Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:02
Reklama dotacje rpo
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Promują wielki dorobek kulturowy i społeczny swoich mam i babć

Działalność w kołach gospodyń wiejskich, to nie tylko wspólne gotowanie. To przede wszystkim integracja lokalnej społeczności i opieka nad najbardziej potrzebującymi. To także prowadzenie zajęć dla dzieci w ferie i wakacje, odwiedzanie seniorów w mikołajki czy kultywowanie tradycji regionalnych, poprzez odnajdowanie starych przepisów i wprowadzanie ich na listę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W gminie Terespol takich kół działa aż dziesięć.
Promują wielki dorobek kulturowy i społeczny swoich mam i babć
Członkinie KGW Małaszewicze Duże chętnie uczestniczą w festynach i dożynkach, gdzie prezentują swoje wypieki

Autor: fot. Archiwum

Jak wyjaśnia Alina Głuch, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Małaszewiczach Dużych, w stowarzyszeniu jest dziesięć osób, ale już zgłaszają się kolejni chętni.

- Koło powstało oficjalnie dwa lata temu, ale spotykaliśmy się już wcześniej. Udało nam się pozyskać dotację unijną, którą przeznaczyłyśmy na zakup krzeseł i naczyń do świetlicy wiejskiej. W poprzednich latach z tych funduszy urządziłyśmy również zabawę sylwestrową. Członkinie są w wieku od 40 do 65 lat - informuje.

Gospodynie na medal 

Dotychczas panie z Małaszewicz Dużych opiekowały się dzieci w ferie, w czasie których wykonywano ozdoby i pieczono pierniczki. - Organizowałyśmy też zajęcia dla dzieci w wakacje. Przed pandemią organizowałyśmy też potańcówki dla mieszkańców wsi. Często też testowałyśmy przepisy kulinarne. Wtedy każda z członkiń wykonywała daną potrawę i później sprawdzałyśmy, która wyszła najsmaczniejsza. Odbywał się też Dzień Kobiet, w czasie którego to nasi mężowie przygotowywali dla nas poczęstunek i wręczali nam kwiaty - opowiada.

Prócz tego członkinie koła przygotowują na różne wydarzenia kulturalne i sportowe tradycyjne polskie potrawy jak np. bigos. - Już kupiłam produkty potrzebne na malowanie jajek, które mam nadzieję urządzić dla dzieci przed Wielkanocą. W planach mamy urządzenie Dnia Dziecka, zorganizowanie wycieczki oraz zajęć edukacyjnych i artystycznych dla maluchów. W poprzednich latach odbywała się też choinka. Koło aktywnie angażuje się w integrację lokalnego społeczeństwa – podkreśla Alina Głuch. 

Golasy, kakory i cybulniki

Koło w Łobaczewie Małym zostało założone w 2008 r. To najstarsza taka organizacja na terenie gminy Terespol.

- Początkowo działałyśmy jako Koło Aktywnych Kobiet, ale od dwóch lat jesteśmy zarejestrowani w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jest osiemnaście pań, najmłodsza ma 21 lat, a najstarsza 76 lat. Naszym główne cele to kultywowanie tradycji ludowej, integracja środowiska lokalnego, a także współpraca z innym organizacjami. Po kilku latach okazało się, że naszą domeną są kulinaria regionalne – mówi przewodnicząca Jolanta Gawryluk.

(...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 17 sierpnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama