“Biała wstążka” to najważniejsza międzynarodowa akcja, która ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet.
– Włączyliśmy się w akcję po raz pierwszy. Miała ona za zadanie nieść informację dla mieszkańców miasta o działaniach zespołu interdyscyplinarnego. Zapewniliśmy dystrybucję materiałów informacyjnych, czyli rozdawaliśmy ulotki i białe wstążeczki oraz balony z napisem “Stop przemocy” – mówi Agnieszka Dołęga zastępca przewodniczącej Zespołu Interdyscyplinarnego.
Dodaje, że zaangażowali się też: Katarzyna Miłołajczuk z grupy diagnostyczno – pomocowej oraz dzielnicowi: Tobiasz Majszak i Grzegorz Szymański.
Wyjaśnia, że udano się z białymi wstążkami i ulotkami do urzędu miasta, szkoły średniej, placówek zdrowotnych, w tym przychodni zdrowia i izby przyjęć. – Idąc ulicami miasta, przypinaliśmy wstążki przechodniom. Mówiliśmy o tym, gdzie można szukać pomocy, jak reagować na przemoc, gdzie ją zgłaszać – przekazuje Agnieszka Dołęga.
Wskazuje, że przemoc jest bardzo ważnym tematem. – Przemoc występuje w naszym regionie i w całej Polsce. Dlatego powinniśmy wspierać takie akcje jak “Biała wstążka” i w nich uczestniczyć oraz prowadzić działania profilaktyczne, aby zaprzestać przemocy – zauważa. Informuje, że część kobiet nie zgłasza przemocy, mimo, że jej doświadcza.
– Często kobiety wstydzą się poprosić o pomoc, boją się konsekwencji, są odciągane od jej zgłoszenia przez ich partnerów, którzy obiecują poprawę – mówi Agnieszka Dołęga.
Przekazuje, że kobieta doświadczająca przemocy może się zgłosić do dzielnicowego policji, czy pracownika socjalnego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. – Możliwe jest założenie Niebieskiej Karty, to procedura, która chroni osoby dotknięte przemocą w rodzinie. MOPS może zapewnić też pomoc psychologa – informuje. Wskazuje, że dzięki akcji społeczeństwo mogło dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy i poznać działalność zespołu interdyscyplinarnego.
Wyjaśnia, że akcja zaczęła się w 1991 r. w Kanadzie, a jej inicjatorami byli mężczyźni poruszeni zabiciem kilku kobiet na uniwersytecie, przez człowieka, który był zazdrosny o to, że nie dostał się na politechnikę. Akcja odbywa się na całym świecie w 55 krajach.
Przemoc to problem, który dotyka zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Skutki zjawiska są jednak dla wszystkich podobne, gdyż z przemocą zawsze wiąże się upokorzenie, poniżenie, łzy i ból. Każda przemoc jest zła i na żadną nie może być akceptacji w społeczeństwie.
- Przemoc może mieć różne formy, od przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej aż do cyberprzemocy. Pojawia się ona, kiedy osoba ma wyraźną przewagę nad ofiarą i efektem działania jest naruszenie prawa. Przemoc jest wciąż stosowana zwłaszcza wobec słabszych osób, tj. kobiet, dzieci lub osób starszych. W powiecie bialskim od stycznia 2024 r. do końca listopada 2024 r. policjanci podejmowali 1191 interwencji domowych. W tym samym okresie zostało założonych 233 niebieskie karty. W ponad 300 przypadkach wobec osób stosujących przemoc zastosowano nakazy natychmiastowego opuszczenia miejsca zamieszkania i bezpośredniego otoczenia oraz m.in. zakazy kontaktowania lub zbliżania się do osób doznających przemocy domowej - mówi nadkom. Barbara Salczyńska-Pyrchla oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej.
Od 30 listopada 2020 roku, policja ma możliwość wydania wobec sprawcy przemocy domowej nakazu natychmiastowego opuszczenia mieszkania zajmowanego wspólnie z krzywdzoną osobą lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. - Od 15 sierpnia 2023 roku policjanci mają znacznie większe możliwości, jeśli chodzi o przeciwdziałanie i zapobieganie przemocy domowej. Dzięki nowelizacji ustawy policjant ma prawo wydać wobec osoby stosującej przemoc domową natychmiastowy zakaz zbliżania się na wyrażoną w metrach odległość, lub zakaz kontaktowania się z osobą poszkodowaną - przekazuje nadkom. Barbara Salczyńska-Pyrchla.
Także jeżeli osoba doznająca przemocy domowej uczęszcza do szkoły, placówki oświatowej, opiekuńczej lub artystycznej, uprawia sport lub pracuje, policjant ma prawo wydać wobec sprawcy zakaz wstępu na teren danej placówki.
Każda przemoc jest zła i na żadną nie może być naszej zgody! Jeśli jesteś ofiarą przemocy w rodzinie powiadom o tym Policję dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub prokuratora.
Skorzystaj z porady prawnej dzwoniąc
Ogólnopolski Telefon Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie
„Niebieska Linia" -801 – 120 – 002 (poniedziałek. – sobota 8:00 – 22:00; niedziela i święta 8:00 – 16:00)
Policyjny Telefon Zaufania – 800 – 120 – 226 (codziennie w godz. 9:30 – 15:30, od godz. 15.30 włączony jest automat).
- Po przecięciu wstęgi nastał czas rozliczeń. Kto był przeciw sportowym halom?
- Dostał wiadomość z gorącą prośbą. Stracił głowę [FILM]
- Lubelskie. To miała być romantyczna kolacja
Napisz komentarz
Komentarze