– Wzmocnienie pozycji negocjacyjnej osób kupujących mieszkania to główny cel stworzenia Portalu Danych o Obrocie Mieszkaniami. Portal będzie też narzędziem pomocnym dla profesjonalistów planujących inwestycje mieszkaniowe oraz dla instytucji publicznych odpowiedzialnych za wparcie mieszkalnictwa – czytamy na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Ceny transakcyjne
– Dziś osoby zainteresowane zakupem mieszkań w Polsce nie mają dostępu do wiarygodnych i aktualnych danych o cenach transakcyjnych mieszkań. Portale ogłoszeniowe podają najczęściej ceny ofertowe, które mogą odbiegać od wartości rynkowych i być podatne na manipulacje – wyjaśnia na stronie rządowej gov.pl Krzysztof Paszyk, minister rozwoju i technologii.
A jego zastępca Jacek Tomczak dodaje:
– Żeby ułatwić decyzje zakupowe w oparciu o wiarygodne dane, niezbędne jest zbudowanie portalu o zasięgu ogólnokrajowym, aktualizowanego na bieżąco i z uwzględnieniem przeprowadzanych transakcji – zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.
Portal DOM będzie prowadzony przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). UFG prowadzi już inne narzędzie ochrony nabywców mieszkań – Ewidencję Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Ma więc już wypracowane automatyczne kanały komunikacji z podmiotami profesjonalnymi, takimi jak deweloperzy, banki, zgłaszającymi dane o transakcjach. Rozszerzenie zakresu danych zbieranych na potrzeby ewidencji ma być szybsze i tańsze w realizacji niż budowa nowego systemu od podstaw.
Według parametrów wybranych przez użytkowników
Portal ma się nazywać DOM (Dane o Obrocie Mieszkaniami). Jego użytkownicy będą mieli dostęp do informacji o cenach transakcyjnych mieszkań i domów jednorodzinnych na rynku pierwotnym i wtórnym. Będą one generowane w oparciu o parametry wybrane przez użytkownika, czyli: lokalizacja, okres, typ rynku, rodzaj nieruchomości, liczba pokoi, powierzchnia użytkowa oraz wybrana kondygnacja.
– Portal ma dostarczyć informacji niezbędnych do prowadzenia polityki mieszkaniowej państwa oraz parametryzacji instrumentów wsparcia mieszkalnictwa – podkreśla Jacek Tomczak.
Kiedy start?
Dane jednostkowe gromadzone w Portalu DOM będą objęte ochroną danych osobowych, dlatego nie będą udostępniane. Dane osobowe nabywcy (w tym PESEL), numer księgi wieczystej oraz dane identyfikujące akt, będą całkowicie usuwane z systemu z upływem 6 lat od ich przekazania. Nie będą usuwane jedynie możliwe do wygenerowania na podstawie numeru PESEL dane dotyczące roku urodzenia oraz płci nabywcy.
Portal ruszy 20 miesięcy od ogłoszenia ustawy. Pełna funkcjonalność serwisu zostanie jednak osiągnięta dopiero po odpowiednim zasileniu portalu danymi, które będą wpływać wraz z zawieranymi transakcjami rynkowymi. Na razie projekt jest na etapie konsultacji publicznych, opiniowania i uzgodnień międzyresortowych.
Napisz komentarz
Komentarze