzeja Halickiego ,,Nadzieje na mieliznach duszy”. Bialski poeta w wywiadzie, który poprowadziła Patrycja Bartkowska, opowiedział o tomiku i swojej twórczości. 

Po wręczeniu nagród nastąpiła prezentacja nagrodzonych dzieł. Liryki przeczytali m.in. wójt gminy Wisznice i fundator nagród, Piotr Dragan, wyróżnieni autorzy oraz wisznicka młodzież. Galę uświetnił występ Natalii Raczkowskiej.

Jednym z wyróżnionych jest pochodzący z Rossosza Paweł Kuzawiński. 

– Otrzymałem wyróżnienie za wiersz "Pomyłka" . Pomysł na wiersz zaczerpnąłem z życia codziennego. Podmiot liryczny odnosi się w nim do osób, które walczą z własnymi uzależnieniami i traumami, ale do końca nie pozwalają sobie pomóc. Wiersz powstał w połowie maja 2024 roku, a w międzyczasie na rzecz konkursu, zmieniła się w jakimś stopniu jego koncepcja – opowiada Paweł Kuzawiński

Ogólnopolski Konkurs "O Złoto Topoli, był trzecim konkursem w życiu, na który artysta zdecydował się wysłać swoje wiersze. – Bardzo dziękuję swojej sąsiadce z Rossosza za polecenie i zmotywowanie do wzięcia udziału, zwłaszcza że konkurs był organizowany w sąsiedniej miejscowości, czyli w Wisznicach. Była to okazja do przedstawienia swojej twórczości szerszemu gronu. Konkursy rozwijają kreatywność i wyobraźnię i warto brać w nich udział – zaznacza.

Wielkie zaskoczenie
 

Piotr Dragan zapewnił, że konkurs będzie kontynuowany. – Z pewną nutą zazdrości patrzyliśmy na konkursy literackie organizowane w Romanowie czy Białej Podlaskiej. W którejś z naszym rozmów z dyrektor GBP w Wisznicach padł pomysł zorganizowania także u nas konkursu poezji. Na początku podchodziłem do tego z dystansem. Zaskoczeniem ogromnym była dla mnie liczba nadesłanych wierszy – mówił Piotr Dragan. – Tytuł konkursu nawiązuje do motywu topoli na naszym herbie. Na tarczy z niebieskim tłem widoczny jest biały koń stojący na uwięzi przy zielonej topoli. Ten obraz nawiązuje do czasów, gdy po rozbiorach, w 1835 r. Wisznice jako miasteczko ugruntowało swoją pozycję jako ośrodka handlu bydłem i końmi – wyjaśniał. Dziękując wszystkim za zorganizowanie i udział w konkursie poetyckim, zachęcił do udziału w kolejnych edycjach.

Wyniki konkursu

I miejsce za zestaw wierszy otrzymuje Magdalena Szpunar (godło: ,,Nienazwana")

II miejsce za zestaw wierszy otrzymuje Teresa Młynik (godło: ,,Tess")

III miejsce za zestaw wierszy otrzymuje Andrzej Borzyński godło: ,,Szóstka Buław")

Wyróżnienia

I wyróżnienie:

Paweł Kuzawiński (godło: ,,Nietuzinkowy") za wiersz ,,Pomyłka";

Kamila Szysiak (godło: ,,Minerwa") za wiersz ,,Monologi";

Katarzyna Dybalska (godło: ,,Safona") za wiersz ,,Oto ja bezdomna";

Aleksandra Pochwatka (godło: ,,Ardna") za wiersz ,,Żal";

Klaudia Zarzycka (godło: ,,Blueberry") za wiersz ,,Wisznice"

II wyróżnienie:

Ewa Jowik (godło; ,,Wierzba") za wiersz ,,Różaniec z chleba";

Aneta Jasłowska (godło: ,,Rybokartka") za wiersz ,,Zmierzchy tęsknot";

Aleksandra Talarek (godło: ,,Atekowy") za wiersz ,,Utracona cząstka siebie";

Edyta Wysocka (godło: ,,Ikar II") za wiersz ,,La Salette";

Milena Dawidziuk (godło: ,,Gołąb") za wiersz ,,Niewidoczne";

Marzenna Lewandowska (godło: ,,Artur Grotteger" za wiersz ,,Pacierz bury";

Wiesław Janusz Mikulski (godło: ,,Beton") za wiersz ,,Pierwszy krok w poezję";

Janusz Pyziński (godło: ,,Sól ziemi”) za wiersz ,,Puenta";

Jerzy Fryckowski (godło: ,,Aparat") za wiersz ,,Do moich uczniów";

Irena Raszka (godło: ,,Szenandu") za wiersz ,,Droga".

 

Wiersze wykonali:

- utwór zwyciężczyni Magdaleny Szpunar "Coraz więcej" odczytał Piotr Dragan, wójt gminy Wisznice,

- drugi wiersz tej samej autorki pod tytułem ,,Świadectwo szkolne" przedstawił Krzysztof Biełuszka, zastępca wójta gminy Wisznice,

- trzeci nagrodzony utwór "Przymierzam co rano szczęście" zaprezentował Andrzej Halicki,

- pierwszy wiersz twórczości Teresy Młynik ,,Staruszka na ławce", którego autorka zajęła drugie miejsce, odczytała Alina Maniowiec,

- kolejny wiersz powyższej autorki zatytułowany ,,Dziękuję" odczytała uczennica Szkoły Podstawowej w Wisznicach, Laura Pleskaczuk,

- wiersz ,,Strumyk" przedstawił Uczeń Szkoły Podstawowej w Wisznicach - Mikołaj Skurski.

- III miejsce zajął Andrzej Borzyński; pierwszy wiersz jego autorstwa "Wyznanie (do T.)" przedstawił Bartek Zacharuk, uczeń ZSCKR w Jabłoniu,

- kolejny utwór ,,Wspomnień minionych prysł czar" wykonał uczeń Szkoły Podstawowej w Dubicy, Tobiasz Chilimoniuk,

- wiersz ,,W niezrozumieniu" wykonała Iza Hernas, uczennica Szkoły Podstawowej w Wisznicach.

PRZECZYTAJ:

Kolejny budżet obywatelski za nami. Pomysłów więcej, głosów coraz mniej

Święto jazzu w mieście

Puchar Wójta Gminy Terespol - GALERIA

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama