Debata odbyła się 27 marca auli Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II. Z ramienia policji w debacie uczestniczyli: zastępca komendanta miejskiego policji w Białej Podlaskiej podinsp. Mariusz Kononiuk, naczelnik Wydziału Prewencji podinsp. Ilona Wierzejska wraz z zastępcą podkom. Marcinem Kozakiewiczem. Nie mogło zabraknąć również policjantów tego wydziału, w tym dzielnicowych bialskiej komendy.
W debacie uczestniczyły: st. chor. szt. SG Magdalena Trąbka funkcjonariuszka PSG w Białej Podlaskiej oraz Urszula Ochnio-Cołek kierownik Wydziału Kontroli, Egzekucji i Promocji Powiatowego Urzędu Pracy będące prelegantkami oraz zaproszeni goście z urzędów i instytucji współpracujących z bialską komendą. Na spotkaniu nie zabrakło gospodarza Akademii Bialskiej, prof. dr. hab. Jerzego Nitychoruka, a także władz uczelni.
- Pierwsza część debaty przeprowadzona została przez asp. szt. Sylwię Jaworowską, która przypomniała o programie "Dzielnicowy bliżej nas oraz możliwości korzystania z narzędzi ułatwiających kontakt z nami, tj: Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji Moja Komenda. Zachęciła też do wzięcia udziału w plebiscycie na #SuperDzielnicowego 2025. Następnie policjantka przeszła do meritum debaty, omawiając pojęcie handlu ludźmi, jego kwalifikację prawną, formy oraz metody działania przestępców - opowiada rzeczniczka bialskiej policji, nadkom. Barbara Salczyńska-Pyrchla.
Następnie głos zabrała funkcjonariuszka Straży Granicznej st. chor. szt. SG Magdalena Trąbka. Omówiła działania Straży Granicznej, mające na celu zapobieganie procederowi handlu ludźmi do jakich dochodzi na terenie naszego kraju. Funkcjonariuszka przedstawiła zebranym formy jakie może przybierać współczesne niewolnictwo w tym formę wykorzystania seksualnego, pracy przymusowej, handlu organami, zmuszania do żebractwa lub przymusowego małżeństwa. Wskazała, iż nowym przejawem tego procederu jest wykorzystanie ludzi do wyłudzania świadczeń socjalnych i zasiłków. Zaprezentowała też zebranym filmy przedstawiające historie osób, które bezpośrednio zetknęły się z tym procederem. Nie zabrakło informacji o tym gdzie szukać pomocy w sytuacji kryzysowej.
Po tym głos zabrała Urszula Ochnio-Cołek z Powiatowego Urzędu Pracy w Białej Podlaskiej. W trakcie jej wystąpienia uczestnicy debaty dowiedzieli się m.in. jak sprawdzać oferty pracy, co robić w przypadku podejrzenia stania się ofiarą handlu ludźmi, jakie są sposoby manipulacji, co potrzebne jest na wyjazd za granicę oraz jakie dokumenty są niezbędne podczas podpisywania umowy.
Potem rozpoczęła się dyskusja.
Napisz komentarz
Komentarze