Swoje wykłady zaprezentowali prorektor Państwowej Szkoły Wyższej w Białej Podlaskiej dr inż. Tomasz Grudniewski, dyrektor wydziału rolnictwa i środowiska bialskiego starostwa Przemysław Bierdziński oraz broker innowacji Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli Marek Siuciak.
Specjaliści poruszyli m.in. temat inteligentnego rolnictwa, czyli wykorzystania danych sensorycznych do wspomagania decyzji w zarządzaniu i monitorowaniu upraw, budowania zaufania i integracji, kwestię rozwoju polskiej branży ziemniaczanej i wzrostu jej konkurencyjności na rynku oraz funduszy na działania innowacyjne w rolnictwie.
Spotkanie zorganizowano po to, aby przekazać wiedzę na temat nowych możliwości działalności rolniczej. - Nowe zdobycze technologiczne pozwalają obniżyć koszty produkcji roślinnej, jak i zwierzęcej. Rolnictwo inteligentne, precyzyjne pozwoli wytwarzać produkt identyfikowany od producenta do konsumenta – bezpieczny, zdrowy o najwyższej jakości – mówi wójt Zygmunt Litwiniuk.
Włodarz zauważa, że tereny południowego Podlasia są jednym z nielicznych tak czystych ekologicznie obszarów, co pozwala dyktować ceny. - Wymaga to jednak zmiany mentalności rolników i organizacji wytwórców w grupy, aby maksymalnie skutecznie skrócić łańcuch od wytwórcy do konsumenta. Rolnictwo inteligentne wpisuje się w wizję rozwoju Ministerstwa Rolnictwa, a więc gmina będzie się starała o środki pomocowe dla osób chętnych do współpracy - zaznacza.
Konferencja pt. „Zastosowanie w praktyce technologii cyfrowych i działań innowacyjnych, mających na celu poprawę dochodowości produkcji rolnej" odbyła się 10 grudnia w Domu Strażaka w Tucznej.
Napisz komentarz
Komentarze