Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:20
Reklama dotacje rpo
Reklama

Powiat bialski: Nasze lasy toną w śmieciach

Zaniepokojeni Czytelnicy wysyłają nam zdjęcia kolejnych dzikich wysypisk oraz porzuconych w leśnej przestrzeni kanap, lodówek czy starych opon. Czy rzeczywiście sytuacja jest tak dramatyczna? Niestety tak. Nadleśnictwa wydają po kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie na sprzątanie lasów, a samorządy podkreślają, że im więcej będzie śmieci w lasach, które to właśnie gminy muszą usuwać, tym mniej będzie pieniędzy na inwestycje. Pamiętajmy też, że każdy z nas może też wybierając się na spacer do lasu, wziąć ze sobą pusty worek na śmieci i rękawiczki i przyłączyć się do akcji „Zabierz 5 z lasu”.
Powiat bialski: Nasze lasy toną w śmieciach
Sprawą wywozu śmieci w Jaźwinach zajęła się już bialska policja.

I właśnie od tego hasła zaczniemy. „Zabierz 5 z lasu” to ogólnopolska akcja sprzątania zapoczątkowana przez Lasy Państwowe. Aby do niej dołączyć wystarczy, idąc na spacer do lasu, zabrać z niego pięć śmieci, następnie zrobić im zdjęcie i opublikować np. na Facebooku, oznaczając je hashtagiem #zabierz5zlasu.  Do zadania można nominować kolejną osobę. Można też dołączyć do akcji bez konieczności dokumentowania swojego uczynku w sieci. Organizowane są też akcje „SprzątaMY” oraz Sprzątanie Świata. Plany jeśli chodzi o zbiorowe sprzątanie, pokrzyżowała epidemia koronawirusa, jednak każdy indywidualnie może dać coś od siebie. Każdym małym gestem możemy zrobić tak wiele dla naszej planety i dla samych siebie, bo czy nie lepiej i przyjemniej spaceruje się po czystym lesie?

Obecnie każdy płaci obowiązkowo za wywóz śmieci. Nasze przydomowe kontenery regularnie opróżniane są przez zakłady usług komunalnych, a mimo to wciąż nasze lasy toną w śmieciach. Poczynając od drobnych papierków czy puszek, kończąc na kanapach, pozostałościach po remoncie czy lodówkach, które coraz częściej porzucane przy leśnych drogach. I to mimo zbiórek odpadów wielkogabarytowych, które co jakiś czas są organizowane na terenie każdego samorządu. Oczywiście ostatni czas epidemii ograniczył działalność Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, ale większość z nich na terenie powiatu bialskiego znów funkcjonuje. (...)

Wciąż niemałym problemem jest zaśmiecanie lasów na terenie Nadleśnictwa Międzyrzec.

- Wiążą się z tym przede wszystkim duże koszty, które ponosimy w związku z usuwaniem śmieci z lasów. W 2019 r. było to 23 tys. 400 zł. Najbardziej zanieczyszczane są tereny wzdłuż ciągów komunikacyjnych, które są zaśmiecane systematycznie w ciągu całego roku. W skali całego nadleśnictwa problem jest ciągły, w skali poszczególnych miejsc śmieci pojawiają się, co pewien czas – informuje nadleśniczy Nadleśnictwa Międzyrzec, Leszek Michalec.

Podobnie sytuacja wygląda w Nadleśnictwie Chotyłów. Położenie nadleśnictwa w pasie przygranicznym wpływa na ich większą ilość. Śmieci porzucają tu m.in. kierowcy tirów i turyści, a corocznie na uprzątnięcie terenów leśnych jednostka wydaje ok. 36-41 tys. złotych. (...)

Samorządy także zaznaczają, że każda zbiórka odpadów z lasu, wiąże się ze sporymi kosztami, tym bardziej, że i tak każdy mieszkaniec za wywóz śmieci ze swojej posesji musi zapłacić. Mimo tego, na terenie gminy Łomazy, śmieci także lądują w lasach albo na przystankach. Pracownicy urzędu gminy sprzątają je, ale każda taka sytuacja obciąża gminny budżet.

– Za każde takie dodatkowe sprzątanie musimy zapłacić. Pośrednio wpływa to na kwotę przeznaczaną później na inwestycje w gminie – zaznacza wójt Jerzy Czyżewski. – Dziś nie ma możliwości, żeby ktokolwiek za wywóz śmieci nie zapłacił. Jeśli ktoś zalega z opłatami, wysyłamy do skutku upomnienia, prowadzimy postępowania egzekucyjne, nie wpływa to jednak na wysokość stawek dla innych mieszkańców – dodaje wójt. Obecnie kwota zaległości, jeśli chodzi o wpłaty od mieszkańców za wywóz śmieci z posesji wynosi ok. 30 tys. zł. Jednak jeśli chodzi o samą segregację śmieci jest całkiem nieźle, bo tylko cztery gospodarstwa oddają odpady niesegregowane. (...)

- Jeżeli składowanie odpadów może zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób lub spowodować zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, jest ono wówczas przestępstwem. Dla sprawcy takiego czynu, w przypadku działania nieumyślnego ustawa przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat, dla sprawcy umyślnego: karę od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności – informuje podkom. Barbara Salczyńska-Pyrchla, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej. (...)

Ważnym elementem w walce z zaśmiecaniem lasu jest zgłoszenie miejsca składowania odpadów na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Za pomocą KMZB można przekazać informacje uwzględniające wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowymi i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 12 maja

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Pikolo 09.06.2020 20:40
Po co płacimy tyle pieniędzy za śmieci? Od czego są urzędy?

Dalia 14.05.2020 09:36
Nie wierzę, że wyrzuca to osoba prowadzaca dom...,przypuszczam że takie smieci jak sprzet użytku domowego wyrzucają prywatne firmy sprzątające

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama