Tradycja kolędnicza, zakorzeniona szczególnie na wsiach, jest podtrzymywana głównie przez szkoły, domy kultury i zespoły regionalne. Stała się elementem folkloru i na stałe zagościła w kalendarzu wydarzeń kulturalnych.
– Nasza impreza, jak i licznie występujący wykonawcy są dowodem na to, że tradycja wspólnego kolędowania nie jest nam obca. Chcemy ją podtrzymywać, bo przecież to od nas zależy, czy niektóre tradycje przetrwają, czy odejdą w zapomnienie. Organizując ten przegląd chcemy nadal pielęgnować, krzewić i propagować śpiewanie kolęd, uwrażliwiając szczególnie młodych ludzi na ich piękno – mówi Agnieszka Nowacka z GCKSiT w Kodniu.
Przeglądowi towarzyszyła zimowa oprawa. Na scenie Centrum Kultury zaprezentowały się: schola dziecięca z Kodnia, chór szkolny ZPO w Kodniu, Zespół Wokalno-Taneczny ze Szkoły Podstawowej w Tucznej, zespół Jarzębina z Zabłocia, Chór Gminno-Parafialny z Kodnia, Zespół śpiewaczy GCKSiT w Kodniu oraz Justyna Witkowska, Magdalena Sacharczuk, Magdalena i Mateusz Majek, Pola Podsiadły i Miłosz Micewicz (ognisko muzyczne GCKSiT), Aleksandra Kamińska i Barbara Skorupko (SDŚ w Kodniu), Oliwia i Anna Kozaczuk, Wiktoria Romaniuk, Anna i Natalia Drobczuk, Kinga Ryl, Marta Oleszczuk i Julia Łągwa.
W repertuarze znalazły się kolędy i pastorałki śpiewane od lat oraz utwory świąteczne powstałe niedawno. Zebrani wysłuchali też kolędniczych życzeń. Nastrojowi wspólnego śpiewania oddali się również licznie przybyli widzowie i goście, m.in. wojewoda lubelski Robert Gmitruczuk i władze gminy. Wszyscy wykonawcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.
sb
Napisz komentarz
Komentarze