W ramach inwestycji, która zaczęła powstawać w ubiegłym roku, po tym, jak w drodze przetargu wyłonione zostało Przedsiębiorstwo Budowlano-Produkcyjne ZIB, oprócz hali sportowej miało powstać również boisko. W budynku hali zaplanowano pomieszczenia do korektywy i siłownię. Hala ma być nowoczesna i zgodnie z założeniami przetargowymi oddana użytkownikom w sierpniu 2019 roku. Do niedawna nic nie wskazywało na to, że stanie się inaczej. Jednak kilka tygodni temu na budowie ruch zamarł.
Wykonawca upada, miasto rozwiązuje umowę
Jak informuje burmistrz Radzynia Jerzy Rębek, firma pozostawiła inwestycję na etapie zrealizowania konstrukcji hali, która według inspekcji budowlanej została postawiona zgodnie z wszelkimi normami. – Przystąpimy do sporządzenia inwentaryzacji, co nie powinno nastręczyć problemów, gdyż ze strony firmy ZIB jest wola przeprowadzenia tego procesu w sposób niezakłócony. Po zinwentaryzowaniu budowy natychmiast ogłoszony zostanie przetarg na dokończenie inwestycji – mówi burmistrz.
Miasto wypłaciło firmie do tej pory około 1,6 mln zł, co stanowi 30 proc. kwoty przeznaczonej na realizację przedsięwzięcia. Jak zapewnia burmistrz, najbardziej skomplikowany etap prac, czyli konstrukcja, jest już zrealizowany. Teraz przyjdzie czas na prace wykończeniowe.
Pozostaje jeszcze kwestia kar umownych za niezrealizowanie inwestycji, jednak na tym etapie za wcześniej rozstrzygać, czy odpowiednie kwoty uda się odzyskać. Czy miasto wystąpi o ich wypłacenie, władze Radzynia zadecydują, gdy upadłość firmy zostanie już ogłoszona, a jej sprawami zajmie się syndyk.
Firma opustoszała
W siedzibie ZIB-u byliśmy tydzień temu, by porozmawiać z kimś z kierownictwa na temat sytuacji, w jakiej znalazło się przedsiębiorstwo. Niestety w biurze nie zastaliśmy ani kierownictwa, ani pracowników. Jak udało nam się dowiedzieć, wszyscy są na urlopach, a firma popadła w problemy finansowe nieoczekiwanie nawet dla jej pracowników, gdy okazało się, że nie dostanie kredytu.
ZIB miał doświadczenie w realizacji zamówień publicznych. Jak podaje portal e-gospodarka.pl, od 2007 roku przedsiębiorstwo realizowało 22 inwestycje w sektorze publicznym. Na przestrzeni tych lat firma wygrywała przetargi w ramach zamówień publicznych w: Radzyniu Podlaskim (3 przetargi na łączną kwotę 4 967 443,73 zł), Janowie Podlaskim (3 przetargi na łączną kwotę 4 522 442,98 zł), Białej Podlaskiej (3 przetargi na łączną kwotę 442 813,52 zł), Siedlcach (3 przetargi na łączną kwotę 1 680 534,86 zł) czy Siemiatyczach (2 przetargi na łączną kwotę 972 939,74 zł).
Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 9/2018
Joanna Danielewicz
Napisz komentarz
Komentarze