Inicjatywa powstała dzięki współpracy Amnesty International, Fundacji Nasz Wybór, Fundacji Polska Gościnność, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Migrant Info Point, Stowarzyszenia Homo Faber, Stowarzyszenia Interwencji Prawnej oraz Stowarzyszenia Nomada i Uchodźcy.info. - Celem akcji jest zwrócenie uwagi na cały czas trwające zjawisko nie przyjmowania wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej na przejściu granicznym w Terespolu. Billboard został postawiony dlatego, że na tamtejszym przejściu granicznym cudzoziemcy przybywający do Polski chcą złożyć wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej i najczęściej tam Straż Graniczna odmawia przyjęcia wniosków – wyjaśnia Jacek Białas prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Dodaje, że fundacji znane są cztery skargi dotyczące sytuacji w Terespolu, wniesione do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, które zostały zakomunikowane polskiemu rządowi przez tenże trybunał. - Wnieśliśmy też cztery skargi dotyczące sytuacji na przejściu granicznym w Medyce. Skargi dotyczą właśnie nie przyjmowania wniosków o udzielenie ochrony i odsyłania cudzoziemców z powrotem na Białoruś – wyjaśnia Jacek Białas.
Przyznaje też, że uchodźcy skarżą się na to, iż Straż Graniczna ignoruje deklarowaną przez nich chęć ubiegania się o ochronę międzynarodową. - W 2015 r. po próbie złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej w Terespolu władze białoruskie zatrzymały tadżycką opozycjonistkę Shabnam Khudoydodova i przetrzymywały ją w areszcie śledczym przez osiem miesięcy w celu ekstradycji do Tadżykistanu, dopiero międzynarodowa presja spowodowała jej zwolnienie i umożliwienie wjazdu do Polski – przypomina prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Informuje również, że w okresie styczeń - wrzesień 2019 r. na granicy polsko - białoruskiej w Terespolu wydano 20 547 odmów wjazdu, z czego 15 507 dotyczyło obywateli Rosji. - W tym samym okresie SG przyjęła w Terespolu 368 wniosków o udzielenie ochrony – przedstawia dane Jacek Białas. Podkreśla też, że Helsińska Fundacja Praw Człowieka ma wątpliwości, co do prowadzonej przez straż graniczną weryfikacji uchodźców. - Wielu cudzoziemców, z którymi rozmawialiśmy, opowiada nam, że wyraźnie prosili o udzielenie ochrony międzynarodowej, a jednak Straż Graniczna nie przyjęła ich wniosków. SG twierdzi, że cudzoziemcy nie proszą o udzielenie ochrony, tylko podają ekonomiczne cele wjazdu, jednak z orzecznictwa polskich sądów wynika, że notatki służbowe z takich rozmów nie spełniają warunków prawnych – podkreśla Jacek Białas.
Zaznacza też, że skargi złożone do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczą zbiorowego wydalenia, które jest prawnie zakazane. - Naszym zdaniem sytuacja w Terespolu to zbiorowe wydalenie, ma ono miejsce bez szczegółowego indywidualnego postępowania, jednak dopiero wyrok ETPC wskaże ostatecznie, czy zarzut się potwierdzi – stwierdza prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. - Wydaje się, że zmiana sytuacji nie nastąpi szybko. Oczekujemy na wyrok ETPC w sprawach dotyczących odmów wjazdu i mamy nadzieję, że one spowodują zmiany – przyznaje Jacek Białas.
Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 31 grudnia
Napisz komentarz
Komentarze