– Nie będzie "Kredytu 0 proc.". Polska ma najwyższe oprocentowanie w Unii Europejskiej kredytów mieszkaniowych, blisko dwukrotnie wyższe niż średnia europejska, więc musimy znaleźć rozwiązanie, które w tym zakresie Polakom pomoże – Tak powiedział w minionym tygodniu Krzysztof Paszyk na antenie jednej z ogólnopolskich stacji radiowych.
Nowy program mieszkaniowy
Za to minister wspomniał o nowym programie mieszkaniowym.
– Myślę, że w pierwszym kwartale przyszłego roku nie tylko pokażę program, ale wejdziemy w fazę jego procesu legislacyjnego – mówił.
Wyjaśnił, że w przyszłorocznym budżecie na mieszkalnictwo zagwarantowane zostało 4,5 mld zł. Co więcej, nowy program musi zostać przedstawiony do końca marca 2025 r., bo inaczej te środki przepadną.
– W rządzie jesteśmy przekonani do tego, że młodzi Polacy zasługują na wsparcie w dostępie do pierwszego mieszkania. Dla mnie kluczowe są przeprowadzone od wielu lat badania. Blisko połowa młodych Polaków w wieku 25 do 35 lat mówi, że nie ma perspektyw na własne mieszkanie, i rząd musi znaleźć na to odpowiedź. Mamy różnice, rozbieżności, jaka forma tego wsparcia powinna dominować – zaznaczył Krzysztof Paszyk.
Zawiedzione nadzieje
Młodzi ludzie nie kryją, że są zawiedzeni decyzją rządu. Wstrzymywali się z decyzją o zakupie pierwszego mieszkania, z nadzieją, że program wejdzie.
– Brak tego kredytu spowoduje, że mniej osób będzie mogło spełnić marzenie o własnym "M". W ubiegłym roku, kiedy program rządowy wspierający rodziny w zakupie mieszkań był dostępny, wiele młodych małżeństw spełniło swoje marzenie o samodzielności, wyprowadziło się od rodziców, teściów czy też zamieniło stancję na własne mieszkanie, bo przecież lepiej spłacać swój kredyt nic płacić za stancję w dobie, gdzie wynajmy są takie drogie – podkreśla agentka Północ Nieruchomości w Białej Podlaskiej, Klaudia Mikiciuk-Szpera.
Przypomnijmy, projekt ustawy przedstawiający „Kredyt 0 procent”, czyli "Kredyt na start" przygotowało Ministerstwo Rozwoju i Transportu. „Kredytu 0 proc.” miał być wprowadzony dla osób poniżej 45. roku życia. Pierwszy rok funkcjonowania nowego programu miał być finansowany z budżetu państwa na poziomie około 500 mln zł. Była to jedna ze stu konkretnych propozycji na liście zadań do zrealizowania przez Koalicję Obywatelską oraz jedna z kluczowych obietnic wyborczych.
Przeciętne polskie mieszkanie urosło
Według GUS-u średnia powierzchnia polskiego mieszkania w 2023 roku wynosiła 75,5 mkw. To wzrost o 0,2 mkw. w stosunku do roku poprzedniego. Największe lokale znajdują się na Podkarpaciu, gdzie średni metraż wynosi 84,8 mkw. Równie przestronne są mieszkania w województwach opolskim (82,1 mkw.) i wielkopolskim (82 mkw.). Z kolei najmniejsze lokale są w województwach warmińsko-mazurskim (69,8 mkw.), zachodniopomorskim i dolnośląskim, gdzie metraże wynoszą średnio 70-71 mkw. Ogółem w ubiegłym roku zasoby mieszkaniowe w Polsce obejmowały 15,6 miliona mieszkań, na które składało się 60,5 miliona izb. Najwięcej mieszkań zlokalizowanych jest w miastach; stanowią one aż 67,8 proc. zasobów mieszkaniowych kraju.
Napisz komentarz
Komentarze