Po ponad dwuletniej pandemicznej przerwie udało się zorganizować kolejną edycję Przeglądu Piosenki Kabaretowo-Biesiadnej “Szpacze Trele Morele”. Tradycyjnie na szpaczej scenie królowała muzyka ludowa grana i śpiewana na żywo. Nie zabrakło pysznych wiktuałów i domowych ciast. Jak co roku, patronat nad wydarzeniem sprawowało Słowo Podlasia.
Dzięki zaangażowaniu Koła Gospodyń ze Starych Szpak i miejscowego zespołu śpiewaczego „Marysieńki” udało się po ponad dwuletniej przerwie związanej z pandemią koronawirusa, wskrzesić Przegląd Piosenki Kabaretowo-Biesiadnej pod wdzięcznym tytułem „Szpacze Trele Morele”.
Inspiracją do zorganizowania imprezy był spontaniczny pomysł, jaki narodził się podczas jednej z prób zespołu ludowego „Marysieńki”. Następnie zaangażowane śpiewaczki i członkinie miejscowego koła gospodyń wiejskich poszły do wójta. – Wiadomo nie od dziś, że kobiety są bardzo dobrymi inicjatorami wszelkich działań. Z poparciem wójta przystąpiłyśmy do działania – wspomina Jolanta Grzesiewicz, szefowa koła gospodyń.
Impreza okazała się strzałem w dziesiątkę. Na stałe wpisała się już bowiem w kalendarz wydarzeń Południowego Podlasia i z roku na rok gości coraz to nowych twórców. Przypomnijmy, że przegląd nie tylko integruje środowiska zespołów ludowych ale również kultywuje polską tradycję, obyczaje i obrzędy regionalne.
Czytaj też: Stare lampy sodowe odchodzą do lamusa. Łosice będą miały nowoczesne oświetlenie
W tegorocznej V edycji imprezy wzięło udział 8 zespołów ludowych. Wśród zaproszonych muzyków znalazł się Zespół Korniczanie (z Kornicy), Zespół Sąsiadeczki (z Kobylan), Zespół Zakrze Śpiewa (z Zakrza), Zespół śpiewaczy Jutrzenka (ze Sławacinka Starego), Zespół śpiewaczy Chodów (z Chodowa), Zespół Jabłoniacy (z Jabłonny Lackiej) oraz Kapela MOKO-BĘC (z Mokobód). Swoje aranżacje ludowizny zaprezentowały również organizatorki wydarzenia czyli zespól Marysieńki ze Szpak.
Słowo Podlasia sprawowało patronat medialny nad wydarzeniem.
Jak powstał Zespół śpiewaczy Marysieńki? 2 stycznia 1988 roku na zebraniu Koła Gospodyń Wiejskich w Starych Szpakach mieszkanki Szpak postanowiły założyć zespół śpiewaczy, który zgromadził wtedy 21 kobiet. Marysieńki spotykały się zupełnie amatorsko, by kultywować tradycje regionalne. Tekstów i melodii piosenek uczyły się od starszych mieszkanek Szpak, a z czasem same zaczęły układać własne kompozycje. Ponieważ większość kobiet w zespole miała na imię Maria, stąd decyzja o nazwie zespołu – Marysieńki.
Czytaj też: W Łosicach wdrożyli nowatorskie rozwiązanie. Prąd będzie płynął jeszcze lepiej
Napisz komentarz
Komentarze