Operacja Czysta Rzeka rusza już po raz czwarty. Od 25 marca do 18 kwietnia można rejestrować sztaby oraz zgłaszać się jako uczestnicy. – Tegoroczna edycja startuje z opóźnieniem ze względu na sytuację w Ukrainie, jednak mamy nadzieję, że mimo zaangażowania w pomoc naszym sąsiadom, entuzjazm społeczników do sprzątania na łonie natury nie zanikł. Spodziewamy są co najmniej takiej mobilizacji w celu zbierania śmieci, jak w roku ubiegłym – informuje Daniel Parol, pomysłodawca i organizator Operacji Czysta Rzeka.
Rejestracji można dokonać drogą elektroniczną na stronie internetowej akcji www.operacjarzeka.pl. W systemie będzie można założyć swój sztab lub dopisać się do wybranej akcji w swojej okolicy jako uczestnik. – Szefem sztabu może zostać każdy dorosły, ale zazwyczaj jest to osoba, która chętnie bierze sprawy w swoje ręce i nie boi się odpowiedzialności za koordynację lokalnej akcji. W takiej roli najlepiej odnajdują się lokalni liderzy i członkowie organizacji pozarządowych. Na naszej stronie będzie widoczna interaktywna mapa z zaznaczonymi miejscami, gdzie zaplanowano akcje i w ten sposób będzie można wyszukać dogodną lokalizację i zapisać się jako uczestnik. Wszyscy zgłoszeni otrzymają worki i rękawice do zbiórki odpadów. Szefom sztabów udostępnimy także materiały i narzędzia, umożliwiające promocję Operacji Czysta Rzeka na swoim obszarze działania – zapowiadają organizatorzy.
Uczestnikiem akcji może być osoba, która ukończyła 18 lat, natomiast osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w sprzątaniu wyłącznie pod opieką i odpowiedzialnością rodziców lub dorosłych opiekunów. Nowością jest, że w tegorocznej edycji swoje akcje mogą organizować szkoły i przedszkola. W tym wariancie to nauczyciel rejestruje swój sztab specjalny i podaje liczbę uczniów – uczestników akcji, których bierze pod swoją opiekę.
W tym roku dodatkowo chętni do sprzątania mają do dyspozycji aplikację Operacja Czysta Rzeka, gdzie mogą zaznaczać i dokumentować dzikie wysypiska śmieci. Narzędzie jest bezpłatne i można je pobrać w sklepach Google Play i AppStore. – Dzięki temu dowiemy się, gdzie są dzikie wysypiska śmieci i dotrzemy do nich w ramach wiosennych porządków. Kiedy zaśmiecone miejsca zostaną posprzątane, pinezka na mapie zmieni się na kolor zielony. W dniach 8-10 kwietnia skorzystamy z podpowiedzi tej aplikacji i posprzątamy wskazane lokalizacje. Zachęcamy, by takie miejsca rejestrować w aplikacji, a potem we wspomnianym terminie uwolnić od śmieci i odznaczyć już jako posprzątane – wyjaśnia Daniel Parol.
Operacja Czysta Rzeka to ogólnopolska, skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy. Przypomnijmy, w 2019 roku podczas pierwszej edycji wzięło udział ponad 2000 wolontariuszy z całej Polski, którzy zebrali 55 ton śmieci. Rok później inicjatywa ze względu na pandemię przekształciła się w akcję Operacja Rzeka dla Szpitali i dzięki niej wsparcie otrzymały lokalne ośrodki medyczne. Natomiast w ubiegłym roku ponad 4800 wolontariuszy zebrało łącznie 210 ton odpadów w ponad 350 akcjach w całym kraju. Odbyła się także pierwsza edycja letnia, podczas której posprzątano 30 polskich rzek.
Aby być na bieżąco z wydarzeniami w ramach Operacji Czysta Rzeka 2022 warto śledzić kanały komunikacyjne inicjatywy: stronę internetową www.operacjarzeka.pl, profile na Facebooku i Instagramie oraz kanał na YouTube. Pomysłodawcą i organizatorem Operacji Czysta Rzeka jest Wydawnictwo 5 Strona – wydawca magazynu Kraina Bugu.
Napisz komentarz
Komentarze