Katarzynę Pszczółkowską, studentkę ostatniego roku matematyki, od najmłodszych lat pociągało pisanie. W gimnazjum tworzyła opowiadania, a teraz pracuje nad powstaniem książki obyczajowej dla dorosłych. - Zawsze marzyłam o tym, aby wydać książkę. Nie miałam jednak na to pieniędzy – mówi Katarzyna Pszczółkowska.
Dwa lata temu napisała bajkę Magiczna Biedronka, którą odłożyła do szuflady. Kiedy jednak w Lokalnej Grupie Działania Zapiecek w Radzyniu Podlaskim dowiedziała się, że można na jej wydanie w ramach projektu otrzymać dofinansowanie, to postanowiła je pozyskać. - Działam w Ulańskim Forum Inicjatyw Społecznych. Właśnie poprzez tą organizację w ramach programu Działaj Lokalnie otrzymałam pieniądze na wydanie bajki – twierdzi pani Katarzyna.
Najpierw sztuka
Zanim dojdzie do wydania Magicznej Biedronki, poznają ją mieszkańcy gminy Ulan-Majorat. Pszczółkowska na jej podstawie stworzyła scenariusz, który trafi do dorosłych, czyli nauczycieli, rodziców, władz lokalnych i innych mieszkańców. Ich zadaniem będzie nie tylko przygotowanie sztuki, lecz również kostiumów, sceny i muzyki. Kiedy spektakl będzie już gotowy, to dorośli wystawią go uczniom, dzieciom oraz w sołectwach.
Pani Katarzyna chce, aby udział w wydaniu bajki mieli dzieci i młodzież. Dlatego też ci pierwsi dostaną spis tematów z fabuły, które posłużą do wykonania rysunków. - Ogłosimy konkurs na najciekawsze prace plastyczne. W ramach niego wyłonionych zostanie około 20 rysunków, które wykorzystamy jako ilustracje bajki – opowiada autorka i zarazem koordynatorka projektu. Z kolei gimnazjaliści otrzymają skróconą wersję Magicznej Biedronki po to, aby opracować projekt okładki książki. Najciekawsza propozycja zostanie wykorzystana.
Pół tysiąca książek
Ostatnim etapem projektu będzie wydanie 300-500 sztuk egzemplarzy bajki, która będzie czytana w gminie Ulan-Majorat. - Będzie ona dostępna w domach, szkołach i bibliotekach. Dzieci będą mogły rysować w niej swoje rysunki na specjalnie w tym celu pozostawionych pustych kartkach, a rodzice zaś czytać ją swoim pociechom, wracając wspomnieniami do przedstawienia, które sami wykonali – mówi pani Katarzyna.
Autorka liczy, że bajka trafi do mieszkańców 3 grudnia. Wtedy też w Gminnym Ośrodku Kultury w Ulanie Majoracie odbędzie się jej promocja. Podczas niej na wszystkich będzie czekał bezpłatny egzemplarz.
Projekt mieszkanki Sętek, w który zaangażowali się też inni członkowie Ulańskiego Forum Inicjatyw Społecznych, ma na celu integrację mieszkańców. - Chcieliśmy zrobić coś dla całej społeczności, połączyć pokolenia, oderwać od kanapy, telewizora i komputera. Ludzie tracą czas i zapominają o ważnych rzeczach, takich jak wyobraźnia, świat bajek, czy po prostu wspólne spędzanie czasu - mówi koordynatorka.
Napisz komentarz
Komentarze