Sto lat działalności OSP z Łózek to historia kilku pokoleń strażaków ochotników, mających istotny wpływ na rozwój miejscowości i gminy Drelów. Właśnie została szczegółowo opisana przez Elżbietę i Zbigniewa Łaziuk w jubileuszowej monografii tutejszej jednostki.
Początki łózeckiej straży sięgają 1919 r. Nadrzędnym jej celem było niedopuszczanie do pożarów, jakie miały miejsce w przeszłości. Potrzeba zabezpieczenia miejscowości o stosunkowo zwartej zabudowie (125 drewnianych chat krytych strzechą), stała się impulsem do zawiązania Straży Ogniowej. Pierwszym jej prezesem został Filip Korniluk, naczelnikiem Piotr Hawryluk, a osobami, które przyczyniły się do utworzenia jednostki byli druhowie Piotr Bobruk, Józef Hawryluk, Józef Hukaluk, Piotr Kozłowiec, Antoni Małoszuk, Stanisław Marczuk, Stefan Marczuk i Józef Parać.
W niedługim czasie jednostkę zasiliło kolejnych 40-stu członków, patriotów gotowych poświęcać swoje życie dla dobra innych. Wraz ze wsparciem mieszkańców pojawiły się pierwsze środki finansowe. Dzięki społecznym zbiórkom, tzw. "kolędom", pozyskiwano darowizny w kwotach 5-50 marek polskich. Na rzecz zakupu sprzętu przeznaczono również dochód ze sprzedaży 9 szt. bydła przejętego przez Polską Organizację Wojskową z posterunku niemieckiego wojska.
Do dziś zachowały się kwitariusze zawierające druki z imiennymi wpłatami. Systematycznie przeprowadzane kwesty, wsparcie Radzyńskiego Sejmiku Powiatowego, organizacja dochodowych zabaw i czerpanie korzyści z uprawy ziemi, pozwalały gromadzić środki na działania statutowe.
Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 29
Napisz komentarz
Komentarze