W wyborach prezydenckich ustalonych na 28 czerwca będziemy wybierać spośród 11 kandydatów. Ich pozycja na karcie wyborczej ustalona została według alfabetycznego układy nazwisk. I tak, znajdą się na niej w następującej kolejności: Robert Biedroń (44 l.), Krzysztof Bosak (38l.), Andrzej Duda (48l.), Szymon Franciszek Hołownia (43l.), Marek Jakubiak (61l.), Władysław Marcin Kosiniak-Kamysz (38l.), Mirosław Mariusz Piotrowski (54l.), Paweł Jan Tanajno (44l.), Rafał Kazimierz Trzaskowski (48l.), Waldemar Włodzimierz Witkowski (66l.), Stanisław Józef Żółtek (64l.). Ewentualna druga tura wyborów odbędzie się 12 lipca.
Kandydaci ubiegający się o stanowisko prezydenta RP zostali zgłoszeni do Państwowej Komisji Wyborczej przez swoje komitety do 10 czerwca. Właściwie tylko dwóch z 11 kandydatów musiało dokonać zgłoszenia w tym terminie, gdyż pozostali dopełnili formalności, gdy wybory pierwotnie zapowiadano na 10 maja. Do 15 czerwca powołane zostały komisje wyborcze obwodowe i okręgowe. W przypadku komisji obwodowych, próba ich powołania odbywała się również przed terminem wyznaczonym na 10 maja. Wówczas nie wszędzie udało się je skompletować. W wielu miejscach w ogóle nie powstały. Teraz było inaczej.
- W powiatach bialskim, radzyńskim i parczewskim oraz mieście Biała Podlaska powołano wszystkie 237 komisje obwodowe – informuje Krzysztof Sadowski, dyrektor bialskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. - Komisje obwodowe były powoływane przez komisarza wyborczego od nowa. Z tym że ustawa z dnia 2 czerwca 2020 r. „O szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego” w art. 20 ust. 2 pozwoliła zachować ważność dotychczasowym zgłoszeniom dokonanym przez komitety wyborcze na kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych (po 1 kandydacie z komitetu), dokonanych w związku z wyborami. które miały się odbyć 10 maja 2020 r. Gdy były braki w komisjach obwodowych komisarz wyborczy uzupełniał je z osób chętnych tzw. samozgłoszeń. (...)
Zacznijmy od głosowania korespondencyjnego. Dla wszystkich, którzy zgłosili taką chęć, pakiety do głosowania powinny zostać dostarczone na 5 dni przed datą wyborów. Wyborcy, którzy głosowanie takie wybrali ze względu na kwarantannę, dostaną zestaw najpóźniej na dwa dni przed terminem wyborów. Pakiety dystrybuować będzie Poczta Polska.
„Pakiety wyborcze do osób objętych kwarantanną, izolacją lub izolacją w warunkach domowych Poczta Polska dostarczy pod wskazany na pakiecie wyborczym adres. Pakiety zostaną dostarczone pod drzwi bądź przy wejściu na posesję. Listonosz zakomunikuje ten fakt adresatowi np. poprzez: zapukanie do drzwi, użycie dzwonka/domofonu lub ustny komunikat informujący o dostarczeniu pakietu. Następnie po oddaleniu się na bezpieczna odległość będzie oczekiwał na odbiór pakietu/pakietów wyborczych przez adresata. Pracownik Poczty Polskiej odczeka 3 minuty na odebranie przez adresata pakietu wyborczego.” – informuje Poczta Polska. Istnieje możliwość oddania głosu od razu i przekazania pakietu z powrotem listonoszowi. „Należy o tym fakcie poinformować listonosza doręczającego pakiet wyborczy, który będzie oczekiwał 10 minut na oddanie głosu przez Wyborcę oraz pozostawi pod drzwiami/przed posesją mobilną skrzynkę nadawczą dedykowaną do wrzucenia kopert zwrotnych.” – instruują pocztowcy. (...)
Głosowanie jest tajne. Oddajemy głos poprzez postawienie znaku „X” (co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki) w kracie wyborczej przy wybranym kandydacie. Postawienie więcej niż jednego znaku przy kilku kandydatach, lub nie postawienie go w ogóle oznacza, że oddany głos jest nieważny. Głosujący w lokalu wyborczym kartę do głosowania po oddaniu głosu wrzucają do urny w taki sposób, by niewidoczna była strona z nazwiskami kandydatów i oddanym głosem. Lokale wyborcze 28 czerwca otwarte będą od 7.00 do 21.00. (...)
Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 23 czerwca
Napisz komentarz
Komentarze