Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 04:05
Reklama dotacje rpo
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Terespol: Tu jest granica praw człowieka

Przy przejściu granicznym w Terespolu pojawił się billboard z napisem „Przepraszamy – granica praw człowieka”. Jest to inicjatywa kilku organizacji pozarządowych, starających się nagłośnić problemy  cudzoziemców z ochroną międzynarodową w Polsce.
Terespol: Tu jest granica praw człowieka

Inicjatywa powstała dzięki współpracy Amnesty International, Fundacji Nasz Wybór, Fundacji Polska Gościnność, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Migrant Info Point, Stowarzyszenia Homo Faber, Stowarzyszenia Interwencji Prawnej oraz Stowarzyszenia Nomada i Uchodźcy.info. - Celem akcji jest zwrócenie uwagi na cały czas trwające zjawisko nie przyjmowania wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej na przejściu granicznym w Terespolu. Billboard został postawiony dlatego, że na tamtejszym przejściu granicznym cudzoziemcy przybywający do Polski chcą złożyć wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej i najczęściej tam Straż Graniczna odmawia przyjęcia wniosków – wyjaśnia Jacek Białas prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Dodaje, że fundacji znane są cztery skargi dotyczące sytuacji w Terespolu, wniesione do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, które zostały zakomunikowane polskiemu rządowi przez tenże trybunał. -  Wnieśliśmy też cztery skargi dotyczące sytuacji na przejściu granicznym w Medyce. Skargi dotyczą właśnie nie przyjmowania wniosków o udzielenie ochrony i odsyłania cudzoziemców z powrotem na Białoruś – wyjaśnia Jacek Białas.

Przyznaje też, że uchodźcy skarżą się na to, iż Straż Graniczna ignoruje deklarowaną przez nich chęć ubiegania się o ochronę międzynarodową. - W 2015 r. po próbie złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej w Terespolu  władze białoruskie zatrzymały tadżycką opozycjonistkę Shabnam Khudoydodova i przetrzymywały ją w areszcie śledczym przez osiem miesięcy w celu ekstradycji do Tadżykistanu, dopiero międzynarodowa presja spowodowała jej zwolnienie i umożliwienie wjazdu do Polski – przypomina prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Informuje również, że w okresie styczeń - wrzesień 2019 r. na granicy polsko - białoruskiej w Terespolu wydano 20 547 odmów wjazdu, z czego 15 507 dotyczyło obywateli Rosji. - W tym samym okresie SG przyjęła w Terespolu 368 wniosków o udzielenie ochrony – przedstawia dane Jacek Białas. Podkreśla też, że Helsińska Fundacja Praw Człowieka ma wątpliwości, co do prowadzonej przez straż graniczną weryfikacji uchodźców. - Wielu cudzoziemców, z którymi rozmawialiśmy, opowiada nam, że wyraźnie prosili o udzielenie ochrony międzynarodowej, a jednak Straż Graniczna nie przyjęła ich wniosków. SG twierdzi, że cudzoziemcy nie proszą o udzielenie ochrony, tylko podają ekonomiczne cele wjazdu, jednak z orzecznictwa polskich sądów wynika, że notatki służbowe z takich rozmów nie spełniają warunków prawnych – podkreśla Jacek Białas.

Zaznacza też, że skargi złożone do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczą zbiorowego wydalenia, które jest prawnie zakazane. - Naszym zdaniem sytuacja w Terespolu to zbiorowe wydalenie, ma ono miejsce bez szczegółowego indywidualnego postępowania, jednak dopiero wyrok ETPC wskaże ostatecznie, czy zarzut się potwierdzi – stwierdza prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. - Wydaje się, że zmiana sytuacji nie nastąpi szybko. Oczekujemy na wyrok ETPC w sprawach dotyczących odmów wjazdu i mamy nadzieję, że one spowodują zmiany – przyznaje Jacek Białas.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 31 grudnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Maria 31.08.2020 19:33
Na pograniczników z Terespola powinna czekać druga Norymberga. Trzeba mówić to głośno: przyzwoitych tam nie biorą, to zwyrodniałe bydło i mają na rękach to samo co Amica.

Shabnam Khudoydodova 22.06.2020 03:12
Czytam komentarze Polaków. Chcę im powiedzieć. Jakimi okrutnymi i zazdrosnymi ludźmi jesteś. Muzułmanie nie mówią ci nic złego, ale zawsze chcesz robić wszystko źle. Bycie złym człowiekiem to polski rytuał.

Jaaa 11.01.2020 11:05
Bierzcie sobie tych brudasów do domu a nie na kark polskiego podatnika

OLO 08.01.2020 22:38
Zero akceptacji , nierobów za zachodniej granicy głównie muzułmanów na białe miśki

Jarek 03.01.2020 20:30
W koncu organizacje pozarzadowe zrozumialy gdzie jest granica. Ale mogli wiekszymi literami napisac zeby bylo widac z Brzescia

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama