80 mln zł trafi do firm negatywnie dotkniętych skutkami epidemii COVID-19. - Wsparcie obejmie przedsiębiorców, którzy korzystają z funduszy pożyczkowych: Mazowieckiego Regionalnego Funduszu Pożyczkowego Sp. z o.o., Fundacji na rzecz Polskiego Rolnictwa oraz funduszu poręczeniowego: Mazowieckiego Funduszu Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. w ramach instrumentów zwrotnych z perspektywy 2007-2013 - informuje Marta Milewska, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
Przedsiębiorcy posiadający pożyczki będą mogli skorzystać z 6-miesięcznych wakacji kredytowych oraz 6-miesięcznej karencji w spłacie kapitału. Jednocześnie w ramach proponowanego przez Fundację na rzecz Polskiego Rolnictwa produktu pożyczkowego będą mogły być finansowane również cele obrotowe i bieżąca działalność, bez dodatkowego uwarunkowania celami inwestycyjnymi. Dla korzystających z produktów poręczeniowych przewidziane jest wsparcie w formie m.in. odstąpienia od prowizji za wydłużenie okresu finansowania na wniosek instytucji finansujących. Będą też mogli skorzystać z obniżenia prowizji rzędu 0,1-0,2 proc. za udzielane nowe poręczenia w pełnym zakresie działalności, a także uproszczenia i przyśpieszenia procedur ocen ryzyka poręczeniowego z zachowaniem bezpiecznej polityki poręczeniowej.
Dodatkowo, urzędy pracy przyjmują już wnioski o pożyczkę do kwoty 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców, natomiast wojewódzkie urzędy pracy rozpatrują wnioski o dofinansowania do wynagrodzeń ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Wniosek o przyznanie pożyczki dla mikroprzedsiębiorcy należy złożyć w powiatowym urzędzie właściwym ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Ten o dofinansowanie z FGŚP we właściwym dla siedziby przedsiębiorcy wojewódzkim urzędzie pracy.
W obu przypadkach o wsparcie można wnioskować za pośrednictwem platformy praca.gov.pl. Lista powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy jest dostępna na portalu praca.gov.pl.
Napisz komentarz
Komentarze