Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 kwietnia 2025 08:05
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Debatowali o handlu ludźmi

Handel ludźmi, czy to możliwe w XXI wieku? To temat debaty społecznej, która odbyła się w Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II. Jej celem było zwrócenie uwagi na zagrożenie jakim jest handel ludźmi we współczesnym świecie oraz przekazanie wiedzy w jaki sposób się przed nim bronić. Uczestnicy otrzymali też szereg informacji dotyczących bezpiecznego poszukiwania pracy.
Reklama
Debatowali o handlu ludźmi
Handel ludźmi, czy to możliwe w XXI wieku? To temat debaty społecznej, która odbyła się w Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II

Źródło: KMP Biała Podlaska

Debata odbyła się 27 marca auli Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II. Z ramienia policji w debacie uczestniczyli: zastępca komendanta miejskiego policji w Białej Podlaskiej  podinsp. Mariusz Kononiuk, naczelnik Wydziału Prewencji podinsp. Ilona Wierzejska wraz z zastępcą podkom. Marcinem Kozakiewiczem. Nie mogło zabraknąć również policjantów tego wydziału, w tym dzielnicowych bialskiej komendy.

Reklama

W debacie uczestniczyły: st. chor. szt. SG Magdalena Trąbka funkcjonariuszka PSG w Białej Podlaskiej oraz Urszula Ochnio-Cołek  kierownik Wydziału Kontroli, Egzekucji i Promocji Powiatowego Urzędu Pracy będące prelegantkami oraz zaproszeni goście z urzędów i instytucji współpracujących z bialską komendą. Na spotkaniu nie zabrakło gospodarza Akademii Bialskiej, prof. dr. hab. Jerzego Nitychoruka, a także władz uczelni.

- Pierwsza część debaty przeprowadzona została przez asp. szt. Sylwię Jaworowską, która przypomniała o programie "Dzielnicowy bliżej nas oraz możliwości korzystania z narzędzi ułatwiających kontakt z nami, tj: Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji Moja Komenda. Zachęciła też do wzięcia udziału w plebiscycie na #SuperDzielnicowego 2025. Następnie policjantka przeszła do meritum debaty, omawiając pojęcie handlu ludźmi, jego kwalifikację prawną, formy oraz metody działania przestępców - opowiada rzeczniczka bialskiej policji, nadkom. Barbara Salczyńska-Pyrchla

Następnie głos zabrała funkcjonariuszka Straży Granicznej st. chor. szt. SG Magdalena Trąbka. Omówiła działania Straży Granicznej, mające na celu zapobieganie procederowi handlu ludźmi do jakich dochodzi na terenie naszego kraju. Funkcjonariuszka przedstawiła zebranym formy jakie może przybierać współczesne niewolnictwo w tym formę wykorzystania seksualnego, pracy przymusowej, handlu organami, zmuszania do żebractwa lub przymusowego małżeństwa. Wskazała, iż nowym przejawem tego procederu jest wykorzystanie ludzi do wyłudzania świadczeń socjalnych i zasiłków. Zaprezentowała też zebranym filmy przedstawiające historie osób, które bezpośrednio zetknęły się z tym procederem. Nie zabrakło informacji o tym gdzie szukać pomocy w sytuacji kryzysowej.

Po tym głos zabrała Urszula Ochnio-Cołek z Powiatowego Urzędu Pracy w Białej Podlaskiej. W trakcie jej wystąpienia uczestnicy debaty dowiedzieli się m.in. jak sprawdzać oferty pracy, co robić w przypadku podejrzenia stania się ofiarą handlu ludźmi, jakie są sposoby manipulacji, co potrzebne jest na wyjazd za granicę oraz jakie dokumenty są niezbędne podczas podpisywania umowy. 

Potem rozpoczęła się dyskusja.

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: chyży rójTreść komentarza: A ja to mam prawdziwe wygrane do odbioru,ale w Chinach,bo do mnie zadzwonił tłumacz i mówił do mnie '' ho ho mik muk,he je he,i wiem że to sporo kasy,ale najpierw musze puszek nazbierać ,.bo w chwilofce to ten facet to mnie za fraki wziol i wypchnoł za dzwi i żem nie otszymal zadnej kfoty,by opłate zrobić do chin za pszelew gotowizny,mnie to nikt nie oszyka,bo żem kiedyś inwestował w juany na gieldzie honkoskiej,to napewno hco mi oddać ten pinionc. Jak dostane to dam znacData dodania komentarza: 31.03.2025, 14:41Źródło komentarza: Zaufała firmie przez słuchawkę, straciła tysiąceAutor komentarza: CzytTreść komentarza: To nie ja CzytData dodania komentarza: 31.03.2025, 14:28Źródło komentarza: Pijany 19-latek za kółkiem. Nie żyje dwóch jego kolegów [ZDJĘCIA]Autor komentarza: czy→Treść komentarza: I tak i nie - mięso czerwone, jest "stare"/hormonalne/bądź karmione padliną z dopalaczami. Ciągle są obostrzenia ASF. Pomimo ]hodowli przyzagrodowej, jako niezagrazającej nikomu, a już Hodującemu, to ciągle jest ZAKAZ. Z drobiem byłoby to samo, ale ALE . Mięso towarowe (tusze, ćwiartki, jest "uczciwsze" niekiedy. Tylko na co komu 40 kilo naraz. A w sklepie, często peklowane .. .oby tylko wodą, a to .. Dziennikarze, dlaczego się na niczym nie znacie i nie robicie dochodzeń. to Wasz zawód. komentarze, często (pomimo hejterki), są ciekawsze od waszych wypracowań. I poprawniejsze grData dodania komentarza: 31.03.2025, 14:28Źródło komentarza: Mięso do kontroli. Inspektorzy nazwali grzechy handlowcówAutor komentarza: Maria z JanemTreść komentarza: My z mężem zawsze popieramy tych,co nam daja lepiej,godniej życ,więc trzymajmy kciuki za PANA DONALDAData dodania komentarza: 31.03.2025, 13:15Źródło komentarza: 100 złotych za rok małżeństwa. Na tyle zgadzają się politycyAutor komentarza: Zbyszek W.Treść komentarza: W Białej w żadnym sklepie nie widziałem nigdy flagi przy mięsie sprzedawanym luzem.Najpewniej jest to mięso dunskie,ze starych,trzyletnich macior.Zresztą te wyprodukowane w Polsce,niczym się nie różni,wszak normy UE sa jednakie .Taka jest prawda.Data dodania komentarza: 31.03.2025, 12:53Źródło komentarza: Mięso do kontroli. Inspektorzy nazwali grzechy handlowców
Reklama
Reklama