Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 17 kwietnia 2025 04:21
Reklama
Reklama

Gdzie schronimy się w razie wojny?

Na początku kwietnia swoją premierę miała publikacja „Bądź gotowy - poradnik na czas kryzysu i wojny”, przygotowana przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Poradnik to odpowiedź na obawy Polaków w związku z trwającą w Ukrainie wojną, znajdziemy  tam m.in. instrukcje, co robić na wypadek nagłej ewakuacji lub w przypadku skażenia terenu czy utrudnionego dostępu do energii elektrycznej. My postanowiliśmy sprawdzić, czy w naszym regionie są jakiekolwiek schrony, z których w razie niebezpieczeństwa mogliby skorzystać mieszkańcy. Okazuje się, że jest ich niewiele.
Gdzie schronimy się w razie wojny?
– Obecnie zaewidencjonowanych jest około 300 ukryć w budynkach wielorodzinnych mogących pomieścić około 25 000 osób. Ewidencja jest aktualizowana – informuje Artur Żukowski, kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta Biała Podlaska

Źródło: Pixabay/poglądowe

Na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa pojawiła się publikacja, która dla Polaków ma być kompendium wiedzy na temat unikania i radzenia sobie w czasie różnych zagrożeń.

Reklama
Specjalny poradnik RCB

Zbiór instrukcji jest odpowiedzią na obawy Polaków w związku z trwającą w Ukrainie wojną. – Otaczająca nas rzeczywistość nieraz pokazała, że warto mieć wiedzę i być przygotowanym do różnych sytuacji – ocenia Damian Duda z Wydziału Polityki Informacyjnej RCB.

Z opracowania możemy dowiedzieć się, co robić na wypadek nagłej ewakuacji, co zrobić w przypadku skażenia terenu czy utrudnionego dostępu do energii elektrycznej. Autorzy poradnika przypominają najbardziej aktualne zasady pierwszej pomocy, a także opisują możliwe stopnie alarmowe. Poruszany jest również temat wszechobecnej teraz dezinformacji. Przywołane zostają w nim też zagrożenia związane z atakami lotniczymi. Eksperci wyjaśniają, jak chronić siebie i bliskich i jak państwo może informować obywateli o zmieniającej się sytuacji, kiedy dochodzi do bezpośredniego niebezpieczeństwa. Te i inne tematy zostały podzielone na dwie sekcje: wojna i kryzys.

Czytaj także: Jak się przygotować na brak prądu?

„W poradniku w prosty sposób wyjaśniono, jak przygotować się do funkcjonowania/działania w sytuacji kryzysowej – co zrobić, by uniknąć zagrożenia i jak się zachować podczas jego wystąpienia. Sytuacje kryzysowe mogą mieć różne podłoże – i nie zawsze musi to być intencjonalne działanie człowieka, ale np. wypadek/awaria w zakładzie przemysłowym, który wykorzystuje w procesie technologicznym niebezpieczne substancje – dlatego warto być przygotowanym. Wiedzieć, co oznaczają np. wyjące syreny, jak się alarm odwołuje, co należy wtedy zrobić” – czytamy na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Poradnik można pobrać ze strony www.gov.pl z zakładki Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Czy mamy jakieś schrony?

Jednym z zagadnień poradnika, jest też kwestia, dotycząca tego, gdzie się schronić w przypadku nagłego zagrożenia. „Udaj się w najbezpieczniejsze miejsce w miejsce w budynku – najlepiej schronić się w pomieszczeniu z dala od okien i drzwi” – czytamy w publikacji.

W związku z tym, postanowiliśmy sprawdzić, czy i gdzie w naszym regionie znajdują się schrony, w których mogłaby się ukryć ludność cywilna. 

– Samorządy nie mają obowiązku budowy schronów, wobec braku ustawowych regulacji. Biała Podlaska ma ukrycia do doraźnego przygotowania, czyli piwnice, które w przypadku podwyższenia stanu gotowości obronnej państwa właściciel lub zarządca przystosowują do funkcji ochronnej w miarę dostępnych środków i możliwości w ramach powszechnej samoobrony. Obecnie zaewidencjonowanych jest około 300 ukryć w budynkach wielorodzinnych mogących pomieścić około 25 000 osób. Ewidencja jest aktualizowana – informuje Artur Żukowski, kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta Biała Podlaska.

Czytaj także: Rząd przygotował poradnik na czas wojny i kryzysu. "Bądź gotowy"

Dodaje, że obiekty w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku, klasyfikowane jako schrony, nie spełniają wymagań obowiązujących obecnie. – Większość w latach dziewięćdziesiątych została przejęta przez wspólnoty mieszkaniowe, a ich wyposażenie zostało usunięte lub zdekompletowane przez co zatraciły charakter budowli ochronnych – wyjaśnia.

W Międzyrzecu Podlaskim jak informują urzędnicy, zbiorową ochronę mieszkańców miasta stanowić będą pomieszczenia, znajdujące się w podpiwniczeniach i piwnicach bloków i budynków jednorodzinnych oraz wielorodzinnych, po ich odpowiednim przygotowaniu. – Pomieszczenia te będą spełniać warunki jako ukrycie przed opadem promieniotwórczym oraz stanowić częściową ochronę przed bronią strzelecką i odłamkami innych środków rażenia – wyjaśniają.  

W Terespolu, jak przekazuje Sylwia Filipczak referent ds. kancelarii i obsługi organów samorządowych, miejscem, gdzie ludność ewentualnie mogłaby się schronić jest budynek prochowni z ośmioma komnatami o łącznej powierzchni ok. 600 m2.

W Terespolu, jak przekazuje Sylwia Filipczak referent ds. kancelarii i obsługi organów samorządowych, miejscem, gdzie ludność ewentualnie mogłaby się schronić jest budynek prochowni z ośmioma komnatami o łącznej powierzchni ok. 600 m2. Fot. Adam Trochimiuk/Archiwum

– Ukrycia ludności będą się opierać na budowlach ochronnych typu piwnice wolnostojące jak i pod budynkami mieszkalnymi czy gospodarskimi. Zapewne w każdym gospodarstwie lub w sąsiedztwie takie ukrycie istnieje – informuje z kolei Czesław Pikacz, odpowiadający za ochronę przeciwpożarową i zarządzanie kryzysowe w gminie Biała Podlaska.

W pozostałych samorządach, które zapytaliśmy, czyli w gminach Międzyrzec Podlaski, Piszczac, Łomazy oraz Kodeń schronów i budowli ochronnych nie ma.

Czytaj także: TOP 6 Fake Newsów. Jak Rosjanie szerzą propagandę w Polsce
Chcą zakazać używania w Polsce „Z”. Dołączy do listy innych symboli
W sklepach może zabraknąć chleba? Sprawdziliśmy, jak jest w naszym regionie

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

czyt 19.04.2022 08:42
Duda z RCB - -to ten wysyła FAŁSZYWE alarmy=alerty? Schron w Białej, na tyłach Poczty, za parkingiem. Wszyscy się nie zmieścicie. To jakieś kpiny, a dziś rocznica klęknięcia "Genszera" przed pomnikiem Getta w przeproszeniu za spalenie Warszawy Polakom jednak. To się wiąże personalnie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Panna ApteczkowaTreść komentarza: Czy to ważne kim był topielec ? GRUNT ŻE SIĘ UTOPIŁ . Utopił się i dzięki temu nie popełnił przestępstwa nielegalnego przekroczenia granicy .Data dodania komentarza: 16.04.2025, 10:24Źródło komentarza: Kim był topielec z Bugu?Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Banach nie BanaśData dodania komentarza: 16.04.2025, 08:38Źródło komentarza: Szukają go z powietrza, wody i lądu [WIDEO, ZDJĘCIA]Autor komentarza: PodlasiakTreść komentarza: Znam go z młodych lat on od nastolatka był taki aby kogoś okraść, naćpać się. Swoich ziomków z osiedla też okradał albo pożyczał kasę i nie oddawał. Dziewczynę uderzyć już wtedy mu się zdarzało więc wiadomo było że skończy jako "profesjonalny" domowy ninja. Życzę wszystkiego najgorszego dla tego czegoś bo człowiekiem takiego ścierwa nazwać nie można.Data dodania komentarza: 15.04.2025, 22:58Źródło komentarza: Poszukiwany za przemoc domową i narkotykiAutor komentarza: MążTreść komentarza: Ja też tak kiedyś zaginąłem . Szukała mnie żona, dzieci , rodzice i dalsza rodzina. Tydzień czasu nie dałem znaku życia . Wyłączyłem telefon i siedziałem u kochanki i piłem piwo , wino wódkę . Po tygodniu nakrył nas mąż kochanki i wyrzucił mnie na kopach z jej domu. Mąż kochanki jest kierowcą ciężarówki , jeżdzi Tirami i na trzy tygodnie wyjeżdża w trasę . Wtedy wrócił przed czasem z trasy i nas nakrył jak się zabawialiśmy . No co ???? Ona samotna on też jako kierowca ciężarówki Tirowiec obraca Tirówki to i jego żona zabawiała się ze mną . Nawet nie był zły tylko powiedział , że jak chcemy się zabawiać to nie w jego domu .Data dodania komentarza: 15.04.2025, 19:21Źródło komentarza: Szukają go z powietrza, wody i lądu [WIDEO, ZDJĘCIA]Autor komentarza: RadaTreść komentarza: Niektórzy chcą się mnożyć, niektórzy chcą, by mnożyć, a niektórzy chcą normalnie żyć. Pierwszeństwo ma prawo do życia!Data dodania komentarza: 15.04.2025, 18:09Źródło komentarza: Wróci bykowe? Jak nie masz dzieci, to płać podatek. I to niemały
Reklama
Reklama