Okazuje się, że do odkrycia są całe wieki, bo istnienie wsi określa się na 600 lat. Członkowie stowarzyszenia nie myślą jednak od razu o odkryciu dziejów miejscowości z jej zamierzchłych początków. Liczą na to, że pojawią się zdjęcia i dokumenty obrazujące jej funkcjonowanie w okresie ostatnich dziesięcioleci, może stulecia.
– Przystąpiliśmy do konkursu na dotację gminną na działalność w zakresie kultury. Za pozyskane pieniądze chcemy przeprowadzić warsztaty multimedialne. Ich finałem byłby film dokumentalny o przeszłości wsi. Chcemy go oprzeć o dokumenty, wspomnienia i zdjęcia byłych mieszkańców Wrzosowa czy też potomków byłych mieszkańców, którzy w swoich pamiątkach mają jakieś związane z naszą miejscowością – mówi Adam Król, sołtys wsi i prezes stowarzyszenia RdW.
Projekt nazwany został "Multimedialny pamiętnik po Wrzosowie". Część zgromadzonych materiałów zostanie opublikowana na stronie internetowej wsi (wrzosow.king22.pl), część znajdzie się w przygotowanym podczas warsztatów filmie. – Warsztaty zaplanowaliśmy na sierpień. Chcielibyśmy, by film powstał przed dożynkami gminnymi, które w tym roku zorganizowane zostaną właśnie w naszej wsi. Podczas tej uroczystości będziemy chcieli go zaprezentować – dodaje Król.
Członkowie stowarzyszenia liczą, że zebranie pamiątek związanych z miejscowością i odkrycie nieznanych fragmentów jej historii i losów jej mieszkańców przyczyni się do stworzenia projektu, który stanie się elementem promocji Wrzosowa. – Wrzosów to wieś szlachecka. Mieliśmy tu dwa dwory. Po jednym nie został ślad, drugi przebudowano na szkołę. Chcielibyśmy się dowiedzieć jak najwięcej o historii naszej miejscowości – mówi prezes stowarzyszenia.
By odkryć choć fragment z sześciuset lat historii, inicjatorzy projektu "Multimedialny pamiętnik po Wrzosowie" proszą o wszelkie informacje: zdjęcia, zapiski, wspomnienia o niegdysiejszych mieszkańcach, ich sąsiadach, topografii miejscowości, stosunkach społecznych. Wszystkie informacje można przesyłać na adres mailowy: [email protected], lub kontaktować się telefonicznie z koordynatorem projektu Adamem Królem: 500 626 872.
(joan)
Napisz komentarz
Komentarze