Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 kwietnia 2025 09:38
Reklama
Reklama

Uliczka między budynkami uczelni, którą tworzył, dostała jego imię

Dokładnie w szóstą rocznicę śmierci prof. Józefa Bergiera, jego imieniem oficjalnie nazwano ulicę prowadzącą od ul. Sidorskiej do przystanku kolejowego Biała Podlaska Wschodnia. Leży pośród budynków uczelni, którą stworzył.
Reklama
Uliczka między budynkami uczelni, którą tworzył, dostała jego imię
Dokładnie w szóstą rocznicę śmierci prof. Józefa Bergiera, jego imieniem oficjalnie nazwano ulicę, biegnącą pośród budynków uczelni, którą stworzył

Autor: Joanna Danielewicz

W grudniu 2023 roku wnioskował o to radny Adam Chodziński, wskazując, że nowa droga, której budowę w tamtym czasie ukończyła kolejowa spółka PKP PLK, przebiega między działkami kampusu uczelni, której Józef Bergier był twórcą. Uhonorowanie w ten sposób znanego bialczanina było głównym argumentem wniosku. W kwietniu 2024 roku zgodę na nadanie nazwy ulicy wyraził też właściciel działek przez które ta przebiega, czyli PKP PLK.  Pod koniec 2024 roku radni jednogłośnie opowiedzieli się za ustanowieniem w mieście ul. prof. Józefa Bergiera

Reklama

Symboliczny dzień

21 marca, u zbiegu ulicy Sidorskiej z ulicą prowadzącą do przystanku kolejowego, zebrali się przedstawiciele środowisk akademickich Akademii Bialskiej, AWF, radni miejscy i przedstawiciele magistratu i kolei, by nadać uliczce biegnącej między zabudowaniami kampusu AB nazwę prof. Józefa Bergiera. Stało się to dokładnie sześć lat po śmierci założyciela Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, później Państwowej Szkoły Wyższej, dziś Akademii Bialskiej.

– Akademia Bialska obchodzi 25-lecie. Rozpoczęliśmy je w październiku 2024 roku przy 25 inauguracji roku akademickiego. Nie świętowalibyśmy 25-lecia naszej uczelni, gdyby nie prof. Józef Bergier. Była jego oczkiem w głowie, poświęcił jej wszystko. 25-lecie uczelni to czas, gdy o śp. rektorze musimy mówić bardzo często i bardzo dobrze. Rektor, jako założyciel tej uczelni, jest godzien uhonorowania przez miasto. Niektórzy mówią, że ta uliczka jest może zbyt mała, zbyt skromna, że powinno być to rondo albo główna ulica miasta. Moim zdaniem nie, bo ta uliczka jest wśród nas, wśród swoich, wśród ludzi którzy pracują na uczelni i ją kochają. Ta uliczka ma znaczenie podwójne, nie tylko że towarzyszą jej obiekty stworzone przez śp. prof. Bergiera, ale ma jeszcze jedno znaczenie, bo ona łączy nas z sąsiadami po drugiej stronie torów - wojskiem To symboliczne znaczenie kontaktu z tymi co nas bronią. Chciałbym, żebyśmy mieli świadomość, że takie podmioty jakie mamy w mieście: uczelnia, wojsko, miasto i kolej potrafią współpracować. Tak jak śp. profesor Bergier, który łączył, budował mosty – mówił prof. Jerzy Nitychoruk, rektor Akademii Bialskiej.

W uroczystości nadania nazwy ulicy uczestniczyła żona śp. prof. Józefa Bergiera, prof. Barbara Bergier (fot. J. Danielewicz)

To właśnie środowisko uczelni dało impuls do nadania nazwy uliczce biegnącej między jej budynkami. Na jego wniosek z inicjatywą do rady miasta zwrócił się radny Adam Chodziński, wieloletni pracownik uczelni, dziś wicekanclerz Akademii Bialskiej. Za to właśnie, między innymi jemu dziękowała prof. Barbara Bergier, żona prof. Józefa Bergiera. Jej zdaniem miejsce upamiętnienia męża jest symboliczne. – Słyszałam na mieście, że uliczka za mała, za krótka, zasłużył na więcej. Gdy sama ją  zobaczyłam, pomyślałam - jak na boisko za wąska i za długa. Później jednak przyszła refleksja, a kto tędy więcej wydeptał tą drogę, jak nie mój mąż? – mówiła Barbara Bergier i przypominała: – On tu zostawił serce, to była największa miłość w jego życiu i chyba mogę powiedzieć, że tu zostawił swoje życie.

Żona prof. Bergiera zaapelowała do przedstawicieli Akademii Bialskiej i władz miasta, by zacieśniali współpracę. – Żeby można było tworzyć rzeczy niemożliwe, tak jak to Józek tworzył. Oby uczelnia we współpracy miastem kwitła. W imieniu całej mojej rodziny chcę podziękować rektorowi AB i pracownikom miasta oraz radzie miasta za tę inicjatywę – dodała.

Upamiętnili wizjonera

O szerokim wkładzie śp. Józefa Bergiera w rozwój miasta i środowiska uczelnianego w Białej Podlaskiej, mówił natomiast prezydent Michał Litwiniuk. – Profesor Józef Bergier to lider i pionier rozwoju naszego miasta na różnych polach, które z powodzeniem realizował, zapalając nas do współpracy. Mógł je realizować, bo brał na swoje barki odpowiedzialność w wielu zacnych rolach, które przyszło mu pełnić. Jako prorektor współkierował bialską Akademia Wychowania Fizycznego, jako wieloletni rektor-założyciel, kierował i rozwijał u jej zarania Państwową Wyższą Szkołę Zawodową, późniejszą Państwową Szkołą Wyższą, dzisiejszą Akademię Bialską. Jako ekspert, miłośnik i znawca sportu szefował wydziałowi szkolenia kobiet PZPN i założył oraz przez wiele lat wspierał jedną z najlepszych drużyn kobiecego futbolu w kraju. Pełnił też wiodące role w życiu społeczno-politycznym naszego miasta. Pamiętamy jego zasługi jako aktywnego posła na Sejm, jako senatora, ale również oddanego sprawom miasta samorządowca - radnego miejskiego i wiceprzewodniczącego sejmiku województwa – przypominał Michał Litwiniuk mnogość ról jakie w społeczeństwie lokalnym pełnił przez lata profesor.

Ulica, której nadano imię prof. Bergiera biegnie przy budynkach Akademii Bialskiej, uczelni którą stworzył

Przypomniał, że miasto w podziękowaniu za pracę na rzecz jego rozwoju, nadało prof. Józefowi Bergierowi tytuł Zasłużony dla Miasta Biała Podlaska. – Jestem wdzięczny radzie miasta, że kilka lat temu zdążyliśmy jeszcze wręczyć panu profesorowi tytuł Zasłużonego dla Miasta Biała Podlaska, że z inicjatywy uczelni, za pośrednictwem radnego Adama Chodzińskiego, złożony został wniosek przyjęty przez radę miasta o nadanie ulicy nazwy prof. Józefa Bergiera. Ulicy położonej w miejscu, które ukochał, w bezpośrednim sąsiedztwie Akademii Bialskiej, gdzie będzie najlepiej pamiętany – dodał prezydent Litwiniuk.

 

Funkcję rektora PSW Józef Bergier piastował do śmierci w 2019 roku. Za życia odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi, był też honorowym obywatelem Międzyrzeca Podlaskiego.

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Student 21Treść komentarza: W wieku 80 lat to mój dziadziuś wykupił sobie miejsce na cmentarzu , oglądał nagrobki , przymierzał i patrzył czy trumny są wygodne. Nie powodował wypadków i nie siadał do auta. 80 lat dobrze ze samolotu nie pilotował. Furmanką strach 80 latkowi dać powozić.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 15:00Źródło komentarza: Biała Podlaska. 80-letni kierowca nie ustąpił pierwszeństwa motocykliścieAutor komentarza: Student 21Treść komentarza: 80 lat to powinien w domu siedzieć. 80 lat to powinien jeździć wózkiem inwalidzkim jeździć a nie brać się za kierowanie autem. Dobrze że nie zabił młodego chlopaka. 65 lat i powinno się starych dziadków i babki kierować na badania . Słuch, wzrok , psychotesty i psychiatra koniecznie. Takie badania co rok do 70 roku życia i lekarz decyduje. Kończysz 70 lat i bezwzględny zakaz kierowania pojazdami. Już nie długo unia Europejska wprowadzi taki wiekowy zakaz.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 14:55Źródło komentarza: Biała Podlaska. 80-letni kierowca nie ustąpił pierwszeństwa motocykliścieAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: Analfabetyzm plus zaburzenia psychiczne/wódka/prochy. Dziwne że admin puszcza te rzygowiny.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 13:00Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Nieład na placu odstrasza od rekreacjiAutor komentarza: obserwatorTreść komentarza: By osadzic zatajonego vieplego trzaskina na ,,tronie",zrobią wszystko,dadzą babciowe,dadzą wdowie,dadzą małżenskie ,dadzą wiele by zaglosowal ,,wdzięczny lut".I ludzie jak to ludzie,zagłosują,już mówią,że nikt nie dawał,a tera dobrze bo dają.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 10:48Źródło komentarza: Takiego remontu wieży ciśnień nie będzie. Żartowaliśmy!Autor komentarza: chyży wójTreść komentarza: Słyszałem na mieście,że żont pracuje nad zniszką dla rencistow i emerytów na wszelkie alkohole,ma być 50% zniszki ,mysze natychmiast zapoznać i zakumplować sie z takim osobnikiem,a najlepiej osobniczką.😀Data dodania komentarza: 2.04.2025, 10:39Źródło komentarza: Takiego remontu wieży ciśnień nie będzie. Żartowaliśmy!
Reklama
Reklama