Prawdą jest, że uprawnionym alimentowo jest dziecko, a Pani "tylko" pobiera w jego imieniu dane świadczenie, na tym wszak polega tzw. przedstawicielstwo ustawowe. Również prawdą jest, że w myśl art. 10 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 7 czerwca 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie przysługują, jeżeli osoba uprawniona – czyli dziecko – zawarła związek małżeński.
Co jednak istotne, nie jest to jedyna przyczyna wyłączająca możliwość uzyskania rzeczonego świadczenia. Mianowicie między innymi art. 9 ust. 2 cytowanej ustawy przewiduje, iż świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 725 zł.
Tymczasem stosownie do brzmienia art. 2 pkt. 12 ilekroć w ustawie mowa jest o rodzinie - oznacza to odpowiednio następujących członków rodziny: rodziców osoby uprawnionej, małżonka rodzica osoby uprawnionej, osobę, z którą rodzic osoby uprawnionej wychowuje wspólne dziecko, pozostające na ich utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia oraz dziecko, które ukończyło 25. rok życia otrzymujące świadczenia z funduszu alimentacyjnego lub legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy, o których mowa w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, albo zasiłek dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, a także osobę uprawnioną; do rodziny nie zalicza się:
a) dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego,
b) dziecka pozostającego w związku małżeńskim,
c) rodzica osoby uprawnionej zobowiązanego tytułem wykonawczym pochodzącym lub zatwierdzonym przez sąd do alimentów na jej rzecz.
Jak nietrudno spostrzec, małżonek Pani jest uważany za członka rodziny jej dziecka niezależnie od braku istnienia pomiędzy nimi więzi biologicznych ani prawnych (w rozumieniu Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). W konsekwencji rolą właściwego organu jest ustalenie składu danej rodziny, jak też uzyskiwanego przez nią dochodu, przy czym będą tu uwzględniane także środki uzyskiwane przez ojczyma wspomnianego dziecka.
..
Napisz komentarz
Komentarze