Operacja trwała 2 godziny a w jej trakcie zastosowano kwas aminolewuliowy (5-ALA).
- Kwas aminolewulinowy podany pacjentowi przed operacją, powoduje, że tkanka nowotworowa zaczyna świecić w świetle fluorescencyjnym. Dzięki temu neurochirurdzy mogą dokładniej zidentyfikować granice guza podczas zabiegu, minimalizując ryzyko pozostawienia jego fragmentów oraz ograniczając uszkodzenie zdrowych tkanek mózgu – wyjaśnia dr n. med. Emilia Sołtan, kierująca oddziałem neurochirurgicznym WSzS w Białej Podlaskiej.
Zabieg był precyzyjny i szybki, a 49-letni poddany mu pacjent już po 4 dniach od operacji, wyszedł ze szpitala.
- Oddział neurochirurgiczny WSzS w Białej Podlaskiej to miejsce, które nie tylko jest nowocześnie doposażone w mikroskop operacyjny neurochirurgiczny i wideomikroskop, ale posiada wysoko wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę lekarzy neurochirurgów. Swoje doświadczenie zdobywali operując m. in. w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie oraz w innych ośrodkach neurochirurgicznych i onkologicznych w Polsce oraz poza granicami kraju – zapewnia Magdalena Us, rzecznik prasowy WszS w Białej Podlaskiej. - Naszym celem jest, aby pacjenci z Białej Podlaskiej i okolic mieli najwyższą jakość leczenia guzów mózgu w oparciu o najnowocześniejsze metody wdrażane przez najwyższej klasy specjalistów z zastosowaniem wysokiej jakości medycznego sprzętu neurochirurgicznego.
Przypomnijmy, ze w 2023 roku w bialskim szpitalu, na nowo utworzonym wówczas oddziale neurochirurgicznym pojawił się mikroskop chirurgiczny i video-mikroskop wyprodukowane przez japońską firmę. Już wówczas dyrekcja szpitala wyjaśniała, że pozyskany przez szpital sprzęt pozwoli wykonywać w Białej Podlaskiej operacje, których bez niego nie udałoby się przeprowadzić w odpowiednim komforcie dla pacjenta i zespołu, lub wcale. – Video-mikroskop wykorzystuje technikę 3D. Będzie służył głównie w leczeniu chorób kręgosłupa. Dzięki niemu na pewno skuteczność, bezpieczeństwo, szybkość operacji i jej jakość zostanie znacznie podniesiona, w przypadku takich chorób jak dyskopatia lędźwiowa, szyjna, zabiegów usunięcia nowotworów rdzenia czy kręgosłupa – tłumaczyła doktor Emilia Sołtan. - Mikroskop neurochirurgiczny powiększa pole zabiegu o 110 razy. On tak samo podnosi skuteczność zabiegów, głównie mózgu – wskazywała dr Sołtan.
Dziś szpital prezentuje efektywność zastosowania sprzętu i wiedzy lekarzy w wykonywaniu poważnych zabiegów.
Napisz komentarz
Komentarze