Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 17 października 2024 15:29
Reklama
Reklama Baner reklamowy A1 SUB, AKADEMIA ZAMOJSKA

Zielone kołnierzyki - co musisz wiedzieć o nowym trendzie na rynku pracy?

Zielone kołnierzyki to coraz popularniejszy trend na rynku pracy. Pojęcie to oznacza pracowników mających tak zwane zielone umiejętności. Osoby te najczęściej zajmują się takimi kwestiami jak ochrona środowiska czy zrównoważony rozwój. Warto nieco bliżej poznać temat zielonych kołnierzyków.
Zielone kołnierzyki - co musisz wiedzieć o nowym trendzie na rynku pracy?
  • Mianem zielonego kołnierzyka określamy pracownika, który specjalizuje się w ochronie środowiska.

  • Osoby zatrudnione na zielonych miejscach pracy wprowadzają w życie działania umożliwiające zminimalizowanie wpływu firmy na środowisko naturalne - przykładem może być ograniczenie zużywania naturalnych zasobów.

  • Coraz więcej firm decyduje się na zatrudnienie pracowników o zielonych kompetencjach, aby wdrożyć w przedsiębiorstwie proekologiczne rozwiązania.

Jakich pracowników można zaliczyć do zielonych kołnierzyków?

Zastanawiasz się, kto dokładnie zajmuje zielone miejsca pracy? Najprościej można stwierdzić, że są to osoby związane z szeroko pojętą ochroną środowiska. Mogą one specjalizować się na przykład w zarządzaniu gospodarką odpadami, w odnawialnych źródłach energii czy w świadczeniu najróżniejszych usług ekologicznych. Zielonym kołnierzykiem można zatem nazwać między innymi ekologa, inżyniera środowiska, specjalistę ds. recyklingu, audytorów energetycznych czy pracowników związanych z Corporate Social Responsibility (CSR). Należy przy tym podkreślić, że zielone stanowiska pracy zajmują pracownicy niższego, średniego i wyższego szczebla. Co więcej, do tego grona należy zaliczyć zarówno osoby pracujące fizycznie, jak i zatrudnione w biurze.

Wejdź na Pracuj.pl i przekonaj się, w jak wielu branżach są poszukiwani pracownicy o ,,zielonych’’ kompetencjach.

Czym zajmują się zielone kołnierzyki w firmie?

Głównym zadaniem osób zatrudnionych na zielonych stanowiskach jest prowadzenie działań na rzecz ekologii, w tym środowiska naturalnego. Tacy pracownicy mogą odpowiadać chociażby za wdrażanie rozwiązań z zakresu wykorzystywania w firmie odnawialnych źródeł energii czy weryfikowanie, w jaki sposób działalność danego przedsiębiorstwa wpływa na środowisko. Nierzadko zajmują się także działaniami skierowanymi na minimalizację odpadów. ,,Zielone kołnierzyki’’ mogą również angażować pozostałych pracowników do aktywnego wspierania proekologicznych inicjatyw. Ich kluczowym zadaniem może być także zbudowanie w danej firmie kultury organizacyjnej, której głównym celem będzie przestrzeganie założeń zrównoważonego rozwoju.

Chcesz zdobyć pracę w Mielcu? Zapoznaj się z aktualnymi ofertami i sprawdź, czy masz niezbędne kompetencje na wybrane stanowisko.

Coraz więcej firm tworzy zielone miejsca pracy

Już od kilku lat zatrudnianie tak zwanych zielonych kołnierzyków staje się coraz popularniejsze. Jest to związane z rosnącą świadomością na temat tego, jak ważna jest ochrona środowiska naturalnego. Dla wielu przedsiębiorców główny priorytet to pozyskanie pracowników, którzy dzięki odpowiednim kompetencjom wiedzą, jak zoptymalizować gospodarkę zarządzania zasobami. Dodatkowo warto podkreślić, że pracodawcy coraz chętniej zatrudniają specjalistów z sektora odnawialnych źródeł, aby ze względów ekonomicznych przejść na alternatywne źródła energii. Ponadto, na szybkie zdobycie posady mogą też liczyć między innymi specjaliści ds. kadr (tzw. Green HR), technolodzy z obszaru GOS i energii, a także trenerzy i managerowie z zakresu wellbeing czy kultury organizacyjnej.

Zależy Ci na znalezieniu pracy w Złocieńcu? Już dziś zapoznaj się z nowymi ogłoszeniami z tego regionu i zdecyduj się na złożenie aplikacji!

Podsumowanie

Zielone kołnierzyki to kolejna grupa zawodowa obok białych kołnierzyków (pracowników umysłowych) i niebieskich kołnierzyków (pracowników fizycznych), która z roku na rok zyskuje na popularności. W wielu zakładach pracy powstają nowe stanowiska dla specjalistów o tak zwanych zielonych kompetencjach. Dzięki temu szansę na szybkie zdobycie zatrudnienia zyskują między innymi absolwenci kierunków z obszaru ESG, czyli związanych z szeroko pojętym zrównoważonym rozwojem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama