Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 23:21
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

HISTORIA: Marszałek Kazimierz Nestor - najsłynniejszy z rodu Sapiehów

Kazimierz Nestor Sapieha starał się godnie reprezentować swój ród. Piastował znamienite funkcje i zdobywał najwyższej rangi ordery, a także brał udział w Sejmie Wielkim jako marszałek Wielkiego Księstwa Litewskiego. Zasłynął też jako jeden z twórców Konstytucji 3 maja i jej sygnatariusz. Jednak, awanturnicze i hulaszcze skłonności sprawiły, iż trudno mu było zaznać szczęścia w małżeństwie.
HISTORIA: Marszałek Kazimierz Nestor - najsłynniejszy z rodu Sapiehów

Jeden z najsłynniejszych z rodu Sapiehów, książę Kazimierz Nestor na świat przyszedł 14 lutego 1757 r. w Brześciu Litewskim. W 1767 r. rozpoczął naukę w prestiżowej Szkole Rycerskiej, założonej przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Budynek akademii mieścił się w niezwykle reprezentacyjnym miejscu, w Pałacu Kazimierzowskim przy Krakowskim Przedmieściu 26/28. Obecnie mieści się pod tym adresem rektorat Uniwersytetu Warszawskiego. Budowla została wzniesiona jako Villa Regina czyli pałac letni na zlecenie króla Władysława IV. Autorem projektu był Włoch Giovannii Trevano, który w swej pracy nawiązywał stylem do wczesnego baroku.  „Wy tę w najopłakańszym stanie zostającą Ojczyznę waszą powinniście zaludniać obywatelami gorliwymi o jej sławę, o uwiększenie jej mocy wewnętrznej i poważania postronnego, o poprawę rządów w gatunku swym najgorszych. Niech was prowadzi ta zacna ambicja, żebyście odmienili starą postać kraju” - mówił książę Adam Kazimierz Czartoryski w przemowie do kadetów w 1766 wyznaczając kierunek nauczania. Książę Czartoryski był nie tylko komendantem szkoły, dbał również o to, by młodzi adepci mieli z czego czerpać wiedzę. Z tego powodu powołał Towarzystwo Literatów w Polszcze, wydające podręczniki i książki, z jakich korzystali uczniowie Szkoły Rycerskiej. Wiązał też wielkie nadzieje z wychowankami akademii, w „Prawidłach dla Szkoły Rycerskiej” umieścił słowa o idealnym kadecie: „Powinien Ojczyznę swoją kochać i jej dobro nade wszystko i sposobić się do tego, aby mógł poświęcić się na jej usługi, powinien być cnotliwy, pełen uszanowania dla zwierzchności, dobroczynności i afektu dla równych, względu dla niższych.”
 

Początkowo szkoła kształciła w celu stworzenia elity wojskowej, ale od 1768 r. można w niej było zdobywać, także wykształcenie cywilne. Stworzona została na wzór szkół rycerskich pruskich, jakie powstawały za rządów Fryderyka II. Nastoletni Kazimierz Nestor Sapieha, w Szkole Rycerskiej opanował biegle łacinę, francuski, niemiecki, a także arytmetykę i umiejętność pisania, co mu się przydało kiedy zabiegał o względy przyszłej żony. Nauczył się także szermierki i tańców. Poznał też doskonale historię Polski, architekturę wojskową, budowę umocnień, taktykę, sztukę artyleryjską i mechanikę. Dzięki pobieranym naukom znał również doskonale literaturę polską i potrafił rysować. Szkołę z dobrymi wynikami ukończył w 1771 r. Może się tego nie spodziewał, ale rodzicielka zadbała o to, by nie tylko się wykształcił, ale też szybko rozpoczął karierę w wojsku. Jak podają historyczne biogramy, już w wieku szesnastu lub osiemnastu lat został generałem artylerii litewskiej. O to, by tak się stało zabiegała matka młodzieńca Elżbieta z Branickich Sapieżyna. Miała ona podobno romans z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim i do decyzji o nadaniu stopnia generała swemu synowi, przekonała monarchę w czasie jednej z potajemnych schadzek. Kazimierz Nestor w wieku 22 lat poza pełnieniem funkcji generała został też członkiem Departamentu Skarbowego Rady Nieustającej. W 1774 r. dostąpił zaszczytu bycia kawalerem Orderu Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika. Pomysłodawcą odznaczenia był król Stanisław August Poniatowski. Monarcha wprowadził order, już pół roku po objęciu rządów, nadał też mu rangę drugiego pod względem ważności w kraju. Kazimierz Nestor po pięciu latach od tego zdarzenia otrzymuje kolejne wyróżnienie, tym razem najbardziej liczący się w Rzeczypospolitej Order Orła Białego. Można by stwierdzić, że zaszczyty i funkcje same trafiają w jego ręce, ale z pewnością należy do nich zaliczyć prestiżowe stanowisko, jakie piastował od 1776 r. czyli zwierzchnictwo nad komandorią Świętego Pawła Apostoła zakonu maltańskiego.   
Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 21 kwietnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama