I właśnie od tego hasła zaczniemy. „Zabierz 5 z lasu” to ogólnopolska akcja sprzątania zapoczątkowana przez Lasy Państwowe. Aby do niej dołączyć wystarczy, idąc na spacer do lasu, zabrać z niego pięć śmieci, następnie zrobić im zdjęcie i opublikować np. na Facebooku, oznaczając je hashtagiem #zabierz5zlasu. Do zadania można nominować kolejną osobę. Można też dołączyć do akcji bez konieczności dokumentowania swojego uczynku w sieci. Organizowane są też akcje „SprzątaMY” oraz Sprzątanie Świata. Plany jeśli chodzi o zbiorowe sprzątanie, pokrzyżowała epidemia koronawirusa, jednak każdy indywidualnie może dać coś od siebie. Każdym małym gestem możemy zrobić tak wiele dla naszej planety i dla samych siebie, bo czy nie lepiej i przyjemniej spaceruje się po czystym lesie?
Obecnie każdy płaci obowiązkowo za wywóz śmieci. Nasze przydomowe kontenery regularnie opróżniane są przez zakłady usług komunalnych, a mimo to wciąż nasze lasy toną w śmieciach. Poczynając od drobnych papierków czy puszek, kończąc na kanapach, pozostałościach po remoncie czy lodówkach, które coraz częściej porzucane przy leśnych drogach. I to mimo zbiórek odpadów wielkogabarytowych, które co jakiś czas są organizowane na terenie każdego samorządu. Oczywiście ostatni czas epidemii ograniczył działalność Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, ale większość z nich na terenie powiatu bialskiego znów funkcjonuje. (...)
Wciąż niemałym problemem jest zaśmiecanie lasów na terenie Nadleśnictwa Międzyrzec.
- Wiążą się z tym przede wszystkim duże koszty, które ponosimy w związku z usuwaniem śmieci z lasów. W 2019 r. było to 23 tys. 400 zł. Najbardziej zanieczyszczane są tereny wzdłuż ciągów komunikacyjnych, które są zaśmiecane systematycznie w ciągu całego roku. W skali całego nadleśnictwa problem jest ciągły, w skali poszczególnych miejsc śmieci pojawiają się, co pewien czas – informuje nadleśniczy Nadleśnictwa Międzyrzec, Leszek Michalec.
Podobnie sytuacja wygląda w Nadleśnictwie Chotyłów. Położenie nadleśnictwa w pasie przygranicznym wpływa na ich większą ilość. Śmieci porzucają tu m.in. kierowcy tirów i turyści, a corocznie na uprzątnięcie terenów leśnych jednostka wydaje ok. 36-41 tys. złotych. (...)
Samorządy także zaznaczają, że każda zbiórka odpadów z lasu, wiąże się ze sporymi kosztami, tym bardziej, że i tak każdy mieszkaniec za wywóz śmieci ze swojej posesji musi zapłacić. Mimo tego, na terenie gminy Łomazy, śmieci także lądują w lasach albo na przystankach. Pracownicy urzędu gminy sprzątają je, ale każda taka sytuacja obciąża gminny budżet.
– Za każde takie dodatkowe sprzątanie musimy zapłacić. Pośrednio wpływa to na kwotę przeznaczaną później na inwestycje w gminie – zaznacza wójt Jerzy Czyżewski. – Dziś nie ma możliwości, żeby ktokolwiek za wywóz śmieci nie zapłacił. Jeśli ktoś zalega z opłatami, wysyłamy do skutku upomnienia, prowadzimy postępowania egzekucyjne, nie wpływa to jednak na wysokość stawek dla innych mieszkańców – dodaje wójt. Obecnie kwota zaległości, jeśli chodzi o wpłaty od mieszkańców za wywóz śmieci z posesji wynosi ok. 30 tys. zł. Jednak jeśli chodzi o samą segregację śmieci jest całkiem nieźle, bo tylko cztery gospodarstwa oddają odpady niesegregowane. (...)
- Jeżeli składowanie odpadów może zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób lub spowodować zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, jest ono wówczas przestępstwem. Dla sprawcy takiego czynu, w przypadku działania nieumyślnego ustawa przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat, dla sprawcy umyślnego: karę od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności – informuje podkom. Barbara Salczyńska-Pyrchla, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej. (...)
Ważnym elementem w walce z zaśmiecaniem lasu jest zgłoszenie miejsca składowania odpadów na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Za pomocą KMZB można przekazać informacje uwzględniające wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. (...)
Cały artykuł przeczytacie w papierowymi i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 12 maja
Napisz komentarz
Komentarze