Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 25 kwietnia 2025 00:33
Reklama
Reklama

Będzie można podziwiać perebory

Już 18 października w oficynie zachodniej Muzeum Południowego Podlasia odbędzie się wernisaż wystawy „Perebory. Odsłony”, która realizowana jest w ramach projektu „Perebory. Odsłony - popularyzacja niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO”.
Będzie można podziwiać perebory
W regionie specjalistką w tkaniu pereborów i ich promocji jest Bożena Pawlina-Maksymiuk z Husinki, gdzie ma pracownię tkacką

Autor: Anna Chodyka

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17:00 w oficynie zachodniej Muzeum Południowego Podlasia.

Reklama

Jak informuje Aleksandra Sacewicz z Muzeum Południowego Podlasia, podczas wernisażu wystawy zaprezentowana zostanie premierowo strona www.perebory.pl będąca cyfrowym repozytorium pereborów z polskich instytucji muzealnych.

- Dzięki współpracy z licznymi instytucjami muzealnymi możliwe jest zaprezentowanie na wystawie tak bogatych zasobów muzealnych i archiwalnych. Współpraca taka zwiększa dostępność do materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego i wpisuje się w założenia konwencji UNESCO w sprawie jego ochrony, stanowiąc przykład dobrej praktyki i wsparcia depozytariuszy - mówi Aleksandra Sacewicz.

Dodaje, że wystawa potrwa do przyszłorocznej Nocy Muzeów, czyli 19. maja 2025 r.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz dotacji celowej prezydenta miasta Biała Podlaska - przekazuje przedstawicielka Muzeum Południowego Podlasia. Projekt został objęty patronatem Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, a wśród partnerów należy wymienić: Instytut Wzornictwa, Polską Akademię Nauk, Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej oraz honorowym patronatem prezydenta Białej Podlaskiej.

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Harachwosty(dawniej czyt) 13.10.2024 08:52
Miały być Ubrania "odebrane zesłanym na Mazury(minOrneta) w AkcjiWisła". Muzeum tegoiiowego, boi się Polityki, Historii. Żałosne? Nie wiem. "Perebory", po jakiemu to

Reklama
Żeliwny Edek 16.10.2024 22:04
Piłeś - nie pisz.

chyży roj 17.10.2024 13:37
A po twojemu,nie udawaj że nie rozu misz-❤ jezyk ,,braci i siostr" wojujących,

cczyt 17.10.2024 17:18
Eee, jak się nazywa?.

czyt 17.10.2024 17:24
Harachwosty(dawniej czyt) 13.10.2024 08:52
Miały być Ubrania "odebrane zesłanym na Mazury(minOrneta) w AkcjiWisła". Muzeum tegoiiowego, boi się Polityki, Historii. Żałosne? Nie wiem. "Perebory", po jakiemu to
Perebory, być może, to język Ruski. Dziwne, nie. Ruskie tutaj? Niczego nie wiemy, wszystko zapomniane. Jeszcze w 1908 roku, Kosciół łaciński, stawia znak graniczny, jak sztandar ze SłupamiGedymina(uproszczone...) i Basztą, po prawej, symbolizującą Królestwo/KOronę. W m. Ryki. Ten sam achitekt i budowniczy, taki sam, neogotycki kościół, buduje w MalowejGórze. PiusDziekoński. A tymczasem, MuzeumPołudniowegoPodlasia, POŁUDNIOWEGO! (znaczy, na południe od centrum Podlasia centalnego - to wymysł, jakiegoś pseudo/kogoś ze szkoły w Siedlcach - przemilczam i nie szukam nazwiska. Zakazana historia, zapomniany język, zwyczaje, kulura, które przepadły na zawsze. A Resztki, są zamilczane, jako wstydliwe i niegodne. To są klamstwa o naszych, Czcigodnych Przodkach.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama