– Chcielibyśmy. aby sanktuarium stało się perełką naszej gminy, ale też by było świadectwem o unitach i dobru, z jakiego korzystamy, dzięki ich wstawiennictwu – mówi proboszcz parafii św. apostołów Piotra i Pawła i diecezjalnego sanktuarium ks. Jacek Guz. I dodaje: – Zmiany były konieczne. by dalej mógł rozwijać się kult błogosławionych Męczenników Podlaskich i ruch turystyczno-pielgrzymkowy. Chcieliśmy też pokazać, iż troszczymy się o dziedzictwo naszych ojców.
Decyzja o odnowieniu kościoła została podjęta cztery lata temu, z udziałem rady parafialnej. Plan przewidywał sześć lat robót. Jednak, już cztery lata temu wyremontowano wnętrze świątyni, ołtarz wymieniono na kamienny, a ściany pomalowano. Z związku z tym było możliwe przeniesienie relikwii błogosławionych Męczenników z kaplicy bocznej do głównej. W tym czasie zamontowano również ogrzewanie. W następnych latach rozpoczęto prace na zewnątrz budynku.
Obecnie odnawiana jest elewacja kościoła. Trwa uzupełnianie braków w tynku i malowanie. W dolnej części, przy cokole odbito piaskowiec, a także zmieniono wejście do zakrystii, tak by przywrócić stan kościoła z 1836 r.
Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 25/2018
Anna Chodyka
Napisz komentarz
Komentarze