Orzełowski zapewnił, iż nie planuje żadnych zmian personalnych w BCK. – Największym atutem instytucji kulturalnej są ludzie. Z nikim się nie rozstałem i nie rozstaję, chcę z tymi ludźmi budować nowy wizerunek Centrum. Owszem, niektórzy będą się przemieszczać w inne sfery działalności, ale nie ma mowy o degradacji, nie będą się u nas źle czuli – uspokaja Orzełowski.
Jedną z głównych rewolucji, jeśli chodzi o wizję prowadzenia Bialskiego Centrum Kultury, będzie wzmocnienie edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży. – Chciałbym, by grupy artystyczne działające w naszej instytucji stały się wizytówką miasta. Chcę wykorzystać ten potencjał artystyczny. Wcześniej zostało to trochę zachwiane. Owszem, młodzież miała swoje sukcesy, ale nie były one zbyt szeroko promowane – tłumaczy.
W projekcie zmian uwzględniono również studentów. W planach jest stworzenie studenckich wtorków w ramach Bialskiego Karnawału Kulturalnego, który ma trwać od stycznia do Wielkiego Postu. Najmłodsi również znajdą coś dla siebie. W ferie i wakacje organizowane będą bezpłatne zajęcia, które poprowadzą instruktorzy BCK.
Przede wszystkim jednak nacisk ma być kładziony na inicjowanie wydarzeń teatralnych w Białej Podlaskiej. Plany obejmują m.in. teatr lalkowy, klasyczny, kontynuację teatru ulicznego, a także nowość, czyli Białą Noc Teatrów Ulicznych. W ramach nowego regulaminu BCK zostanie powołany zespół do spraw rozwoju teatru. Dyrektor liczy, że uda mu się zmobilizować lokalnych artystów do wystawiania własnych sztuk.
Bez zmian pozostaną dotychczasowe imprezy, takie jak: Piknik 34 Pułku Piechoty, Summer On, wakacyjne koncerty na placu Wolności, kino letnie, Muzyka u Radziwiłła czy Park Sztuki. Przygotowany został już wstępny projekt kalendarium kulturalnego na 2017 rok, jednakże musi on zostać zaakceptowany przez prezydenta miasta. Wszystkie działania kulturalne mają funkcjonować pod wspólnym hasłem: "Blisko Ciebie Kultura", które nawiązuje do skrótu BCK.
Siedlczanin Mariusz Orzełowski z bialską kulturą związał się 26 sierpnia tego roku. Wcześniej znany był w Siedlcach jako animator życia kulturalnego, a ostatnio był dyrektorem tamtejszej delegatury Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego. Dyrektorem BCK ma być przez cztery lata.
Maciej Maciejuk
Zobacz również: Teatr powrócił na bialskie ulice
Napisz komentarz
Komentarze