Pierwsza faza olimpiady zgromadziła około 70 uczestników. Ten etap konkursu odbył się za pośrednictwem internetu. Do ścisłego finału zakwalifikowano 52 osoby, ale przyjechało 38. Pytania, na które musieli odpowiadać, były w formie testu.
Skąd w ogóle pomysł, by taka olimpiada odbyła się w Białej Podlaskiej? – Nasze tereny to kolebka przemysłu lotniczego, czyli na przykład Podlaska Wytwórnia Samolotów. W okolicach odbywały się również pierwsze próby lotni Czesława Tańskiego (konstruktor testował lotnie w okolicach Janowa Podlaskiego w 1986 roku – przyp. red.). Głównie z tych dwóch powodów byliśmy uprawnieni do wystąpienia z inicjatywą zorganizowania olimpiady – wyjaśnił Tadeusz Kucharuk, organizator konkursu.
Na bialskim lotnisku stacjonował 61. Lotniczy Pułk Szkolno-Bojowy. Ta jednostka wojskowa Sił Powietrznych RP sformowana została w 1958 roku, a pod koniec 1977 roku został przeniesiony na lotnisko w Białej Podlaskiej i pozostał na nim aż do końca istnienia, czyli do 2000 r. Pułk składał się z dowództwa, sztabu, dwóch eskadr lotniczych oraz dywizjonu technicznego.
Maciej Maciejuk
Cały artykuł wraz z wynikami olimpiady w elektronicznym wydaniu "Słowa" z 29 listopada (nr 48).
Napisz komentarz
Komentarze