Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:44
Reklama
Reklama

Czy można odnowić termin rozliczenia się z kontrahentem?

Jestem przedsiębiorcą, mój kontrahent się ze mną nie rozliczył. Wiem, że dobiega termin przedawnienia i że można go odnowić przez złożenie do sądu wniosku o zawarcie ugody. Mam jednak zasadniczą wątpliwość – czy muszę kierować ten wniosek do sądu w Świdniku, czy też mogę go skierować do Białej Podlaskiej? Dodam, że obaj mieszkamy w powiecie bialskim i że w umowie z kontrahentem zawarliśmy zapis na bialski sąd (wymieniając go z nazwy).
Czy można odnowić termin rozliczenia się z kontrahentem?

Niestety, w zaistniałej sprawie właściwy dla rozpoznania przedmiotowego wniosku jest tylko i wyłącznie wydział gospodarczy Sądu Rejonowego Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku. Ponad dwa dziesięciolecia temu Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały z dnia 30 czerwca 1992 roku, sygn. akt III CZP 74/92, podniósł, że "przekazanie spraw gospodarczych sądom nastąpiło z mocy ustawy z dnia 24 maja 1989 r. o rozpoznawaniu przez sądy spraw gospodarczych (Dz. U. Nr 33, poz. 175 ze zm.). Artykuł 1 tej ustawy, umieszczony na wstępie rozdziału I, zatytułowanego »Rozpoznawanie spraw gospodarczych«, stwierdza, że rozpoznawanie spraw gospodarczych powierza się sądom rejonowym i wojewódzkim, w których tworzy się odrębne jednostki organizacyjne – sądy gospodarcze".

Następnie tłumacząc, co oznacza wspomniane słowo "rozpoznawanie" wskazał on, iż "pod pojęciem "rozpoznawanie" kryją się także czynności pomocnicze, niezależnie od miejsca i sposobu ich uregulowania. Wśród tych czynności można by wymienić jeszcze przykładowo zabezpieczenie dowodu (art. 310 i 311 k.p.c.) albo postępowanie wywołane wnioskiem o »zawezwanie do próby ugodowej« (art. 185 § 1 k.p.c.)." Wprost więc zostało wskazane, że tzw. postępowanie pojednawcze między przedsiębiorcami w zakresie ich działalności gospodarczej należy do właściwości sądów gospodarczych, czyli dla wspomnianego powiatu jest to świdnicki sąd.

Niczego także w tym zakresie nie zmienia stosowny zapis w umowie – w drodze takowego nie można bowiem zmodyfikować tzw. właściwości wyłącznej (art. 46 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego). Tymczasem niedawno, bo 1 czerwca 2015 roku, Sąd Najwyższy stwierdził, że właściwość sądu zastrzeżona dla tzw. zawezwania do próby ugodowej ma właśnie taki charakter.

 

Czytaj też: Alkomat wykazał, że kierowałem po alkoholu

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama