Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 03:22
Reklama
Reklama

Ludzie stąd: Wielki, niedoceniony malarz. Wierny tradycji patriota

W tym roku będziemy obchodzić stulecie urodzin artysty Ludwika Maciąga, z tej okazji władze Białej Podlaskiej przyjęły odpowiednią uchwałę.  "Prof. Ludwik Maciąg to wybitny bialczanin, absolwent gimnazjum im. J. I. Kraszewskiego, znakomity malarz koni i rodzimego pejzażu, jak również scen batalistycznych z historii Polski. Zasłużony wychowawca i pedagog, absolutnie autentyczny i uczciwy, zarówno w swojej sztuce, jak i w życiu" – można przeczytać w stanowisku, jakie zajęła rada miasta.
Ludzie stąd: Wielki, niedoceniony malarz. Wierny tradycji patriota

Z tej okazji podczas Dni Białej Podlaskiej zostanie otwarta wystawa poświęcona twórczości prof. Ludwika Maciąga. - Prawdopodobnie w czasie jej trwania będzie też można obejrzeć obrazy Otta Maciąga, brata artysty. Nie zabraknie też pamiątek związanych z II wojną światową, gdyż muzeum chce przypomnieć również sylwetkę Józefa Maciąga, najstarszego z braci, który również miał zdolności artystyczne, jednak w młodym wieku zginął w czasie działań wojennych w Serbii. Zostanie też podkreślone, iż Maciągowie służyli w wojsku podczas światowego konfliktu, broniąc ojczyzny. W muzeum mamy kilkadziesiąt prac Ludwika Maciąga – wyjaśnia Violetta Jarząbkowska dyrektor Muzeum Południowego Podlasia. I dodaje, że w najbliższych planach jest wykonanie muralu przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. - Ma powstać też okolicznościowy znaczek i kartka pocztowa z reprodukcją obrazu Ludwika Maciąga – mówi dyrektor Jarząbkowska.

Ludwik Maciąg urodził się 13 lipca 1920 r. w Krakowie. Jednak w wieku dwóch lat przyjechał do Białej Podlaskiej z rodziną. Jego ojciec był oficerem 9. Pułku Artylerii Lekkiej, który stacjonował w Białej Podlaskiej. Stąd Ludwik spędził dzieciństwo i młodość na Podlasiu. – To był dla niego ważny okres. Ówczesne inspiracje stały się tematem jego późniejszych prac. Przede wszystkim obudziła się w nim już słynna, miłość do koni. Od najwcześniejszych lat wykazywał się zdolnościami artystycznymi. Malował pejzaże, portrety i właśnie konie. W zbiorach muzeum jest też szkicownik Ludwika Maciąga z lat czterdziestych ubiegłego wieku – informuje dyrektor Muzeum Południowego Podlasia. (...)

Ludwik Maciąg po wojnie musiał się ukrywać. Schronienie znalazł w stadninie koni w Janowie Podlaskim, gdzie pracował jako masztalerz i myśliwy. Kiedy stwierdził, że jest bezpieczny podjął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ale po niedługim czasie przeniósł się na warszawską uczelnię. Tam zdobył tytuł profesora zwyczajnego i nadzwyczajnego, piastował też stanowisko dziekana ASP. (...)

Profesor zapoznawał młodego artystę z wieloma ciekawymi ludźmi. Dzięki niemu, Stanisław Baj spotkał Jagodę i Jurka Sroków, a także rodzinę Jobdów. – Zacząłem być też zapraszany na plenery malarskie w Janowie Podlaskim, na które jeździł prof. Maciąg, a które były organizowane przez bialskie muzeum – wspomina twórca.

W 1982 r. został asystentem prof. Maciąga na ASP. - Nie bardzo chciałem być na uczelni, ale ze względu na profesora zgodziłem się. Z tego roku zrobiło się całe życie – mówi Stanisława Baj. Kiedy Ludwik Maciąg przeszedł na emeryturę, w połowie lat dziewięćdziesiątych, scedował swoją pracownię na ul. Brackiej 11/13 na swojego wieloletniego asystenta. – Było to wyjątkowe miejsce. Kiedy w pracowni urzędował Ludwik Maciąg, odbywały się tam spotkania z członkami oddziału partyzanckiego Zenona i innymi osobami, służących w Armii Krajowej – przypomina prof. Baj. Sam do tej pory wynajmuje tę pracownię od wojska.(...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 11 lutego


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama