Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 04:40
Reklama dotacje rpo
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Region: Za nami piąty tydzień walki z koronawirusem

Minął ponad miesiąc od zdiagnozowania pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce.  W tej chwili jest już 5000 zakażonych, a ponad setka chorych zmarła. Epidemia wymusza coraz większe ograniczenia i nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy ten koszmar się skończy. 
Region: Za nami piąty tydzień walki z koronawirusem

Autor: Adam Trochimiuk

W zeszłym tygodniu kwarantannę odbywało w powiecie bialskim 385 podejrzewanych o zakażenie się koronawirusem, w powiecie radzyńskim 177 osób i 166 mieszkańców powiatu parczewskiego. Barbara Salczyńska – Pyrchla oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej informuje, iż w ostatnim tygodniu przekazano do sądu trzy wnioski i prowadzonych jest pięć spraw dotyczących nieprzestrzegania zasad kwarantanny.

- W minionym tygodniu ujawniono jeden przypadek niestosowania się do obowiązkowej kwarantanny. W powyższej sprawie materiały zostały przesłane do Prokuratury Rejonowej w Radzyniu Podlaskim – mówi asp. Piotr Mucha oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Radzyniu Podlaskim. Z kolei asp. Artur Łopacki oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Parczewie informuje, iż w ostatnim tygodniu nie odnotowano żadnego przypadku złamania zasad kwarantanny.

O to dlaczego osoby przechodzące kwarantannę nie poddawane są testom na obecność koronawirusa zapytaliśmy rzeczniczkę Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Lublinie.

- Na ten moment według wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego badania molekularne wykrywające materiał genetyczny SARS-CoV-2 powinno się wykonywać w trzech przypadkach

- mówi rzecznik Magdalena Smolińska-Kornas z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.

  • Pierwszy przypadek, to sytuacja kiedy istnieje występowanie co najmniej jednego z trzech objawów ostrej infekcji układu oddechowego: gorączki, kaszlu, duszności, bez stwierdzenia przyczyny w pełni wyjaśniającej stan zdrowia pacjenta, u osoby, która przebywała lub powróciła z obszaru, w którym występuje transmisja COVID-19, lokalna lub o małym stopniu rozpowszechnienia.
  • Drugi przypadek jak wyjaśnia rzecznik wojewódzkiego sanepidu, jest wtedy, gdy mamy do czynienia z występowaniem minimum jednego z objawów ostrej infekcji: gorączki, kaszlu, duszności, bez stwierdzenia przyczyny mogącej tłumaczyć stan zdrowia. Dotyczy to przypadku osoby, która: miała bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem lub jest czynnym zawodowo przedstawicielem zawodu medycznego, który mógł mieć kontakt z osobą zakażoną podczas wykonywania obowiązków zawodowych.
  • Trzeci przypadek dotyczy osób przebywających w szpitalu z objawami ciężkiej infekcji układu oddechowego, ale u których nie można stwierdzić żadnej z wcześniej wymienionych przyczyn.

Spytaliśmy też rzeczniczkę WSSE w Lublinie o liczbę testów do badań.

– Testów jest dużo. Nie jest też wykluczone, że wytyczne się zmienią, w związku z dynamiczną sytuację epidemiologiczną – zaznacza rzecznik Magdalena Smolińska-Kornas  z WSSE w Lublinie odnosząc się do obecnie funkcjonujących przepisów dotyczących robienia testów na koronawirusa.


Jak informuje wojewoda lubelski Lech Sprawka w komunikacie przesłanym do mediów, od 1 kwietnia weszło w życie wiele nowych obostrzeń i nakazów, a większość wprowadzonych wcześniej zostało przedłużonych. Do 11 kwietnia zakazuje się przemieszczania w innym celu niż wykonywanie czynności zawodowych, zadań służbowych, a także tych związanych z działalnością gospodarczą i rolniczą. Można też robić zakupy związane z prowadzeniem firmy czy gospodarstwa rolnego. Wyjść z domu można też w celu zaspokojenia niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego. W tym można np. pójścia do lekarza, psychologa czy odwiedzić najbliższą osobę. Można też zrobić zakupy czy skorzystać z danej usługi np. z pralni. Dopuszczalne jest też pójście do kościoła, by np. wyspowiadać się. Tak jak wcześniej przemieszczać mogą się też wolontariusze. Bez przeszkód poruszać się mogą też myśliwi w celu dbania o ochronę zwierzyny, a także w przypadku konieczności zrobienia odpowiednich zakupów.   

Wprowadzono też zakaz prowadzenia zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, nie mogą funkcjonować też salony tatuażu i piercingu. Hotele i pensjonaty nie mogą przyjmować gości, ale mogą świadczyć usługi, jeżeli klienci zameldowali się przed 31 marca. - Zakazuje się sprowadzania z zagranicy i wywozu poza granicę Polski oraz przewozu przez terytorium kraju zwłok i szczątków ludzkich. Zakazu tego nie stosuje się w przypadku, gdy pozwolenia albo zaświadczenia zostały wydane przed dniem 1 kwietnia 2020 r. – czytamy w komunikacie wojewody lubelskiego.

Od 1 kwietnia do 11 kwietnia w mszach i pogrzebach może uczestniczyć jedynie pięć osób, nie licząc księży sprawujących liturgię. Jednak już od 12 kwietnia do odwołania, w mszy żałobnej i pogrzebie będzie mogło uczestniczyć 50 osób. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 7 kwietnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama