Czy tytuł Menedżera Roku Województwa Lubelskiego oznacza, że prezes Elremetu pracuje 24 godziny na dobę?
Wielki filozof chiński Konfucjusz ponad 2000 lat temu mówił: „Rób to, co kochasz, a nie będziesz pracował ani jednego dnia w życiu”.
Czy to jest recepta na sukces?
To jest recepta na zadowolenie z pracy, na ciągłą chęć zrobienia czegoś więcej, na gotowość podejmowania nowych wyzwań.
Motto Konfucjusza odbierane dosłownie może dotyczyć ewentualnie tzw. wolnych zawodów, aktorów, ludzi sztuki itd. W biznesie jednak trzeba twardo stać na ziemi… i pracować zespołowo.
Co wydarzyło się w Elremecie w 2023 roku, że otrzymał Pan tak prestiżową nagrodę Menedżera Roku Województwa Lubelskiego w kategorii „duże przedsiębiorstwo”?
Corocznie dużo inwestujemy, zmieniamy oblicze firmy, a równolegle świadomie budujemy kulturę organizacyjną firmy i jej wizerunek.
Kluczowe dla szeroko rozumianego sukcesu jest doskonalenie wszystkiego i głównych „filarów” spółdzielni, czyli ludzi, parku maszynowego i kultury organizacyjnej, a także wszystkich procesów, dużych i małych, mających wpływ na właściwe, czyli coraz lepsze, funkcjonowanie firmy. Powinien to być jednak proces ciągły, a po firmie musi krążyć taka pozytywna energia, z której rodzą się świetne pomysły.
Często powtarzam na spotkaniach z pracownikami, że jesteśmy dobrzy w tym, co robimy, ale musimy być jeszcze lepsi, bo konkurencja i świat nie stoją w miejscu. Jeżeli „filary” firmy są stale doskonalone, to muszą przyjść efekty w postaci coraz lepszej jakości produkcji, większej sprzedaży i w końcu bardzo dobrych wyników ekonomiczno-finansowych, które przełożą się na wyższe płace, bardzo dobrą atmosferę i satysfakcję z pracy pracowników.
Duże znaczenie miał też stale polepszający się wizerunek spółdzielni u odbiorców naszych wyrobów w obu branżach. Doceniają nas za jakość wyrobów, terminowość dostaw, profesjonalną obsługę, dogodne terminy płatności itd., co również zaczęło się przekładać na wzrost zamówień i bardzo dobrą współpracę.
Ostatnie 6 lat to pasmo świetnych wyników produkcyjno-ekonomicznych, a rok 2023 był wręcz rewelacyjny, najlepszy w historii Spółdzielni. Porównywalna sprzedaż wzrosła w stosunku do poprzedniego roku ponad 40% proc. uzyskując wartość blisko 100 mln zł, a zysk netto wzrósł o 100% osiągając wartość prawie 11 mln zł.
Był to też kolejny rok bardzo dużych wielomilionowych inwestycji w park maszynowy, które nie tylko wpłynęły na wzrost wydajności, ale przede wszystkim poprawiły ergonomię pracy i zmniejszyły wysiłek fizyczny pracowników, z których ponad 200 to osoby niepełnosprawne.
Pracowaliśmy też nad aspektami ekologicznymi środowiska pracy, zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju biznesu (CSR/ESG).
Proszę powiedzieć, czym jest dla Pana otrzymana nagroda?
Myślę, że dużym wyróżnieniem dającym wiele satysfakcji. Cieszy, że kapituła konkursu dostrzegła Elremet i moją skromną osobę pośród wielu znakomitych menedżerów z bardzo dobrych firm Lubelszczyzny.
Odbierałem tę nagrodę przyznaną imiennie, ale – co podkreśliłem w swoim wystąpieniu na gali w Lublinie – jest to nagroda dla wszystkich pracowników Elremetu. Nawet najlepszy menedżer nie odniesie sukcesu sam, szczególnie w dużej firmie, bo jest to praca zespołowa.
Ja staram się inicjować pewne prace, doskonalić funkcjonowanie firmy, ale autorem i beneficjentem tego wyróżnienia jest cała załoga, dyrektorzy, kierownicy, technolodzy, brygadzistki i brygadziści, którzy są u nas najwyższej klasy specjalistami i znakomitymi menedżerami na swoich odcinkach pracy. To oni są współautorami osiągnięć czy nawet sukcesów Elremetu i mogę tylko się cieszyć, że mamy tak znakomitych pracowników.
Praca z takim zespołem to czysta przyjemność.
Dziękuję za rozmowę.
Napisz komentarz
Komentarze