Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:02
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Ocalić od zapomnienia kolejową tradycję

Kolejna edycja festynu"Kolej dawniej i dziś" odsłoniła przed zebranymi historię kolei, której istnienie w naszym regionie zapoczątkowała myśl Leopolda Kronenberga. Sentymentalnym świadectwem przeszłości była towarzysząca spotkaniu tematyczna wystawa fotografii Adama Trochimiuka, znanego i cenionego fotoreportera z Białej Podlaskiej.
Ocalić od zapomnienia kolejową tradycję

Po raz czwarty miłośnicy kolejnictwa i osoby pragnące zachować kolejową tradycję naszego regionu spotkały się na festynie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Bugowiaki, Fundację "Spróbuj ponownie z nami" i Urząd Miasta Terespol.

Odnowiony dworzec PKP w Terespolu stanowił idealne miejsce do wykładów i wspomnień. – Terespol to nie tylko handel czy Straż Graniczna, ale przede wszystkim kolej. Nasze miasto położone jest na ważnym szlaku. Obecnie przez Terespol w kierunku Małaszewicz jeżdżą ogromne składy pociągów również z Chin, czyli reaktywowany jest szlak jedwabny. A pamiętam jeszcze parowozy, z kominów których wędrował dym, i którymi jako dziecko jeździłem z mamą do sklepu komercyjnego w Warszawie po wędlinę – opowiadał burmistrz Terespola Jacek Danieluk.

Historia kolei w naszym regionie sięga drugiej połowy XIX wieku. Odcinek drogi warszawsko-terespolskiej został oddany w 1867 roku. – Leopold Kronenberg, bankier i milioner z Warszawy, był bardzo przewidujący. Ocenił, że poprowadzenie torów na wschód będzie sprzyjało wywozowi wyrobów z zachodu na chłonny rynek rosyjski. Pomysł ten cały czas go nie opuszczał. W końcu poprzez podstawionego człowieka, bo wcześniej naraził się władzom, urzeczywistnił swoje zamiary i otrzymał koncesję na budowę tej drogi – wyjaśnił Jacek Rutkowski, pracownik PKP Intercity.

O tym, jak budowa kolei wpłynęła na rozwój miejscowości, opowiedziała wnuczka zawiadowcy, Ewa Lipowiecka z Chotyłowa. Wcześniej Antoni Paszkowski wygłosił prelekcję na temat bezpieczeństwa sterowania ruchem pociągów i wyjaśnił, jak zmieniało się wnętrze lokomotywy, które obecnie przypomina kokpit samolotu.

Cały artykuł znajdziesz w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa nr 49.

Sylwia Bujak

 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama