Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 23 kwietnia 2025 11:14
Reklama
Reklama

Kostomłoty: Nad Bugiem polowali na lisa

Średniowieczne tradycje są żywe na Południowym Podlasiu do dziś, podobnie jak umiłowanie jazdy konnej. W Kostomłotach, 6 października można było podziwiać pościg za lisem i posłuchać starych gawęd przy ognisku, w towarzystwie osób pasjonujących się myślistwem. W ten sposób goście Eugeniusza Kuprysia świętowali Hubertusa.
Kostomłoty: Nad Bugiem polowali na lisa

Wydarzenie przyciągnęło jeźdźców m.in. z Kodnia, Zalutynia, Warszawy i Łosic. Zaprezentowano musztrę kawaleryjską, w czasie której można było obejrzeć kilkanaście koni jadących galopem w jednym rzędzie, czyli jak mówią specjaliści – ławą. Następnie miał miejsce punkt kulminacyjny imprezy – pościg za lisem. W tym roku przyczepioną do ramienia kitę lisa miał Marcin Szabluk na co dzień mieszkający w Warszawie i pracujący w Polskim Szwadronie Konnym, ale pochodzący z naszych stron. –Wszyscy podziwialiśmy jego technikę i umiejętność jazdy, w dodatku umilił bardzo zebranym zabawę, gdyż długo nie dawał się złapać. W końcu udało się to mojej córce Ewie Kupryś-Milanowskiej.- mówi z dumą organizator Eugeniusz Kupryś.

Reklama

W czasie wydarzenia każdy z jeźdźców miał okazję przedstawić się, a także zaprezentować swojego konia, goście otrzymali od Eugeniusza Kupryśa książki Ewy Bagłaj pt. "Prymuska". Pisarka przekazała je, ponieważ sama z osobistych powodów nie mogła uczestniczyć w Hubertusie. Powieści autorki zostały zainspirowane jazdą w kostomłockiej stadninie, która często odwiedza to miejsce. Na koniec goście i gospodarze spotkali się przy ognisku rozpalonym na skarpie, nad Bugiem. W imprezie jeździeckiej wzięło udział ok. sto osób, wszyscy jeźdźcy dostosowali się do etykiety i byli ubrani w białe bryczesy oraz czarne oficerki, a także specjalne marynarki. Jak zauważa organizator, jazda konna to nie tylko sport, ale też całe środowisko ludzi, którzy wykonują prestiżowe zawody. W tym roku można było poznać m.in. przedsiębiorców, prawników, farmaceutów i lekarzy.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 41

 

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: F...Treść komentarza: Sławomir Mezen Czy Karol Nafrodzki ? Który ma większą szansę zostać Papieżem? Ja wygra Mezen to przyjmie imię..... Sławomir Psychiatryk I a jak Karol Nafrodzki to przyjmie imię... Jarosław Smoleńszczyk I .Data dodania komentarza: 23.04.2025, 10:16Źródło komentarza: Żałoba narodowa. Co można w sobotę?Autor komentarza: bekaczTreść komentarza: Chcieałwm dać za szeczensliwe zakonczenie drogi ziemskiej Franciszka,ale proboszcz powiedział że mikrofon to on włoncza jak widzi 5o zł a nie 10Data dodania komentarza: 22.04.2025, 12:33Źródło komentarza: [PILNE] Świat w żałobie. Papież Franciszek nie żyjeAutor komentarza: PRZECIWNYTreść komentarza: Każda osoba popierająca ,w jakiejkolwiek formie ,,emigrcję",powinna mieć obowiązek złożenia deklaracji -że popiera.Osoby te,w pierwszej kolejności miałyby OBOWIAZEK przyjęcia pod swoj dach conajmniej dwóch ,,emigrantów",zapewniając im wikt i opierunek i kieszonkowe na koszt własny.W końcu to są specjaliści we wszystkich specjalnościach,więc trzeba im pomagać,co nie???Data dodania komentarza: 22.04.2025, 12:28Źródło komentarza: Kim był topielec z Bugu?Autor komentarza: chyży rójTreść komentarza: Neomarksistowską dokładnie rzecz ujmując.Data dodania komentarza: 22.04.2025, 12:14Źródło komentarza: Kim był topielec z Bugu?Autor komentarza: RomanTreść komentarza: aby popierac tzw.emigracje,trzeba mieć zryty beret sieczką lewackobolszewicką.Data dodania komentarza: 22.04.2025, 11:24Źródło komentarza: Kim był topielec z Bugu?
ReklamaAdvertisement
Reklama