Stowarzyszenie może pochwalić się prawie dwudziestoletnim stażem. Aktywnie działa i angażuje się w życie kulturalne miasta od 1999 roku. – Na przestrzeni tego okresu zarządy zmieniały się wielokrotnie, ale każdy z nich miał określoną funkcję do spełnienia. Stowarzyszenie wspierało różne inicjatywy, m.in. budowę hali Miejskiego Ośrodka Kultury i hali sportowej MULKS Terespol. Przez pewien czas w ramach prowadzonej działalności grupa powołała do życia spółkę, która zajmowała się produkcją pieczarek. To był ewenement. Od roku 2007 stowarzyszenie aktywnie działa na polu kultury. To nasze priorytetowe zadanie – mówi wiceprezes stowarzyszenia Krzysztof Badalski.
Koncert Noworoczny w Terespolu, który odbył się 11 lutego, to pierwsza cykliczna impreza realizowana przez Stowarzyszenie wspólnie z Urzędem Miasta i Miejskim Ośrodkiem Kultury. W ubiegłym roku uroczystość miała jubileuszową odsłonę. Kolejne wydarzenie zaplanowane na ten rok to Jarmark Rękodzielniczy. W sierpniu mieszkańcy miasta, i nie tylko, będą mieli okazję pochwalić się własnymi wyrobami.
Nową inicjatywą stowarzyszenia jest Piknik Artyleryjski. – Wydarzenie chcemy zorganizować w tym roku po raz pierwszy. Inicjatywa powstała za sprawą istniejącej w Terespolu Drużyny Artylerii Domu Radziwiłłów. Przygotowujemy się do dużej, dwudniowej imprezy plenerowej. Wstępny program jest już gotowy – wyjaśnia Badalski. Impreza planowana jest w połowie czerwca. Drużyna Artylerii Domu Radziwiłłów w Terespolu została powołana w ubiegłym roku z okazji jubileuszu 320-lecia miasta.
Oprócz organizowania wydarzeń kulturalnych, stowarzyszenie działa również na innych płaszczyznach. Na przełomie maja ukaże się wydanie kolejnego numeru "Gońca Terespolskiego". Czasopismo jest wydawane dwa razy w roku. Finansowane jest w ramach partnerstwa z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Terespolu.
Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 27 lutego
Sylwia Bujak
Napisz komentarz
Komentarze