Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:39
Reklama dotacje rpo
Reklama

Szkoła w Koszołach znów zatętni życiem

W marcu 2018 roku w Koszołach odbyło się "Rodzinne powitanie Wiosny". Impreza stała się również okazją do nieoficjalnego otwarcia "Szkoły Relacji i edukacji regionalnej", która ma promować bogatą historię oraz aktywizować mieszkańców miejscowości.
Szkoła w Koszołach znów zatętni życiem

Pomysły na to, aby w budynku szkoły w Koszołach zaczęło się "coś dziać", kiełkowały w głowach osób zatroskanych o jej los, już w momencie, gdy było pewne, że zostanie zamknięta, czyli prawie 10 lat temu. Osoby, które mają tu swoje miejsce na ziemi cały czas pielęgnują wspomnienia o tym, że została ona wzniesiona "rękami mieszkańców", którzy mieli znaczny udział w budowie jej – nie tylko rzeczowy, finansowy, ale i poprzez wykonaną ogromną pracę fizyczną. Żywa jest także pamięć o tym, że powstała na miejscu starego cmentarza i spalonej cerkwi unickiej. Dlatego też wielu osobom zależało, by ten obiekt dziedzictwa kulturowego, budynek i teren, który od pokoleń integrował mieszkańców – pozostał w rękach społeczności lokalnej i służył kolejnym pokoleniom.

– Dodatkowo, warto wspomnieć o wspaniałej historii Koszoł, którą planujemy rozsławiać, ponieważ jeszcze mało kto wie, że stąd wywodzą się ułani. Bogactwo historyczne, tradycje wielokulturowości i tolerancji wyznaniowej, religijnej – to wielki potencjał tego miejsca – wyjaśnia Magdalena Adamska, członek stowarzyszenia.

W 2010 r. grupa nieformalna pod przewodnictwem Cezarego Nowogrodzkiego, na terenie szkolnym rozpoczęła organizowanie festynów rodzinnych – tematycznych imprez. Wtedy też zaczęto wydawać czasopismo "Kniaża" z artykułami Sławomira Hordejuka – regionalisty. Kolejnym krokiem ku rozszerzeniu działalności społecznej w Koszołach było utworzenie w 2014 roku organizacji pozarządowej – Stowarzyszenia Społeczno – Kulturalnego "Tłoka" (nazwa – od staropolskiego obyczaju wzajemnej pomocy sąsiedzkiej).

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 15/2018

Justyna Lesiuk-Klujewska



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama