Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:48
Reklama dotacje rpo
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Poznaj bogatą historię, posłuchaj dźwięków przyrody

W kolejnej odsłonie „Rowerem przez Podlasie” przejedziemy się po przepięknej, sielskiej Dolinie Tyśmienicy. Szlak został wytyczony kilka lat temu i liczy ok. 50 kilometrów. Rozpoczyna się w Radzyniu Podlaskim i tam też się kończy. Po drodze poznamy m.in. historię Żydów w Czemiernikach, miniemy ostoję wielu gatunków ptaków oraz zajrzymy do dawnych posiadłości szlacheckich.
Poznaj bogatą historię, posłuchaj dźwięków przyrody

Autor: fot. radzyn-podl.pl

Szlak rowerowy Doliną Tyśmienicy jest oznakowany kolorem niebieskim. Liczy ok. 50 km i przebiega następująco: Radzyń Podlaski – Zabiele – Paszki – Lichty – Niewęgłosz – Czemierniki – Stoczek –  Suchowola – Branica Radzyńska – Radzyń Podlaski. Ze względu na długość trasy raczej proponujemy ją wprawionym w rowerowych bojach cyklistom.

Na szlaku znajduje się 203 tabliczki-znaki, 28 drogowskazów (znaki R-3), 3 znaki R-10 (do atrakcji) oraz 2 tablice z planem szlaku (w Radzyniu Podlaskim przy ścieżce rowerowej od ul. Jana Pawła II). Jest też miejsce odpoczynku – w Czemiernikach, za fortalicją przy ul. Zamkowej – wyposażone w wiatę z ławkami i stołem na 10 osób, stojaki na rowery oraz tablicą informacyjną szlaku (mapa szlaku, informacja o przyrodzie obszaru NATURA 2000 „Dolina Tyśmienicy” oraz o atrakcjach na szlaku).

Radzyńskie perełki

Trasa rozpoczyna się w Radzyniu Podlaskim, o którym można by napisać wiele. Skupmy się więc na jego głównych zabytkach.

Wizytówką miasta jest z pewnością zespół pałacowo-parkowy Potockich z połowy XVIII wieku z bogatą dekoracją rzeźbiarską, najdoskonalszy w Polsce przykład tego typu budowli. Prawdziwym unikatem są dekoracje rzeźbiarskie, zdobiące korpus pałacu i jego skrzydła, autorstwa Jana Chryzostoma Redlera. Obecnie trwa remont pałacu, by przywrócić mu dawny blask.

Kolejnym zabytkiem jest kościół pw. Świętej Trójcy ufundowany przez rodzinę Mniszchów w 1641 r. Stanął on na miejscu wcześniejszej drewnianej świątyni. Kościół posiada bogato wyposażone wnętrze. Na szczególną uwagę zasługują: architektoniczny nagrobek umieszczony w kaplicy Matki Boskiej Różańcowej, późnorenesansowa ambona, osiemnastowieczny rokokowy ołtarz główny oraz chrzcielnica, obrazy sztalugowe, w większości autorstwa Józefa Buchbindera, zdobiące ołtarze i ściany świątyni. Radzyńska świątynia znajduje się na trasie szlaku turystycznego "Szlak Renesansu Lubelskiego".

Warty uwagi jest też tzw. Kozirynek, czyli pałacyk podmiejski zwany też "Gubernią”. Został wzniesiony przez Potockich w końcu XVIII w. W II połowie XIX w. pałacyk został przebudowany, a w czasie I wojny światowej stał się siedzibą rodową rodziny Szlubowskich. W Radzyniu można też zajrzeć do kaplicy pw. Aniołów Stróżów.

Kolejno na trasie przejeżdżamy przez miejscowości Zabiele, Paszki i Lichty, po drodze podziwiając piękne krajobrazy – rozległe pola i łąki. Docieramy do wsi Niewęgłosz, gdzie można sobie zrobić przystanek i wejść na wieżę widokową, skąd możemy podziwiać obszar NATURA 2000. Możemy tam też sobie zrobić przerwę na posiłek przy ławostole z zadaszeniem.

Żydzi w Czemiernikach

Następnie docieramy do miejscowości Czemierniki o niezwykle bogatej historii. Pierwsze wzmianki o Czemiernikach pochodzą z lat 1325–1327. W 1509 r. Mikołaj Firlej, na mocy przywileju króla Zygmunta Starego, lokował na jej terenie miasto na prawie magdeburskim. W tym okresie, co tydzień odbywały się targi, a dwa razy w roku jarmarki, które wpływały na rozwój miasteczka. Za sprawą rodziny Firlejów, Czemierniki były również jednym z ośrodków protestantyzmu. Na początku XVII w. kolejny właściciel dóbr – Henryk Firlej– arcybiskup gnieźnieński i późniejszy prymas, ufundował murowany kościół parafialny pw. św. Stanisława Biskupa, zlikwidował zbór, założył Collegium Mansjonarzy oraz wybudował okazałą rezydencję z ogrodem i zespołem fortyfikacji. W 1680 r. Czemierniki stały się własnością króla Jana III Sobieskiego, później trafiły w ręce Humięckich. W międzyczasie były splądrowane przez wojska szwedzkie oraz dwukrotnie niemal całkowicie spłonęły. W 1870 r. Czemierniki utraciły prawa miejskie. W 1880 r. funkcjonowały tu: tartak parowy, młyn wodny, browar, dwie olejarnie, cegielnia, mydlarnia, urząd gminy, szkoła początkowa i kasa pożyczkowa. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 24 sierpnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama